Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak tırnak mantarı genellikle yetişkinlerde görülen bir sorun olmakla birlikte günümüzde pek çok gençte de sıkça görülmektedir. Ayak tırnaklarında mantar oluşmasının başlıca nedenleri arasında çıplak ayak dolaşma, zayıf bağışıklık sistemi, steril olmayan aletlerle yapılan pedikür gelmektedir. Bazı ayak tırnağı mantarı siyah noktacıklar, tırnağın rengini kaybetmesi gibi görülürken bazıları rahatsızlık veren ağrılara neden olabilir. Ayak tırnak mantarı tedavisi için öncelikle ayakların düzenli olarak temizlenmesi ve bakımlarının yapılması gelmektedir.

Ayak tırnak mantarı tedavisi için herhangi bir ilaç ya da krem kullanmadan önce tırnaklarınızı olabildiğince kısa kesin. Daha sonra kırılmaları önlemek için törpüyle düzeltin. Mantarlı tırnağınızda kullandığınız tırnak makası, törpü gibi aletleri hemen dezenfekte edin. Eğer dezenfekte etmezseniz daha sonraki kullanımlarınızda mantar sağlıklı tırnaklarınıza da bulaşacaktır.

Piyasada bulabileceğiniz mantar önleyen tırnak cilaları ayak tırnaklarınızdaki mantardan kurtulmanız için oldukça etkili ürünlerdir. Başlarda bu cilalardan kullanırsanız mantarı yayılmadan ortadan kaldırabilirsiniz. Ayak tırnaklarınızda sararma, şekil bozukluğu ya da küçük siyah noktalar mantarın göstergesidir.

Mantar için eczanelerden alabileceğiniz bir diğer ürün ise tırnaklarda kullanıma uygun mantar kremleridir. Bu tip kremler genellikle 5-7 hafta içerisinde mantarı ortadan kaldırmaktadır.

Daha ileri durumlarda tırnağı kaybetmemek için bir doktora görünmeniz ve reçeteli ilaç almanız gerekebilir. Tırnak mantarından kurtulmak için pek çok reçeteli ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların cildinizde ya da tırnaklarınızda yaratabileceği yan etkilerden korunmak için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Ayak tırnaklarında oluşan mantardan kurtulduktan sonra tekrar oluşmasını engellemek için gün içinde pamuklu çoraplar giyin. Evde dahi olsanız terliklerinizi çorapsız giymeyin ya da çıplak ayak dolaşmayın. Akşam eve döndükten sonra ılık su ve anti bakteriyel sıvı sabun kullanarak ayaklarınızı yıkayın ve ayak bakım kremi kullanın.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. osman 07 Şubat 2013 #

  Tırnak mantarı tedavisinde çamder bitkisel su kürü tedavisini tavsiye etmek isterim 10 günde mantarı bitiriyor. Sonra tırnağın uzaması bekleniyor. Aklınızda bulunsun.

 2. kezban 17 Ağustos 2013 #

  Merhaba çamder kullanıp sonuç alan kişi varsa başka kişiler buraya yazabilir mi?

 3. Nazmi laçin 06 Eylül 2013 #

  Arkadaşlar mantarlı bölgeye kına sürün hemen iyileşir.

 4. remzi can 01 Şubat 2016 #

  Ben tel taktırdım tırnağıma düzeldi, doktorum Derya Güngörür.

Bir Cevap Yazın