Ayak Parmak Uyuşması

Ayak Parmak Uyuşması

Ayak parmaklarında uyuşma ve hissizlik sinirlerde bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir. Diğer nedenler arasında kronik hastalıklar, yaralanma ve zedelenmeler, belirli ilaçların kullanımı ve yetersiz beslenme sayılabilir. Devam eden veya tekrarlayan bir uyuşma ise doktor tarafından muayene edilmesi, altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavinin başlaması doğru olacaktır.

Uyuşma daha ciddi başka bir rahatsızlığın belirtisi ise zamanında doktora giderek daha kolay ve çabuk tedavi fırsatını yakalayabilirsiniz.

Ayak Parmak Uyuşması Nedenleri

Uzun süren diyabet sinirlere zarar verebilir ve buna bağlı olarak el ve ayak parmağı uyuşması, bacakların altı kısmında hissizlik yaşanabilir. Uyuşma ve karıncalanma bazen ağrı ve yanma hissiyle birlikte görülebilir. Diyabetik periferik nöropati adı verilen duyu kaybını engellemek için kan şekerini düzenli olarak ölçtürmeli, tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı ve özellikle 40 yaşından sonra kilonuza çok dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bazı ilaçlar bazı bölgelerde uyuşmaya neden olabilir. Ayrıca kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıncalanmaya ve uyuşmaya neden olduğu bilinmektedir.

Sinirleri bir kılıf gibi saran ve hasarlara karşı koruyan “Miyelin” aynı zamanda omurilik ve beyin arasındaki elektrik sinyallerini de arttırır. B12 eksikliği bu kılıfın etkisini azaltarak uyuşma da dahil olmak üzere bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Böyle bir teşhis konulduysa b12 vitamin takviyeleri kullanmanız sinir fonksiyonlarındaki bozulmaları engelleyecektir.

Ayak bileğinin arkasından ayağa kadar uzanan sinirin sıkışması ayak parmak uyuşması nedeni olabilir. Tarsal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık sinirin zedelenme, şişlik, iltihap, kemik bozuklukları, varisli damarlar ve tendinit nedeniyle sıkışması nedeniyle oluşabilir. Tedavisi cerrahi müdahaleden iltihap giderici ilaçlara kadar farklı yöntemlerle yapılabilmektedir.

Ayak Parmak Uyuşması İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. muhammet 03 Mayıs 2014 #

    3 ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum.inanılmaz ağrılar çektim. Ameliyatımda başarılı geçti.ama sol ayağımdaki serçe parmak ve yanındaki parmağımda uyuşukluk hissi devam ediyor. Acaba bu durum kalıcı mı bende b12 vitamini almalı mıyım?

  2. cahide yasemin özer 24 Mayıs 2014 #

    Ben 2004 ten beri tiroit hastasıyım daha önce böyle bir sorunum yoktu ama nerdeyse bir senedir sağ ve sol ayaklarımın başparmakları çok uyuşuk özellikle sağ başparmağım gel gitti ağrıyla sürekli olan bir uyuşma daha yoğun oluyor ve diz arkasından ayağıma kadar ağrı oluyor. Nedenlerini ve hangi bolüme muayene olacağım konusunda bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın