balin-cilde-faydalari

Balın Cilde Faydaları

Doğal bir tatlandırıcı olmasının yanı sıra geleneksel olarak cilt yaralarının tedavisinde kullanılan balın cilde faydaları antimikrobiyal etkisinden ileri gelmektedir. Mantar, iltihaplı yaralar ve akne tedavisinde uzunca bir süredir kullanılan bal aynı zamanda egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardım amacıyla kullanılabilir.

M.Ö 700 yılında beri beslenme ve medikal amaçlı olarak üretilen bal mumyalama işleminden dini törenlere, halk arasında hazırlanan ilaçlardan yemeklere kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Antik Yunan ve Roma’da en çok kabızlık ve öksürük tedavisinde kullanılmaktaydı. Ayrıca yine aynı dönemlerde dudaklarda oluşan yaralar, enfeksiyonlar için kullanıldığı yönünde bazı yazılı belgeler bulunmaktadır.

Yüksek oranda antimikrobiyal bileşenler, glikoz ve fruktoz içeren bal bu özelliği ile cilt üzerinde oluşan açık yaraların tedavisinde etkili bir çözüm sunmaktadır. Sadece harici olarak değil ağız yoluyla tüketildiğinde de alerji semptomlarını hafifletir, kan şekeri düzeyini korur, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, diş iltihabı ve diş çürüklerini önleyici antiseptik etkisi vardır.

Yeni Zelanda’daya özgü Manuka ağacının çiçeklerinden elde edilen bal kırışıklık tedavisinde kullanılmaktadır. Ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini ve sigara kullanımı, güneşin zararlı ışınları ve alkol tüketimi nedeniyle yıpranmış cildin onarılmasını sağlayan Manuka balını doğal ürün satışı yapan mağazalarda bulabilirsiniz.

Balın Cilt Üzerinde Kullanımı

Cilt yaraları, enfeksiyonlu cilt hastalıkları, mantar ya da egzama tedavisi için balı cilt üzerine ince bir tabaka oluşturacak şekilde yayın ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla temizleyebilir ve nemlendirici sürebilirsiniz. Eğer yüzünüzde iltihaplı sivilce ya da akne varsa aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Daha hızlı bir iyileşme süreci için organik bal kullanmanız tavsiye edilir.

Bal genel olarak güvenli bir üründür ve belirgin bir yan etkisi yoktur. Ancak sık rastlanan polen alerjisi bal kullanımı sırasında alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu alerjik reaksiyonlar cilt kuruluğu, cildin pullanması ve tahriş olarak görülebilir. Bala karşı alerjiniz olup olmadığını denemek için elinizin üst kısmında küçük bir alana sürüp 4-5 saat bekleterek test edebilirsiniz. 1 yaş altı bebeklerde bal tüketimi tavsiye edilmez. Şeker hastalarının ve kemoterapi ilaçları kullananların bal tüketmesi ilaçların etkisini hafifleteceğinden önerilmez.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın