Ayak Parmaklarında Morarma

Ayak Parmaklarında Morarma

Ayak parmaklarında morarma parmakların incinmesi, kemiğin çatlaması ve kırılması sonucu olarak görülebilir. Herhangi bir travma ya da yaralanma olmadan meydana gelen morarmalar için bir doktora görünmeniz gerekecektir. Ayrıca şişliğin ve ağrının fazla olduğu morarmalar genellikle kırık neticesinde oluştuğu için acilen doktora gidip gereken tedaviyi yaptırmalısınız. Kan sirkülasyonunda sorun bulunanlar ve diyabet hastaları küçük ayak ve parmak yaralanmalarında dahi bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olmalıdır.

Kontrol

Yaralanma sonrası parmağınızı kırığa karşı kontrol etmelisiniz. Bunun için her zamanki şeklinde olup olmadığına bakın. Parmağın sağını, solunu, üstünü ve arkasını küçük şişliklere karşı kontrol edin. Bu küçük şişlikler kemikte meydana gelen çatlağın bir sonucu olabilir. Eğer morarmaya neden olan yara açık bir yaraysa enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Bu nedenle önce açık yaranın temizlenmesi ve gazlı bezle kapatılması gerekir.

Tedavi

Dinlenmek ayak parmaklarında oluşan morarmanın tedavisi için önemlidir. Ayakkabınızı çıkartın ve ayağınızı yüksek bir yere koyarak dinlendirin.

Mümkün olan en kısa sürede buz uygulamak ağrıyı hafifletir ve şişliği azaltarak kan sirkülasyonuna yardımcı olur. Ancak buzu uygularken direk ayağınıza koymayın çünkü aşırı soğuk kılcal damarların büzülmesine ve kan dolaşımının yavaşlamasına neden olabilir. Buzları plastik bir torbaya koyduktan sonra havluya sarın ve ayağınıza öyle koyun. Her 2 saate bir yarım saat buz kompresi yapabilirsiniz. Bu uygulamaya 3 gün boyunca devam edebilirsiniz.

Şişliği sınırlamak ve yaralı parmakları olası darbelerden korumak için bandaj kullanabilirsiniz. Bandaj sadece parmaklara değil tüm ayağa ve ayak bileğine sarılmalıdır. Bu parmakların sabit kalmasına yardımcı olarak morluğun daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. İlk 12 saat bandaja dokunmayın. Bandaj çok sıkı veya gevşek olmamalıdır.

Ayağı tedavi süresince yukarda tutmak hem şişliği hem de ağrıyı azaltır. Yaralanan bölgeye ani kan akışı ağrıyı arttırır ve iyileşme süresini uzatır. Otururken ayağınızın altına yastık takviyesi yaparak yukarda tutmaya çalışın.

Yaralanan parmaklara hiç baskı yapılmazsa tedavi süresi kısalır. İyileşme döneminde fazla ayakta durmayın ve yaralı ayağınıza ağırlık vermeyin. Tüm çabalarınıza rağmen iyileşme göremediyseniz mutlaka bir doktora gidin ve röntgen çektirin. Ayak kırıklarının iyileşmesi bulunduğu bölgeye bağlı olarak 3 haftadan 3 aya kadar sürebilmektedir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Ayak Parmaklarında Morarma İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. güldan 04 Mart 2013 #

  Merhaba ben 23 yaşındayım, sürekli akşama doğru evde otururken ayaklarımın parmak uçlarında morarmalar dalga dalga kırmızılıklar görüyorum. Doktora gitmek istemiyorum sebebini bilmiyorum. Acil olarak bana sebebini söyleyebilirseniz çok sevinirim.

  • admin 04 Mart 2013 #

   Merhaba, doktor muayenesi olmadan bu morarmaların nedeni belirlenemez. Doktorun ayaklarınızı muayene edip teşhis koyması gerekiyor.

 2. Meliha 07 Mart 2013 #

  Merhaba ben ayağımı dün duvara vurdum hafif ağrı oldu geri geçti. Ama sabah uyandığım da başparmağımın ayak kemiğinde hafiften morluk oluşmuş. Çok şiddetli ağrıyor dokunamıyorum. Şimdi de ayağımı sardım belki geçer diye bekliyorum. Sizce ne yapmalıyım? Bana yardımcı olur musunuz.

 3. büşra 22 Mart 2013 #

  Merhaba,
  Ayakkabının vurmasından dolayı benim ayak baş parmaklarım morardı. ilk hafta ayaklarımın üzerine basamadım ağrıdan, 2.haftada bu ağrı azaldı. Fakat şimdi tırnaklarım kararmaya başladı. Bu durumda ne yapmalıyım sizce?

 4. İpek 09 Şubat 2014 #

  Merhaba ben ayağımı bir yere çarpmadım ağrısı falan da yok ama baş parmağımda ki tırnak morardı sizce neden.

 5. ayla 03 Mart 2014 #

  Annem şeker ve diyaliz hastası ayak parmakları morardı ne yapmalıyız?

 6. duygu 17 Nisan 2014 #

  Merhaba benim sağ ve sol ayak baş parmaklarımda siyahlaşma var fakat ağrı kızarma kaşıntı herhangi birşey yok. Bu neden acaba? Ne yapmalıyım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın