Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel fıtığının ilk muayenesi için bir genel cerraha ya da aile hekimine gitmeniz yeterli olabilir. Tabii bel bölgesi rahatsızlıkları kemik, kas ya da sinirlerin üzerinde oluşan baskı nedeniyle meydana gelebildiği için hekim sizi nörolog, ortopedist ya da fizik tedavi uzmanına sevk edebilir. Bu arada fıtığın durumunu ya da gerçekten bel fıtığı mı yoksa başka bir rahatsızlık olduğunun tam teşhisi için sizden bazı filmler istenebilir.

Bel fıtığı ağrısı fıtığın bulunduğu bölgede sinirlerin sıkışması nedeniyle oluşmaktadır. Omuriliği koruyan omurga kemikleri yumuşak diskler ile birbirine bağlıdır. Bu disklerin çeşitli nedenlerden dolayı yerinden oynaması sinirlere baskı yapar ve bel bölgesinde, bacaklarda, kalçada ağrıya neden olabilir. Disk; yaşlanmanın bir etkisi olarak, sürekli ağır kaldırma, ters bir hareket ya da kaza sonucu yerinden oynayabilir. Bel fıtığı belirtileri arasında az önce bahsettiğimiz bölgelerde ağrılar, sırtın alt ve üst bölgesinde hissizlik, bacaklarda ve kollarda hissizlik, boyun veya kalça bölgesinde uyuşma sayılabilir.

Bel fıtığının ilaçla tedavisinde genellikle ağrının şiddetine uygun olarak ağrı kesici reçete edilir. Sinir üzerinde oluşan baskıyı hafifletmek içinde kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir.

Eğer vücudun belirli bölgelerinde uyuşma sık yaşanıyorsa sinirlerin hangi durumda olduğunu görmek ve fıtığın tedavisi için cerrahi bir operasyona gerek olup olmadığını belirlemek için bir nörolog muayenesi gerekebilir. Nörolog sizden bel bölgesi filmleri isteyebilir ve hareketlerinizin ne kadar kısıtlandığını belirlemek için fiziksel muayene yapabilir.

Pasif tedavi adı da verilen fizik tedavi uygulamaları herhangi bir cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi olmadan düzenli olarak masaj uygulayarak veya bölgedeki kaslara düşük akımlı elektrik verilerek gerçekleştirilmektedir. Fizik tedavi sırasında bel bölgesindeki kasları geliştirmeye ve esnetmeye yönelik olarak egzersiz programları verilebilir.

Bel fıtığı tedavisinde diğer yöntemlerden olumlu sonuç alınamazsa son olarak ameliyat seçeneği kullanılabilir. Bel fıtığı ameliyatı sırasında kişinin fıtığının durumuna bağlı olarak ya diskin dışarı çıkmış bölümü ya da diskin tümü alınabilir. Eğer disk alınırsa omurgaya destek olması ve sinirleri koruması için yapay bir implant yerleştirilebilir.

,

Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. mevlüt bülbül 05 Şubat 2014 #

    Benim bel fıtığı var hangi doktura gitmem lazım bunun tedavisi ne olabilir yoksa ameliyat mı fizik mi neyi önerirsiniz.

  2. cihan 29 Haziran 2015 #

    Bel fıtığı icin ilk önce fizik tedaviye gidilir.

Bir Cevap Yazın