Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Virüs ve bakteriler nedeniyle oluşan bağırsak enfeksiyonu sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bağırsakların çalışmasında meydana gelen değişimler ve sık tuvalete çıkma enfeksiyonun ilk belirtisi olabilir. Yetersiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam enfeksiyona katkıda bulunarak belirtilerin artmasına yol açar. Bağırsak enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında ishal, kabızlık, gaz, şişlik, karın ağrısı sayılabilir. Rektal kanamalar da enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bağırsak enfeksiyonu genel olarak, normalde yaşanmayan ishal, kabızlık, tuvalete çıkma saatlerinin değişmesi, mide ağrısı, gaz ve şişlik gibi sindirim sistemi sorunları ile kendini belli eder. Dışkı renginin değişmesi ve rektal kanamalar bu belirtilere eklenebilir.

Sindirim sisteminde yararlı ve zararlı bakteriler her an, doğal olarak bulunmaktadır. Eğer bu ikisi arasında bir denge varsa normal yaşam devam eder. Bu denge bağırsak enfeksiyonu gibi nedenlerle bozulduğunda pek çok farklı belirti günlük hayatınızı ve beslenmenizi etkileyebilir. Bu durumda en sağlıklı ve güvenli yol doktorunuza danışarak enfeksiyonun nedenleri hakkında bilgi almak ve doğru tedavi sürecini en kısa sürede başlatmak olacaktır.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar dışında bağırsakları etkileyen hastalıklar bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir. Ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklar bağırsakta iltihaplanma oluşturabilir. Enfeksiyon; kolon kanseri, çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi daha ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda dengeli beslenme ve yaşam tarzında yapılabilecek değişikliklerle tedavi edilse de çoğu durumda tedavi için tıbbi yardım almak gerekir.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılır ancak enfeksiyon diğer bir hastalık nedeniyle olduysa öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuz, enfeksiyon denenini belirlemek için dışkı ve kan testi isteyebilir. Belirtileri hafifletmek için kısa dönemli müshil kullanımı tavsiye edilebilir. Bazı vakalarda kolonoskopi istenebilir.

Doktor bulgulara dayanarak uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Enfeksiyon sırasında beslenme sindirim sorunlarını en aza indirmek açısından önem kazanır. Bu dönemde ağır yemeklerden uzak durmak, kafeini az tüketmek, lif bakımından zengin meyve ve sebzeler yemek rahatsız edici enfeksiyon belirtilerini azaltacaktır.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. eftelya 28 Ağustos 2013 #

    Bende kalın bağırsak enfeksiyonu var ve 3 4 ayda bir hastanelik oluyorum, kabızlık karın ağrılarım özellikle kasık ağrılarım çok fazla :(

Bir Cevap Yazın