Alerjik Öksürük Nasıl Anlaşılır?

Alerjik Öksürük Nasıl Anlaşılır?

Öksürük, vücudun enfeksiyona, bakterilere ve alerjenlere verdiği doğal tepkidir. Alerjen nefesle vücuda girdiğinde sistem tarafından öksürükle dışarı atılmaya çalışılır. Bazı durumlarda ise alerjik reaksiyon sonucu oluşan mukus, gırtlak bölgesine ulaşır ve öksürüğe neden olur. Eğer soğuk algınlığı gibi diğer hastalıkların belirtisi olmadan kuru öksürük veya burunda kaşıntı ve mukus üretimiyle birlikte gelen öksürük yaşıyorsanız bunun alerjik öksürük olma olasılığı çok yüksektir.

Alerji ve Öksürük

Öksürük, alerjik rinit’in en çok görülen belirtisidir. Gırtlak bölgesinde tahrişe neden olan alerjen, burun akıntısı olmaksızın kuru öksürük yapabilir. Bazı alerjik reaksiyonlar ise burun içi kaşıntısı ve burun akıntısına neden olabilmektedir.

Öksürüğün alerjik olup olmadığını anlamanın en iyi yolu diğer belirtilere bakmaktır. Belirtileri arasında öksürük de bulunan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların ateş, yorgunluk, halsizlik gibi diğer belirtilerini göremiyorsanız öksürüğünüz büyük ihtimalle alerjiktir.

Burun Akıntısı

Alerji nedeniyle tıkanan sinüsler, mukusun boğaz bölgesine damlamasına neden olur. Normal olarak burundan atılamayan ve boğaza akan mukus tahrişe yol açarak kaşıntı ve öksürük yaratır. Tedavisinde günlük olarak antihistamin kullanılır ve alerjenlerden uzak durulması tavsiye edilir.

Hırıltı

Öksürük, alerjik astım nedeniyle görülüyorsa nefes alıp verme hırıltılı olur. Hırıltının nedeni akciğerlerdeki hava kanallarının tıkanmasındandır. Hırıltı boğazda tahrişi ve öksürüğü arttırır. Alerjik astımı olanların alerjenlerden kaçınması ve solunum yollarındaki inflamasyonu azaltmak ilaçlı inhaler kullanması tavsiye edilir.

Alerjinin Diğer Belirtileri

Alerjik reaksiyon sonucu meydana gelen öksürük kuru ve diğer belirtilerden bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Ancak genellikle gözlerde sulanma, hapşırma ve burun tıkanıklığı ile birlikte görülür.

Kaynaklar

, ,

Alerjik Öksürük Nasıl Anlaşılır? İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. şakir 04 Ekim 2012 #

  Selam ben Şakir. Alerjik öksürüğüm var bir türlü geçmiyor, ne yapacağım bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim lütfen.

 2. şakip 27 Mayıs 2014 #

  Boğazımda alerji var sürekli öksürürüm bazen nefesim kesiliyor.

 3. Metin 30 Ağustos 2014 #

  Selamın aleyküm, benim boğazımda kaşıntı oluyor öksürüyorum burnum tıkalı yaz ayında başladı ve hala geçmedi. 2 buçuk ay sürdü, doktora gittik doktor alerjik öksürüğün var dedi sizin önerebileceğiniz bir şey var mı?

  • Sema 18 Mart 2016 #

   Arkadaşım ben boş burun spreyinin içine çörek otu yağı koyuyorum, sabahları birer defa burnuma sıkıyorum. Biraz yakıyor bir süre, sonra geçiyor, 4-5 gün sonra şikayetlerim azalmaya başlıyor. Bir-iki hafta devam edebilirsin, ben bir senedir bu şekilde ilaç kullanmak zorunda kalmıyorum, şikayetlerim oldukça tekrarlıyorum. Allah şifa versin.

 4. Şaban 27 Ocak 2015 #

  Ilık suyla gargara yapmak iyi geliyor
  Yine peygamber efendimizin sünnetine uymanın ne kadar elzem olduğunu anlamış oldum yemeklerden önce elleri yemekten sonra elleri ve ağzı iyice turlayıp gargara yapmak tam bir şifa ve sıhhat

Bir Cevap Yazın