Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Akciğer enfeksiyonu denilince ilk akla gelen “pnömoni veya zatürre” ile eş anlamlı “alt solunum yolu enfeksiyonu“dur. Akciğer enfeksiyonları akut ve kronik olarak 2 ana gruba ayrılır ve en sık görülen enfeksiyonlar zatürre ve bronşittir. Bakteriyel, viral, candida gibi nedenlerle oluşabilir ve enfeksiyonun türüne göre belirtileri değişebilir. Akciğerlerde meydana gelen enfeksiyonların ortak belirtileri ise nefes darlığı, nefes alıp vermede güçlük, nefes alıp verirken hırıltı, kuru veya balgamlı öksürük ve göğüste dolgunluktur.

Nedeni ne olursa olsun akciğer enfeksiyonu ciddiye alınmalıdır ve belirtiler varsa hemen doktora giderek teşhis konulması sağlanmalı ve doğru tedavi süreci başlatılmalıdır. Aşağıda mikrobik akciğer enfeksiyonu belirtileri hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Bakteriyel Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri: En sık rastlanan akciğer enfeksiyonudur ve iltihaplanmaya neden olur. Enfeksiyon nedeniyle mukus üretimi artar ve vücutta şişlik meydana gelebilir. Bakteriyel ciğer enfeksiyonu cildin bazı bölgelerinde tahrişe yol açabilir. Bazı türleri antibiyotiğe direnç gösterebilir. Genellikle hastanede yatan hastalarda görülen “stafilokok bakteri” nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda cilt üzerinde irinli sivilceler, cildin aşırı kuruması, kızarması ve kabarması belirtiler arasında yer alır. Nefes darlığı, yorgunluk, vücudun çeşitli bölgelerinde nedeni bilinmeyen ağrılar MRSA’ya (Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus) işaret ediyor olabilir. İleri aşamalarda hastada idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir.

Viral Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri: Sık görülen belirtileri hafif veya şiddetli öksürük, burun akıntısı, boğazda ağrı, hafif ateş ve bazı durumlarda kulak enfeksiyonlarıdır. İlerlemiş enfeksiyonlarda bunlara ek olarak nefes alıp verirken hırıltı oluşabilir, nefes darlığı yaşanabilir. Ciddi viral enfeksiyonlarda dudaklar ve tırnakların rengi mavi-mor olabilir.

Candida Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri: Candida nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda hasta grip veya zatürreye benzer belirtiler gösterebilir. Öksürük ve sürekli yorgunluk genel belirtileridir. Öksürme sırasında balgam çıkartılabilir. Bazı hastalarda candida enfeksiyonu kaslarda ağrılara yol açabilir. Nefes darlığı, burun akıntısı, baş ağrısı diğer belirtileridir.

Genel Olarak Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

 • Ateş
 • Nefes darlığı
 • Kuru öksürük
 • Balgamlı öksürük
 • Göğüste dolgunluk hissi
 • Düzenli olarak derin nefes alma ihtiyacı
 • Göğüste basınç ve/veya ağrı

Akciğer Enfeksiyonu Yüksek Risk Grupları

Her yaştan insan akciğer enfeksiyonu yaşayabilir. Ancak aşağıdaki grupların enfeksiyon kapma ihtimali daha yüksektir.

 • Sigara kullananlar
 • Yakın zamanda larenjit, grip geçirenler
 • KOAH hastalığı, bronşektazi veya kistik fibrozis gibi kronik akciğer rahatsızlıkları olanlar
 • Kalp hastalığı, karaciğer sirozu veya diyabet hastalığı bulunanlar
 • Hastanede çalışanlar
 • Yakın zamanda cerrahi operasyon geçirenler
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar

Yukarıdaki belirtilerin tümü veya birkaçı akciğer enfeksiyonu belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin sizde olduğundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünerek enfeksiyonun türüne göre uygulanacak tedavi sürecini başlatmalısınız. İhmal edilen akciğer enfeksiyonları sadece solunum yollarını değil tüm sağlığı ciddi olarak tehdit edebilir.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. eylül 02 Aralık 2013 #

  Babaannem bel ameliyatına girdi ve orada kalbi durdu 11 gündür yoğun bakımda şu an doktor akciğer enfeksiyon kapmış diyor kurtulabilir mi ?

 2. ahmet demirci 09 Mayıs 2014 #

  Akciğerlerim şişmiş yutkunmakta yemek yemekte zorlanıyorum iyi gelen ilaçlar nelerdir?

 3. erkan 28 Eylül 2014 #

  En iyi ilaç doktora gidip gözükmek

Bir Cevap Yazın