Ayaklarda Oluşan Kaşıntı Nasıl Geçirilir?

Ayaklarda Oluşan Kaşıntı Nasıl Geçirilir?

Ayaklarda oluşan kaşıntı dozuna bağlı olarak oldukça rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Ayak kaşıntısı cilt kuruluğu, ayak mantarı ya da ayaklarınızın hava almaması gibi nedenlerden oluşabilir. Nedenine bağlı olarak ayak kaşıntısını geçirmek, en azından hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Ayaklarda oluşan kaşıntı nasıl geçirilir sorusuna cevap olarak aşağıda bazı doğal yöntemleri bulabilirsiniz.

Eğer ayak mantarınız varsa ayak bakımını düzenli bir şekilde yapmalı, çoraplarını sık değiştirmeli, pamuklu çorapları tercih etmeli ve hava alan ayakkabılar giymelisiniz. Bunlara ek olarak bir mantar kremi, spreyi ya da pudrası kullanmanız tavsiye edilir. Ayak mantarı için pudra kullanacaksanız bunu günde iki defa ayaklarınızın üzerine ve ayakkabınızın içine dökmelisiniz.

Ayak mantarı sebebiyle oluşan kaşıntılara çözüm olarak karbonat ve ılık suyla her akşam ayaklarınızı yıkamalı ve sonrasında iyice kuruladıktan sonra vazelin ile cildinizin kurumasını engellemelisiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka pamuklu çorap giymeli ve ayakkabılarınızı değiştirerek kullanmalısınız. Sentetik çoraplar ayaklarınızı terleteceğinden mantarın yayılması için uygun bir ortam oluşturacaktır.

Eğer ayak bakımına ve kullandığınız mantar ilaçlarına rağmen ayağınızdaki kaşıntıya çözüm bulamadıysanız bir doktora giderek ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Antihistamin ilaçları vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kaşıntıları azaltmak için kullanılmaktadır. Daha ileri durumlarda doktorunuz antibiyotik tedavisi önerebilir.

, ,

Ayaklarda Oluşan Kaşıntı Nasıl Geçirilir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. m.emre alkutay 17 Eylül 2014 #

    Acı biber patlıcan pul biber gibi ürünlerde de kaşıntı oluyor. Bunun tedavisinde aynı ilaçlar etkili olur mu acaba.

Bir Cevap Yazın