Baldır Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baldır Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baldır ağrısı, özellikle spor sakatlanmaları veya darbe nedeniyle oluşan ağrılar, şiddetli olabilir ve günlük hayatı etkileyebilir. Baldırlarda oluşan ağrının nedenleri arasında kramplar, şiddetli darbe, kas çekmesi, ezilme ve bacakların normalden daha fazla zorlandığı egzersizler ilk sıralarda gelmektedir. Belirtisi baldır ağrısı olan daha ciddi rahatsızlıklar ise kompartman sendromu veya derin damar trombozu‘dur. Yaralanma veya zorlanma nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmek için masaj, sıcak kompres gibi evde yapılabilecek uygulamaları deneyebilirsiniz. Ayrıca ağrının daha fazla şiddetlenmemesi için bir kaç gün, bacaklara fazla yüklenmeden dinlenmek ve otururken ayağı vücuttan yukarıda tutmak gerekebilir.

Ağrının nedeni darbe veya yaralanma değilse, herhangi bir neden olmadan baldırınız ağrıyorsa öncelikle doğru teşhis için bir doktora gitmelisiniz. Ağrının nedenine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Masaj Tedavisi: Masaj, ezilme ve spor sonrası yaşanan baldır ağrısını azaltmak için etkili bir yöntemdir. Hafif ağrılar için evde masaj yöntemini daha şiddetli ağrılar için spor masaj terapisini kullanabilirsiniz.

Fizik Tedavi: Tekrar eden baldır ağrısı için fizik tedavi bir seçenek olabilir. Doktor muayenesinden sonra karar verilecek fizik tedavi uygulamasında sinir uçları ve kaslar ultrason, sıcak terapisi, kriyoterapi veya galvanik elektriksel stimülasyon teknikleri kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri ağrıların daha kısa sürede geçmesini sağladığından genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Diğer Öneriler: Ağrının devam ettiği süre boyunca bacağınızı olabildiğince az kullanmaya çalışın ve otururken bacağın altına yastık koyarak yüksekte tutun. Sıcak kompres ağrıyı geçici olarak hafifletebilir. Ağrının şiddetlendiği zaman kullanmak üzere doktorunuzdan ağrı kesici alabilirsiniz.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın