Ayaklarda Morarma

Ayaklarda Morarma

Ayaklar; parmaklar, kemikler, eklemler, kas ve tendonların bir arada bulunduğu karmaşık bir yapıya sahiptir. Ayaklarda morarma bu ana bileşenlerin herhangi birinde meydana gelen bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir. Morarma ayak tabanı, bilek bölgesi, topuk ya da ayağın üstünde küçük veya büyük alanlarda görülebilir. Ayaklarda morarma genel olarak ters bir hareket ya da yaralanma nedeniyle oluşabileceği gibi romatoid artrit, lupus ya da kızamık gibi bazı enfeksiyon hastalıkları neticesinde ortaya çıkabilir.

Ayakkabının vurması nedeniyle oluşan hafif travmalar ya da daha ciddi yaralanmaların neden olduğu damar çatlaması gibi travmalar ayaklarda morarma nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Deri altında, kemik ve kaslar arasındaki dokularda bulunan damarlar darbeye bağlı olarak çatlar ve morarmaya neden olan kanı sızdırır. Bu tip travmalar çoğunlukla ağrı ve şişlikle birlikte görülür. Morluk siyah, mor veya kırmızı renkte olabilir. Deri dokusunu etkileyen yaralanmalar kısa sürede iyileşirken kemikleri ve kasları ilgilendiren morarmaların iyileşmesi daha uzun sürer ve ağrılı olabilir.

Ayaklarda Morarmaya Neden Olabilecek Travmalar

 • Yürüyüş ya da koşu gibi aktiviteler
 • Sert bir yüzeye atlama
 • Ayak ya da ayak bileği kırılması
 • Düşme ve ayak bileği burkulması
 • Spor yaralanmaları
 • Ayağa darbe, sert bir cismin düşmesi, sıkışması

Damarlardan çıkan kanın yaralanmamış deri altında toplanması olan “hematom” ayaklarda morarmanın bir diğer nedenidir. Travmalara benzer nedenlerle oluşan hematonlar daha ağrılı olabilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında oluşabilir ve ayak tırnağı altında kan toplanması (subungual hematom) ve deri altında kan toplanması olarak iki farklı türü bulunur.

Damar bozukluğundan ileri gelen ve deride mor lekelerle kendini gösteren bir hastalık olan “purpura” ayaklarda morluklara neden olabilir. Deri üstünde küçük noktalar veya yama şeklinde görülebilir ve şişlik oluşmaz. Travma nedeniyle oluşmayan purpura hastalığı lupus gibi otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, menenjit, mononükleoz, lekeli humma ve kızamık gibi bazı enfeksiyon hastalıklarının bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Aspirin, steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID), antibiyotikler, antihistaminikler ve antikoagülan (kan sulandırıcı) gibi bazı ilaçların purpuraya neden olduğu bilinmektedir. Purpura ayrıca lösemi, Trombositopeni (pıhtılaşma ile ilgili sorunlar neden düşük trombosit sayısı), Vaskülit (damar iltihabı) nedeniyle oluşabilir.

Sık sık ayaklarda morarma yaşıyorsanız ve bu morluklar genellikle nedensiz ve kolay olarak meydana geliyorsa altında yatan diğer bir hastalık olup olmadığını öğrenmek için muayene olmanız gerekecektir. Eğer ayaklarda morluklar ile birlikte yüksek ateş, sürekli baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, burun akıntısı yaşıyorsanız bunlar menenjit belirtisi olabilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Ayaklarda Morarma İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. Dilek 12 Aralık 2014 #

  Merhaba, anneannem Alzheimer hastası ve bu şekilde iki ayağında da ayak morarması var ve bu ayak morarması sizin dediğiniz gibi çok ağrılı geçiyor bunu geçirmek için neler yapmalıyım? Bir de anneannem konuşamamaya başladı acaba sebebi morlukların enfeksiyonla oluşması olabilir mi?

  • Tunç 11 Ağustos 2016 #

   Ben de nedenini bilmiyorum, ayağımın sırtında bir morarma var acaba ayakkabıdan mı diye düşündüm, ayakkabıyı değiştirip değişik cilt kremlerini kullandım, biraz geçti ancak hala eskisi gibi değil:/

Bir Cevap Yazın