Ayak Bilek Ağrısı

Ayak Bilek Ağrısı

Ayak bilek eklemi ayak ve bacak kemiklerinin bir araya gelmesinden ve ayağın aşağı yukarı hareketinden sorumludur. Ayak bileği ise bu eklem ve çevresinde, bacakların alt kısmından başlayarak ayağın düzleşen kesimine kadar olan anatomik bölgedir. Ayak bilek ağrısı genellikle bu bölgede bulunan kemik, kas, kıkırdak ve tendon zedelenmeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Ayak bileği burkulması bileğin ani ve yüksek basınçla alışık olmadığı yönde hareketi sonucunda oluşur. Eğer daha önce bilek burkulması yaşadıysanız bileğiniz yeni burkulmalara ve zedelenmelere daha yatkındır. Tipik burkulmalar spor aktiviteleri sırasında ya da düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş sırasında meydana gelmekte.

Ağrı başlangıçta çok şiddetlidir ve bu bölgede anında şişliğe neden olur. Şişliğin nedeni ise zedelenen kan damarlarının bölge dokularına sıvı sızdırmasından ileri gelir. Burkulmadan bir süre sonra bileğin hareket ettirilmesi ağrıları şiddetlendirir. Ancak ağrının derecesi yaralanmanın ciddiyetiyle doğru orantılı olmayabilir.

Ayak bileği burkulmasının tendon, kas, kıkırdak ya da kemikte mi hasar yarattığı röntgen ile öğrenilebilir.

Akut ayak bileği burkulmasında en iyi tedavi yöntemi buzla soğuk kompres, dinlenme ve ayak bileğine yüklenmemektir. Bacağın yukarı kaldırılması şişliği azaltabilir. Daha ciddi ayak burkulmalarında hareket engelleyici sistemler kullanılabilir. Ağrının şiddetine ve burkulmanın ciddiyetine bağlı olarak cerrahi müdahale, ortopedik alçı kullanılabilir.

Ayak bilek ağrısına neden olan diğer bir rahatsızlıkta tendon iltihaplanmasıdır. Tendinit (tendon iltihaplanması) Aşil tendonu, posterior tibial tendon veya peroneal tendonda görülebilir. Sporcu hastalığı olarak bilinen tendinit aşırı zorlanma, ani hareket sonucunda olabildiği gibi romatizmal hastalıklarda sebepleri arasında sayılmakta.

Tendinit için hemen kullanılabilecek tedavi yöntemleri soğuk kompres, dinlenme ve iltihabı azaltmak için steroid içermeyen kremlerdir. Şiddetli ağrılarda alçı gerekebilir.

Atletlerde görülen aşil tendonu iltihabında fiziksel aktiviteye devam edilmesi tendonun yırtılmasına yol açabilir. Tendon yırtığı genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Burkulma ve tendon iltihabı dışında ayak bileği ağrısına neden olan bazı hastalıklar vardır. Romatizma, eklem iltihabı, reaktif artrit, gut artrit, ankilozan spondilit, psoriatik artrit bu hastalıklar arasında sayılabilir. Bu hastalıklar kan testleriyle teşhis edilebilir ve her birinin farklı tedavi yöntemleri vardır.

Çok sık görülmemekle birlikte ayak ekleminde bakteri ile oluşan eklem enfeksiyonları ayak bilek ağrısına neden olabilir. Bu bakteriler ayak eklemine çoğunlukla dış yaralanmalar sonucu ulaşır. Bağışık sistemini zayıflatan hastalıklar kişiyi ayak bileği enfeksiyonlarına karşı korumasız hale getirebilir. Bağışıklık sistemi diyabet, kortizon kullanımı neticesinde zayıflayabilir.

Ayak Bilek Ağrısı Nedenleri

  • Burkulma ve aşırı zorlanma sonucu kas ve eklemlerde zedelenme
  • Tendon iltihabı
  • Romatizma
  • Bilek kemiği çatlakları, kırılması
  • Bilek ekleminde enfeksiyon
  • Gut hastalığı

Ayrıca ayak bileğine yakın sinirlerde, kan damarlarında, topukta oluşan sorunlar bilek ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir.

Ayak bilek ağrısı yukarda saydığımız soğuk kompres, bileği yüksekte tutma, bir kaç gün dinlenme ve üzerine ağırlık vermemekle evde tedavi edilebilir. Ancak hareket etmediğinizde dahi bileğinizde şiddetli ağrı varsa, bilekte ağrıyla beraber ateşiniz çıktıysa, üzerinden bir kaç hafta geçmesine rağmen ağrılar devam ediyorsa, aynı ağrılar diğer eklemlerinizde de varsa ve önceden romatizmaya bağlı sorunları yaşadıysanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın