Baş ve Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Baş ve Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun ağrısı genellikle sadece boyun bölgesiyle sınırlı kalmaz ve omuz, kol gibi bölgelere yayılarak pek çok alanı etkiler. Özellikle boynun arka bölgesinde yaşanan ağrılarla birlikte görülen baş ağrısı oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu tip boyun ağrıları akut veya kronik olarak görülebilmektedir. Akut baş ve boyun ağrısı birkaç saatten birkaç güne kadar sürmekle birlikte kronik boyun ağrıları uzun yıllar boyunca haftalarca sürebilmektedir. Bu yazıda baş ve boyun ağrısı nedenleri ile ilgili bilgiler ve tedavi yöntemleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Baş ve Boyun Ağrısının Sık Rastlanan Nedenleri

Boyun bölgesinde yaşanan ağrıların başa sıçramasının ana nedeni boynun başa pek çok sinirle ve kasla bağlı olmasından ileri gelmektedir. Boyunda yaşanan akut ağrıların nedeni genellikle enfeksiyon ve yaralanma olmakla birlikte bu bölgede yaşanan kronik ağrıların nedeni genellikle altında yatan başka sağlık sorunları olarak görülmektedir.

Baş ve Boyun Ağrısında Duruşun Önemi: Eğer masa başında uzun saatler boyunca kafanız önde ve sırtınız kambur olarak çalışıyorsanız bunun boyun ve baş ağrısına yol açma olasılığı çok yüksektir. Özellikle masa başında ya da bilgisayar başında çalışanlar için doğru duruş pozisyonu çok önemlidir. Ayrıca yatarken aldığınız pozisyonda bu tip ağrılar yaşamanıza neden olabilir.

Baş ve Boyun Bölgesinde Yaşanan Sakatlanmalar: Baş ve boyun bölgesi araba kazası veya spor gibi aktiviteler sırasında şiddetli bir şekilde yaralanmışsa baş ve boyun bölgesinde kronik ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu tip ağrıların şiddetini ve görülme sıklığını azaltmak için fizik tedavi gerekmektedir.

Boyun Kaslarının Zorlanması: Bu halk arasında ters hareket olarak adlandırılan durumdur. Boyun kaslarını kapasitelerinin üzerinde zorlamak veya her zaman yapmadığının bir hareketi aniden yapmak boyun kaslarında kısa süreli zedelenmeye ve boyun ağrısına yol açabilir.

Stres: Zihinsel olarak stres altında uzun süre kalırsanız vücudunuzdaki tün kaslar gerilir ve bu kaslara boyun kasları da dahildir.

Menenjit: Oldukça tehlikeli bir enfeksiyon türü olan beyin zarı iltihabı olarak da bilin menenjit baş ve boyun ağrısı nedeni olabilir. Menenjit’in diğer belirtileri arasında yüksek ateş ve mide bulantısı bulunmaktadır.

Boyun Kireçlenmesi: Kemik ve buna yakın eklemin iltihabı, osteoartrit ile romatizma boynun bağlantı bölgelerinde görülebilmektedir. Osteoartrit rahatsızlığında boyunda bulunan sinirler baskılanır ve ağrıya neden olur. Bu ağrı genellikle başın arka kısmına kadar çıkar.

Boyun Diski Kayması: Omurilik ile boyun arasında bulunan disklerin kayması sonucu boyun ve baş ağrısı sık görülen bir durumdur. Disk sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olmaktadır.

Baş ve Boyun Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Baş ve boyun ağrısı tedavisi için doktora gittiğinizde hemen o gün tedaviye başlamayı beklemeyin çünkü öncelikle boyun ağrısının nedeninin bulunması gerekir. Bunun için doktorunuz X-Ray, MR veya diğer görüntüleme yöntemlerini kullanarak doğru teşhisi koymak isteyecektir. Eğer bölgede iltihaplanma varsa antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Bu süre içinde baş ve boyun ağrınızın nedenine göre sıcak veya soğuk kompres tavsiye edilebilir. Sıcak veya soğuk kompresler ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Boyun masajı ve boyun kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yine tedaviniz süresince kullanılabilir. Düzenli olarak koşma, vücut geliştirme, yüzme gibi egzersizler yapıyorsanız bir süre bu programınıza ara vermeniz gerekebilir.

Bu yazı hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Baş ve Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. masaj 07 Aralık 2013 #

    Boyun ağrım ve mide bulantım var 1 haftadır fakat arada 2 gün geçti ve şimdi yeniden başladı duruştan mıdır acaba?

  2. alper kaya 23 Mayıs 2015 #

    Benim başım ve boynum çok şiddetli ağrıyor ev içinde ağrıyı dindirmek için ne yapmalıyım acaba?

Bir Cevap Yazın