Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sık sık bel ağrısı yaşıyorsanız bunun nedenini öğrenmek için öncelikle bir doktora muayene olmanız gerekiyor. Genellikle omurlar arasında sinirleri yastıklama görevi gören disk kaymalarının sonucu olarak yaşanan bel ağrıları, gün için yanlış duruş, aşırı kilo, kas kasılmaları, ağır kaldırmak hatta stres nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bel ağrısını engellemek için ağırlık kaldırırken, masa başında otururken, spor yaparken vücudunuza doğru şekil vermeli ve belinize yüklenmemelisiniz. Bazı egzersizler ile bu bölgede bulunan kasları güçlendirerek ağrıları hafifletmeniz mümkün.

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Egzersiz 1: Sırt üstü uzanın, dizlerinizi kırın ve ayak tabanınız yere değsin. Bu pozisyonda karın kaslarınızı sıkıp 10 saniye bekleyin. Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Egzersiz 2: El ve dizlerinizin üstünde durun. Dizleriniz tam kalçalarınızın, elleriniz ise tam omuz hizasında olmalı. Bir elinizi ileri doğru uzatırken çaprazda bulunan bacağınızı geriye doğru uzatın ve 10 saniye kadar bekleyin. Yani sağ elinizi ileri uzatırken sol bacağınızı arkaya doğru esnetin. Aralarda 10’ar saniye dinlenebilirsiniz.

Egzersiz 3: Yüz üstü uzanın ve ellerinizi alnınızın altına koyun. Bacaklarınızın arasında 20 santim olmalı. Bu pozisyonda iken tek bacağınızı yerden yaklaşık 10 santim kaldırarak 10 saniye kadar havada bekletin. Diğer bacağınızla hareketi tekrarlayın. Bu hareketi her bacak için 10 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Egzersiz 4: Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı dizden bükerek ayaklarınızı yere basın. Sol bacağınızı kendinize doğru çekerek ellerinizle alt bacağınızı kavrayıp 10 saniye kadar kaslarınızın esnemesini sağlayın. Hareketi sağ bacağınızla tekrarlayın. Bu hareket sırt ve bel kaslarınızın esnemesine yardımcı olacaktır.

Bel Egzersizleri Videoları

Aşağıdaki videolarda bel ağrısını hafifletmek ve bel kaslarınızı güçlendirmek için evde yapabileceğiniz bazı egzersizleri bulabilirsiniz.

Bel ağrısı çekiyorsanız her spor aktivitesi veya egzersiz belinize iyi gelmeyebilir hatta ağrıları arttırabilir. Ayrıca uzun süreler ayakta durmak, masa başında çalışırken belin desteksiz bırakılması, TV seyrederken yanlış oturma biçimleri bel ağrısına neden olabilir. Öncelikle bel ağrısının o güne özel olarak geçici mi yoksa bel fıtığı veya kasların zayıflığı yüzünden kalıcı mı olduğunu öğrenmek için doktora gitmelisiniz. Daha fazla egzersiz önerisi için bel ağrısı için egzersizler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Eğer bel fıtığınız varsa fizik tedaviden ameliyata kadar pek çok seçeneğiniz mevcut. Bel fıtığınız yoksa ve yanlış duruş yüzünden bel ağrısı çekiyorsanız doktorunuz size yapmanız gereken hareketler hakkında sizi bilgilendirecektir. Şiddetli ağrılar için bir kaç gün ağrı kesici ve kas gevşetici kullanmanız doktorunuz tarafından önerilebilir.

, ,

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Tuğba Atalar 03 Temmuz 2015 #

    Merhaba arkadaşlar, 1 yıl önce uykularımı dahi bölen bel ve bacak ağrısından hayatım kabusa dönmüştü. Ameliyattan korktuğum için uzun bir dönem bu ağrılarla yaşadım, daha sonrasında arkadaşlarımın da önerisiyle Dr. Kerem Bıkmaz’a ulaştım. Yaklaşık 15 dakikalık bir operasyonla eski sağlığıma kavuştum, isterseniz internetten epidural enjeksiyon olarak araştırın, yardımcı olacaktır. Acil şifalar diliyorum.

Bir Cevap Yazın