Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Vücudumuz için gerekli olan ancak vücut tarafından üretilmeyen omega 3 yağ asitleri balık yağında bol miktarda bulunmakta. Bu özelliği ile sağlıklı beslenme listelerinde sık karşımıza çıkan balık yağı ayrıca kapsül formunda da bulunabiliyor. Balık yağı kilo aldırır mı? sorusuna cevap olarak eğer vücudun ihtiyacı olan yağ asitlerini alacak kadar kullanıyorsanız “hayır” diyebiliriz. Tabii bu cevap kontrollü olarak tüketildiği durumlar için geçerli.

Balık yağının bu kadar çok olarak tavsiye edilmesinin nedeni sağlık açısından faydaları ve bizi pek çok hastalığa karşı korumasıdır. İçerdiği omega 3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı koruma sağlarken Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür. Ayrıca doku iltihaplanmalarında, metabolizma sorunlarında ve tip 2 diyabete karşı tavsiye edilmektedir.

ABD Kalp Derneği kalp ve damar hastalıklarından korunmak için günlük 500 mg balık yağı tüketilmesini tavsiye etmektedir. Hatta balık yağı kilo aldırır mı sorusun tam tersi olarak balık yağıyla zayıflama üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Ancak American Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre balık yağı kullanan ve kullanmayanlar arasında kayda değer bir kilo kaybetme farklı gözlemlenmemiştir.

Balık yağı kapsülleri yaygın olarak kullanılmakla birlikte yağı esas kaynağı olan balıktan almak her zaman daha iyidir. Bu sayede kırmızı ete çok iyi bir alternatif olan balık etini tüketmiş ve diğer mineralleri de almış olursunuz. En çok balık yağını bulabileceğiniz balıklar somon, ringa, tuna gibi soğuk deniz balıklarıdır.

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın