Belde Sinir Sıkışması Belirtileri

Belde Sinir Sıkışması Belirtileri

Bel ağrısı; kas gerginliği, disk yaralanmaları ve sinir sıkışması nedeniyle oluşabilir. Farklı nedenlerle olan bel ağrısı, farklı tedavi yöntemleri gerektirdiğinden öncelikle bir doktor tarafından doğru teşhisin koyulması gerekir. Belde meydana gelen sinir sıkışması doğru tedavi edilmezse ağrıya ve komplikasyonlara yol açabilir.

Nedenleri

Bel bölgesindeki sinir sıkışmalarının büyük çoğunluğu, yerinden hareket eden ve yuvasından çıkarak çevresinde bulunan sinirlere baskı yapan diskler nedeniyle meydana gelmektedir. Ancak sinirin alanını kısıtlayan artrit gibi sorunlarda sinir sıkışmasına yol açabilir. Geçici sıkışmalar ise genellikle uzun süre yanlış bir pozisyonda durmak ve beli zorlamak nedeniyle görülür. Siniri sıkıştıran, üzerinde baskı oluşturan neden belirlenirse buna uygun bir tedavi gerçekleştirilebilir.

Belirtileri

  • Bel bölgesinde uyuşma ve hissin azalması
  • Keskin ve şiddetlenen bir ağrı
  • İğne batması hissi
  • Etkilenen bölgedeki kasların güçsüzleşmesi
  • Ayaklarda hissizlik
  • Yürürken, özellikle merdiven çıkarken yaşanan ağrılar
  • Bacakta karıncalanma

Belde sıkışan sinir nedeniyle yaşanan ağrılar sadece bel bölgesinde oluşabileceği gibi kalçadan bacaklara doğru inebilir. Belirtiler sinir üzerindeki basınca bağlı olarak hafif, orta dereceli veya şiddetli olarak görülebilir. Bazı hareketler ve pozisyonlar ağrıyı aniden şiddetlendirip hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. Bacaklara kadar vuran bel ağrısı için vakit kaybetmeden doktora gidilmesi ve tedavinin başlatılması tavsiye edilmektedir.

Tedavisi

Ağrının şiddetine bağlı olarak dinlenme, ilaç tedavisi veya ameliyat gibi farklı tedavi yöntemleri vardır. Ağız yoluyla alınan ilaçların yeterli gelmediği durumlarda steroid enjeksiyonları kullanılabilir. Çoğu durumda bel bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları akuttur ve zaman içinde normale döner. Kronik sinir sıkışması tedavisi içinse sinire baskı yapan sebebin belirlenmesi ilk adımdır. Ağrılar başlar başlamaz doktora giderek tedavi sürecinin başlatılması ağrıların daha kısa sürede hafifletilmesi bakımından önemlidir. Fazla kiloların verilmesi, bir şey taşırken özen gösterilmesi, bilgisayar başında doğru pozisyonda oturulması gibi günlük hayatta alınacak tedbirlerle sinir üzerindeki baskı azaltılabilir. İlaç tedavisinde kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın