Ballı Yüz Maskesi Tarifi

Ballı Yüz Maskesi Tarifi

Ballı yüz maskesi hazırlaması oldukça kolay ve pek çok faydası olan bir cilt bakım uygulamasıdır. Balın cilde faydaları arasında ilk sıralarda cildi nemlendirmesi ve yumuşatması, doğal bir antioksidan olarak kırışıklıklara, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması ve cilt yüzeyinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesi gelmektedir. Ballı yüz maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurtanın sarısı.

Ballı Yüz Maskesi Hazırlanışı ve Kullanımı

Önce 1 yemek kaşığı balı kaseye alın ve yavaş yavaş zeytinyağını ekleyerek karıştırın. Zeytinyağı, ticari kozmetik ürünlerinde kullanılan yağlardan farklı olarak gözeneklerde birikme yapmaz ve cilde parlaklık verir. Zeytinyağıyla balı karıştırdıktan sonra yumurta sarısını ekleyin. Yumurta sarısı maskeye krem kıvamı vermenin yanı sıra cildin yağ üretimini dengeleyerek fazla yağı alır ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur. 3 malzemeyi de krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Maskenin daha etkili olabilmesi için karışımı yüzünüze sürmeden önce sıcak bir bezle yüzünüzü silerek gözenekleri açın. Daha sonra maskeyi parmak uçlarınızla tüm yüzünüze eşit miktarda yayın. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Gözeneklerin kapanması ve cildin sıkılaşması sonlara doğru soğuk su kullanabilirsiniz.

Peeling Etkili Bal Maskesi: Kabuğu soyulmuş 1 adet elma ile 1 yemek kaşığı balı blendera koyun ve yumuşak kıvama gelinceye kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi düzeli olarak kullanırsanız yüzünüzdeki lekelerin görünümü hafifleyecektir.

Bir diğer peeling etkili bal maskesi içinse 1 yemek kaşığı bademi kaşıkla iyice ezin, 2 çorba kaşığı limon 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesiyle krem kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın ve yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Çok kuru ciltler için limon suyu yerine yoğurt kullanılabilir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın