basin-arka-kisminda-agri

Başın Arka Kısmındaki Ağrı

Başın arka kısmındaki ağrılar ön kısmını etkileyen ağrılar kadar sık görülmez. Bu ağrılar migren, baş ve boyun bölgesinde oluşan kas spazmları, gerginlik nedeniyle oluşabilir. Başın uzun süre aynı pozisyonda tutulması ve yanlış duruşlarda bu ağrıların nedenleri arasında gösterilmektedir. Ağrıları hafifletmek için saç derisine ve boyun bölgesine masaj yapabilir, kasları rahatlatan kafa egzersizlerini kullanabilirsiniz. Ağrılar sürekli oluyorsa ve şiddeti artıyorsa altında yatan başka bir neden olup olmadığını öğrenmek için bir doktora gidebilirsiniz.

Baş ağrısı milyonlarca kişiyi etkileyen, özellikle stresin yoğun olduğu günümüz çalışma hayatının insan vücudunda yarattığı bir yan etkidir. Bu ağrılar bazen başın genelini, bazen de sadece ön kısmını ya da arka kısmını etkisi altına alabilir. Kişinin iş yerinde ya da okuldaki performansını düşüren bu baş ağrıları aynı zamanda konsantrasyonu bozabilir. İleri derece baş ağrısı ise yemek yerken, konuşurken ya da en küçük bir harekette şiddetini arttırabilir.

Başın Arka Kısmındaki Ağrılar Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmemekle ve kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, sık rastlanan nedenleri arasında stres, depresyon, gerginlik ve migren gösterilmektedir.

Özellikle masa başında çalışanlar uzun süreler aynı pozisyonda durdukları için boyun bölgesindeki kaslarda basınç oluşabilir.

Bu basınç bir süre sonra başın arka bölümündeki taşıyıcı kaslarda ağrılara neden olabilir.

Yanlış duruş, boyun bölgesi yaralanmaları, düzenli egzersiz eksikliği başın arka bölümündeki ağrıların diğer nedenleri arasında gösterilmektedir.

Bu Ağrıların Tedavisi İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağrı kesiciler, eğer sorunun nedeninde bir gelişme sağlanmazsa kısa süreli olarak çözüm sunabilir. Ancak ilacın etkisi geçtiğinde baş ağrısı geri dönecektir. Bu nedenle stres azaltma tekniklerini kullanmak, düzenli olarak boyun ve baş egzersizleri yapmak, masa başında çalışıyorsanız ara ara kalkıp hareket etmek, gözleri dinlendirmek daha kalıcı bir çözüm olabilir.

Aşağıdaki videoda ofiste yapabileceğiniz, baş ve boyun ağrılarını hafifletmek için kullanılan bazı basit hareketleri izleyebilirsiniz. Hareketler videonun 45. saniyesinden itibaren başlıyor.

Baş ağrısı aynı zamanda diğer ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağrılar şiddetleniyorsa veya yayılıyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Sürekli ağrı kesici kullanmanın bağımlılığa ve vücutta bazı diğer sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

Uyarı: Başın arka kısmındaki ağrı yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve sadece okuyucu bilgilendirme amaçlıdır. Baş ağrısı yaşıyorsanız en doğru teşhis ve tedavi yöntemleri için doktorunuza danışın.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın