Anoreksiya Hastası Nasıl Anlaşılır?

Anoreksiya Hastası Nasıl Anlaşılır?

Anoreksiya nevroza ya da daha bilinen adıyla anoreksiya ciddi bir yeme bozukluğudur. Genellikle ergen olmamış gençlerde ve yetişkin genç bayanlarda yaygın olarak görülür, ancak hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. Bir kişi anoreksiya hastası olduğunda vücudunda birtakım bozulmalar görülür. Bu kişiler kilo alma korkusu içindedirler ve düşük bir kiloda kalmak için uğraşırlar. Anoreksiyanın tek bir sebebi yoktur. Bu hastalığın, kişinin dış görünüşü ile vücut imajı hakkında sosyal ve kültürel baskıların sonucu oluştuğu inancı yaygındır. Bunlara ek olarak aile ve arkadaşlar da kişinin bu hastalığa yakalanmasında etken olabilirler. Eğer siz de çevrenizde anoreksiya hastalığına yakalanmış birini görürseniz durumdan emin olun ve ardından mutlaka yardım alması için teşvik edin.

Anoreksiya Hastasında Görülen Değişiklikler

Kişinin çok kısa bir sürede aşırı kilo kaybedip etmediğine dikkat edin. Sağlıklı bir kilo kaybı yavaş şekilde gerçekleşir. Aksi durumda anoreksiya söz konusu olabilir.

Kişinin ne kadar sıklıkta yemek yediğini değerlendirin. Kişinin yemekleri sürekli olarak atlaması anoreksiya belirtisi olabilir. Kişi yemeğini parçalara ayırıp başkalarını yediğine inandırmaya da çalışabilir. Bu da anoreksiya belirtisi olabilir.

Kişinin diğer insanların önünde bir şeyler yiyip yemediğine dikkat edin. Anoreksiya hastaları başkalarının önünde bir şey yemeyi sevmezler.

Kişide fiziksel değişiklikler olup olmadığına bakın. Bu hastalığın vücuda etkilerinden bazıları saç kaybı, zayıf tırnaklar ve çok az bir vücut kilosudur. Bu durum kişilerin sık sık üşümelerine de sebep olur.

Kişideki kıyafet değişimlerine dikkat edin. Bu kişiler kilo kaybını saklamak için bol kıyafetler giymeye başlayabilirler.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın