Astım Testi Nasıl Yapılır?

Astım Testi Nasıl Yapılır?

Astım testi, hastalığın şiddetinin ve sınıfının belirlenebilmesi için, akciğer fonksiyonunun ölçümü, başka bir hastalık nedeniyle astımla aynı belirtilerin ortaya çıkıp çıkmadığı, bronşiyal test, dışsal veya içsel olup olmadığının anlaşılması için bir dizi testlerin toplamı şeklinde yapılmaktadır.

Akciğer Fonksiyonu Ölçümü

Doktorun muayenehanesine gittiğinizde büyük olasılıkla akciğer fonksiyonunu ölçmek için kullanılan spirometre ile tanışacaksınız. Spirometre, bronş daralmasını ölçen bir alettir. Test sırasında doktorunuz derin nefes alıp hızla vermenizi söyleyerek ciğerlerinizi ne kadar hızlı boşaltabildiğinizi ölçer. Test sonucunda ciğerlere giden hava akımında bir sorun olup olmadığı ve hava yollarında bir daralma bulunup bulunmadığı belirlenebilir.

Metakolin Bronşiyal

Doktor, spirometre testi ile yeterli veri elde edemezse “metakolin bronş provokasyon testi” adı verilen farklı bir test uygulayabilir. Metakolin, hafif dereceli astım atağını tetikleyen bir maddedir ve madde solunduktan sonra akciğerde yarattığı etki gözlemlenir. Eğer akciğerlerde kanalları daraltıcı bir etkisi varsa astım teşhisi konulabilir.

Astımın Sınıflandırılması

Test sonuçlarına bağlı olarak astımın farklı türlerinden birinin tanısı konulacaktır.

Hafif dereceli astım: Belirtileri hafiftir ve ara sıra görülür.
Hafif dereceli ısrarlı astım: Daha sık görülür ancak atakları ciddi değildir.
Orta dereceli ısrarlı astım: Daha dikkatli bir tedavi gerektirir, belirtileri gece veya gündüz görülebilir, günlük yaşamı etkileyebilir.

Test sırasında büyük olasılıkla “dışsal” ve “içsel” astım tanımlamalarını da duyabilirsiniz. Bunlar astımı sınıflandırmak için yeni kullanılmaya başlanan tanımlardır. Dışsal astım havada bulunan tetikleyiciler nedeniyle görülürken, içsel astım dışardan gelen alerjenlerden bağımsız olarak ortaya çıkabilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın