Balık Yağının Cilde Faydaları

Balık Yağının Cilde Faydaları

Cildin daha pürüzsüz ve daha parlak görünmesini sağlayan omega 3 yağ asitleri balık yağında bolca bulunduğu için balık yağının cilde faydaları pek çok uzman tarafından kabul edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri sadece cilde değil aynı zamanda damarların sağlığı ve kalp hastalıkları risklerinin azaltılmasını da yardımcıdır. Günlük olarak belli bir miktar tüketilen balık yağı cildin daha parlak görünmesine akne, egzama ve diğer cilt hastalıklarından korunmaya ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

Balık yağı genellikle daha yağlı balık türlerinin yaşadığı soğuk su balıklarından elde edilir. Somon balık yağı üretiminde en çok kullanılan balık türlerinden biridir ancak diğer yağlı balıklar olan tuna, uskumru, levrek de omega 3 yönünden zengin kaynaklardır.

Dilerseniz saf balık yağı dilerseniz balık yağı özlü solüsyonlar kullanabilirsiniz. Ancak farklı balık yağı markalarının farklı saflıklarda üretildiğini unutmayın. Piyasada bulabileceğiniz kaliteli ambalajlı balık yağlarının fiyatı diğerlerine göre biraz daha yüksek olabilir.

Balık yağının vücut tarafından tam olarak sindirilebilmesi ve en yüksek faydayı sağlamak için yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilmektedir. Aç karnına alındığında mide bulantısına ve gaza yol açabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği günlük balık yağı dozu 300-500mg arasındadır. 2000mg’dan fazla tüketimi tavsiye edilmez. Kullanmaya günde 100mg ile başlayıp dozajı yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

Konsantre balık yağı kullanmak dışında bir alternatif arıyorsanız gıda yoluyla omega 3 yağ asidi almak için haftada en az 3 kez haşlanmış yağlı (tuna, somon, uskumru…) balık tüketebilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın