3 Ayda 8 Kilo Vermek İçin 3 Öneri

3 Ayda 8 Kilo Vermek İçin 3 Öneri

Aşağı yukarı her uzmandan duyacağınız zayıflama önerisi yavaş yavaş kilo vermeniz olacaktır. Uzmanlar bunu boşuna söylemiyor çünkü çok az kalori alınarak yapılan diyet sonucu hızla kaybedilen kilo aynı hızla (hatta fazlasıyla) geri dönüyor. Önemli olan kalori yakacak bazı alışkanlıklar edinmek ve bazı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek.

Tok Hissettiğiniz Anda Masadan Kalkın: Bu önerinin diğer bir versiyonu da “masadan tam doymadan kalkmak”. Genellikle yemeğe başladıktan sonra 20 dakika içinde tokluk hissi gelmeye başlar. Bu 20 dakikayı ne kadar az yemekle geçirebilirseniz o kadar iyi. Örneğin iki yemek kaşığı pilav ya da 2 dilim ekmek az yiyerek günde 120 kalori daha az almanız mümkün. Bu 120 kalori 12 hafta sonunda 1-1.5 kilo fazladan vermenizi sağlayabilir.

Öğünler arası acıkmadığınız halde atıştırmalıklar yiyorsanız (bazen bilinçsiz olarak, sadece alışkanlıktan yenebilir) bu huyunuzdan vazgeçin. Evdeyseniz yapmanız gereken ev işlerine, ofisteyseniz işle ilgili bir konuya yönelerek atıştırmalık isteğinizi geçiştirin.

Günlük Egzersizlerinize 10 Dakika Daha Ekleyin: Kalp ve damar sağlığı için haftanın 5 günü günde en az 30 dakika orta dereceli egzersiz yapmanız gerekiyor. Bu hızlı tempoda yürüyüşten bisiklete kadar durumunuza göre farklılık gösteren egzersizler olabilir. Bu egzersizlerinize sadece 10 dakika ekleyerek 12 haftada 2-3 kilo vermeniz mümkün. Eğer düzenli olarak egzersiz yapıyor ve kilo veremiyorsanız temponuzu yükseltin ya da egzersiz sürenizi arttırın.

Şekeri Yarı Yarıya Azaltın: Bir çay kaşığı şeker 22 kalori içerir. 3 şekerli çay yerine 1 şekerli çay içmek bardak başına 40-50 kalori daha az almanızı sağlayacaktır. Günde 4 bardak çay içiyorsanız 150 kalori daha az alabilirsiniz. Bu da 12 hafta sonunda 2-3 kilo vermenizi sağlayacaktır. Tabii sadece çay ve kahve ile değil gazlı içecekler ve hazır meyve suları ile aldığınız şekeri de azaltmalısınız.

Satın aldığınız ürünlerin üzerinde yazan “light” ya da “diyet” ibarelerine fazla güvenmeyin. Bu ürünlerde de şeker kullanılmaktadır. Aldığınız şeker miktarını tam olarak öğrenmek için etiket üzerinde bulunan içindekiler bölümünü dikkatlice okuyun ve tükettiğiniz miktara göre aldığınız şekerin hesabını yapın.

Normal beslenmenize ve egzersizlerinize devam ederek, işkenceye dönüşen diyet listelerinden uzak durarak, açıkçası fazla zorlanmadan sadece yukardaki 3 öneriye bağlı kalarak 3 ayda (12 haftada) kolayca 8 kilo verebilirsiniz. Hatta biraz daha dikkatli davranırsanız 10-12 kilo vermeniz bile mümkün.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın