Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı Yağının Faydaları

Tatlı kokusu ile pek çok parfüm ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan adaçayı aromatik tedavi edici özellikleriyle  regl dönemi ağrılarının hafifletilmesinden stres ve baş ağrısını geçirmeye kadar pek çok sorunun tedavisinde kullanılıyor. Adaçayı östrojenik içeriğe sahip olmasa da kadın üreme sistemi üzerinde etkisi bulunuyor.

Bilimsel araştırma sonuçlarının yayınlandığı Complementary Therapies in Nursing and Midwifery’nin 2000 yılı baskısında adaçayı, lavanta ve gül yağları ile uygulanan aromaterapinin  adet dönemi sancılarını önemli oranda azalttığı belirtilmiş. Kanamayı teşvik edici özelliğinde dolayı adaçayı yağı gebelik döneminde kesinlikle kullanılmamalı.

Adaçayı yağı faydaları arasında en üst sıralarda, günlük kullanımda stresi azalttığı sayılmakta. Yağın ya da adaçayının çay şeklinde tüketiminin sakinleştirici bir etkisi olduğu ve kokusunun kaygı ve stresi hafifletmede yardımcı olduğu bugüne kadar pek çok çalışma ile kanıtlanmış. Kore’de Nambu Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı araştırma biberiye, adaçayı ve lavanta içeren bir aromanın sinirleri yatıştırdığı ve strese karşı psikolojik reaksiyonları hafiflettiği belirlenmiş.

Tatlı, taze ve çiçek kokulu adaçayının içinde bulunan ester cilt bakımında kullanılıyor. Cilt iltihaplanmaları ve kaşıntı gibi tahriş edici rahatsızlıkların tedavisinde adaçayı kullanılabilir. Adaçayı yağını bir miktar badem yağıyla karıştırıp cildinizdeki yağlanma oranını azaltmanız mümkün. Ya da her gün kullandığınız nemlendiricinin içine bir kaç damla adaçayı yağı damlatabilirsiniz.

Adaçayının güzel kokusu kozmetik ürünler ve parfümler için ideal bir bileşen oluşturuyor. Hatta turunçgillerin yağları, lavanta ve jojoba yağı, badem yağı kullanarak kendi parfümünüzü hazırlayabilirsiniz. Anti bakteriyel özellikleri olan bu yağları evde deodorant hazırlamak içinde kullanabilirsiniz.

Not: Adaçayı yararlarının yanı sıra güçlü yan etkileri olan bir bitkidir. Başlıca yan etkisi uzman kontrolünde kullanılmadığında veya yanlış tüketimde merkezi sinir sistemini etkilemesidir.  Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun adaçayı kullanmadan önce bir uzmana danışmalısınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın