Bacak Çatlakları

Bacak Çatlakları

Genellikle kasık bölgesine yakın alanlarda, bacağın üst kısmı ve kalçaya yakın bölgesinde ve bacak içlerinde oluşan bacak çatlakları özellikle deniz mevsiminde görünüm açısından rahatsız edici durumlara yol açmaktadır. Ani kilo alımı sonucunda cildin esnekliğinin zorlanması sonucu oluşan çatlaklar tamamen yok edilememekle birlikte bacak çatlakları ve diğer çatlaklar için görünüm azaltıcı bazı doğal ve bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bu yazıda bacak çatlakları için evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler ve profesyonel tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler bulabiliriniz.

Çatlak, derinin en üst tabakasının aşırı gerilmeyle karşılaştığı zaman yırtılmalara karşı kendini koruması ile ortaya çıkan cilt açılmalarıdır. Bu bölgelerde cilt esnekliğinin en üst noktasına ulaşmış ancak gerilme devam ettiği için dayanamayarak açılmıştır. Günümüzde çatlak tedavisi için kullanılan yöntemler bu cilt açılmalarını tamamen ortadan kaldırmaya yeterli olmamaktadır. Ancak bazı çözümler ile çatlak görünümünü en aza indirmeniz mümkün. Ya da en iyisi doğal ve bitkisel yöntemler kullanarak cildinizin bakımını düzenli olarak yapıp bu çatlakları oluşmadan önce engellemektir.

Bacak Çatlakları İçin Kozmetik Çözümler

Bacak çatlaklarından hızlı bir şekilde kurtulmak ve görünümlerini azaltmak istiyorsanız kozmetik prosedürler ve dermatolojik terapiler sizin için uygun bir çözüm olabilir. Bacak çatlakları için uygulanan profesyonel tedavi yöntemleri hakkında bilgileri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Lazerli Çatlak Tedavisi: Çatlakları azaltmak konusunda iyi sonuçlar elde edilen lazerli tedavi cildin yeni hücrelerle yenilenmesini ve kolajen artırımını tetikleyerek çatlak görünümünü en aza indirmektedir. Pek çok güzellik ve bakım kliniğinde uygulanan yöntem mutlaka bir uzman kontrolünde uygulanmalıdır.

Mikrodermabrazyon: Mekanik prosedürlerle çatlağın oluştuğu bölgedeki derinin kaldırılması için kullanılan Mikrodermabrazyon yöntemi alttan yeni derinin çıkmasına ve dolayısıyla çatlakların azalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle spa ve güzellik salonlarında kadınlar arasında oldukça popüler bir yöntem olan Mikrodermabrazyon bir kaç seans sonrasında bacak çatlakları üzerinde etkisini göstermektedir.

Endermoloji: Bacak çatlakları ve diğer çatlak bölgelerinde olduğu gibi selülite karşıda kullanılan Fransız masaj terapisi olan endermoloji kan dolaşımı üzerinde düzenleyici bir etki yaratmaktadır. Çeşitli cihazlarla uygulanan masaj sayesinde cilt ve cilt altı dokularda mikrosirkülasyon adı verilen en ince damarlarda bile kan dolaşımı sağlanmaktadır.

Bacak Çatlakları İçin Doğal Çözümler

Yukarıda saydığımız cerrahi ve kozmetik müdahaleler dışında evinizde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel reçeteler ile bacak çatlakları için görünüm azaltıcı ve önleyici tedbirler alabilirsiniz.

Kakao Yağı: Cilt için güçlü bir antioksidan olan kakao yağı aynı zamanda çok iyi bir nemlendirici vazifesi görmektedir. Kakao yağı kolajen üretimini artırarak bacak çatlaklarının zaman içerisinde azalmasını sağlayacaktır.

Jojoba Yağı: Cildin esnekliğini artıran bir diğer doğal üründe jojoba yağıdır. Düzenli olarak bacak bölgesinde çatlakların bulunduğu alanlara masaj yaparak cildinize esneklik özelliğini geri kazandırabilirsiniz. Jojoba yağı var olan çatlakları azaltmaya yaramamakla birlikte cildinizi nemlendirerek yeni çatlakların oluşumunu engelleyecektir.

Aloe Vera Jeli: Bacak çatlakları için en etkili bitkisel ürünlerden olan saf aloe vera jeli düzenli olarak uygulandığında çatlak görünümünü oldukça azaltacak ve cildinize yumuşaklık verecektir.

Yukarıda listelediğimiz cerrahi ve doğal çatlak tedavileri haricinde kozmetik markalarının çatlak giderici ve çatlak önleyici kremlerini kullanabilirsiniz. Çatlak önleyici ve giderici kremler genellikle E vitamini, hidroksiasid, glikolik asit ve gliserin ihtiva ederler.

Bu içerikler kolajen üretimini tetiklemekte ve cildinizin kendini yenilemek için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vererek çatlakların görünümünün azalmasını ve yeni çatlakların engellenmesini sağlamaktadır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın