Ani Baş Ağrısı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ani Baş Ağrısı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bazı insanlar nadiren bağ ağrısı yaşar ancak bazıları için baş ağrısı hayatın bir parçası olabilir. Arada bir yaşanan baş ağrıları stres, göz yorgunluğu, sinüs enfeksiyonları, boyun bölgesinde bulunan kasların sertleşmesi neticesinde oluşabilmektedir. Şiddetli baş ağrılarına neden olan migren ise saatlerce sürebilmekte, ortamın karartılması ve doğru ilaç kombinasyonuyla hafifletilebilmektedir. Şiddetli ve ani baş ağrıları özellikle bazı diğer belirtiler ile birlikte ortaya çıkıyorsa ciddiye alınmalıdır. Bu belirtiler arasında bulanık ya da çift görme, vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşma, halsizlik ve kaslarda güçsüzlük, ateş ve ense bölgesinde sertleşme olarak sayılabilir. Eğer ani baş ağrısı sizi uykunuzdan uyandırıyorsa, çok sık meydana geliyorsa mutlaka bir doktora görünerek doğru teşhisin konulmasını sağlamalısınız. Ağrı 72 saatten uzun sürdüyse hemen bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Ani Baş Ağrısı Nedenleri

Şiddetli ve aniden gelişen baş ağrılarının pek çok sebebi olabilir. Belirtileri iyi analiz etmeli ve ağrı dışında yaşanan semptomlara dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak yaşanan ani baş ağrılarının nedenleri arasında şunlar olabilir;

  • Baş bölgesinde yaşanan damar iltihaplanması
  • Yüz bölgesinde meydana gelen sinir iltihaplanmaları
  • Kafa travması
  • Beyin tümörü
  • Menenjit
  • Kimyasal maddeye maruz kalma

Beyin Anevrizmaları: Beyinde bulunan kan damarlarında oluşabilecek hasarlar ve damarın yırtılması, sızıntı yapması sonucu yaşanan hemorajik inme şiddetli ve ani baş ağrısına neden olur. Bu ağrı alın bölgesinde olabileceği gibi gözlerin arkasında da görülebilir. Hastalar tarafından “dayanılmaz” olarak tarif edilen ağrı kısa sürede hayati tehlikeye yol açar bu nedenle acil tıbbi müdahale gerektirir.

Enfeksiyonlar: Beyin bölgesinde bulunan dokularda meydana gelen bakteriyel veya viral enfeksiyonlar şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Örneğin menenjit boyunun üst bölgesinde ve başın arkasına doğru bıçak gibi saplanan, elektrik veriliyormuş gibi hissettiren ani baş ağrılarına neden olur.

Küme Baş Ağrıları: Genellikle 20’li yaşlardaki erkeklerde görülen küme baş ağrıları göz çevreleri başta olmak üzere bir hafta içinde bir kaç kez oluşabilir. Ağrı keskindir ve soğuk kompres ile hafifletilebilir. Nedenleri arasında stres, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları gösterilmektedir.

Zehirlenme: Birçok temizlik üründe bulunan toksik kimyasallara maruz kalmak ani baş ağrılarına neden olabilmektedir. Örneğin uzun süre çamaşır suyu solumak aniden başlayan ve 1-2 saate kadar süren baş ağrısına yol açabilir.

Travma: Baş bölgesinde yaşanan yaralanmalar ani baş ağrısının en sık görülen nedenleri arasındadır. Travmanın şiddetine göre baş ağrısı şekilleri ve süresi farklılık gösterebilir. Kafatasının zedelenmesi ya da kafatası kırıkları genellikle bilinç kaybı ve bayılmaya neden olur. Bazı travmalar yüz sinirlerini etkiler ve yüz bölgesinde uyuşma, karıncalanma hissine neden olabilir.

Ani Baş Ağrısı Tanısı

Baş ağrıları birincil ve ikincil olarak iki ana gruba ayrılır. Birincil ağrılar; migren veya gerilim nedeniyle yaşanan ağrılardır ve başka bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmaz. İkincil baş ağrıları ise enfeksiyon, tümör, inme, yaralanma gibi başka bir sorunun belirtisidir. Tanı sırasında doktorunuz bu ağrının hangi gruba dahil olduğunu belirlemek için bazı testler yapabilir. Kan testi, nörolojik muayene, fiziksel muayene, MR, EEG (Elektroensefalografi) gibi yöntemler kullanılabilir.

Birincil ağrıların tedavisinde ağrıyı hafifletmek için ağız yoluyla kullanılan ilaçlar tavsiye edilebilir. Ayrıca doktorunuz gerilim nedeniyle yaşanan ağrılardan korunmanız için stresi azaltmanız yönünde tavsiye verebilir. İkincil baş ağrılarında ise nedenine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri izlenebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın