Bilgisayarınızı HD TV’ye Nasıl Bağlarsınız?

Bilgisayarınızı HD TV’ye Nasıl Bağlarsınız?

En sevdiğiniz filmlerin ve TV şovlarının, bilgisayarınız ve TV’niz arasında çok düşük bir ücrete hatta bedavaya kurabileceğiniz geniş bantlı bir internet bağıyla keyfini çıkarmanız için birçok yol mevcut. Maalesef bu tür bir eğlence ofis ortamında pek mümkün değil ama eğer ofisinizden kaçıp evinize gelebilir iseniz, büyük ekran televizyonda film ve şovları izlemenin keyfine varabilirsiniz. Bu büyük ekran keyfine varabilmek için bilgisayarınız ile HDMI TV’nizi bağlamanız yeterli olacak.

PC’yi HD TV’ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızı kapatın ve kasanın arkasını görebileceğiniz şekilde kendinize çevirin. Monitörden kasaya doğru gelen kabloyu bulun ve bilgisayar kasasının arkasına kadar bu kabloyu takip edin. Kablo, görüntü kartının 12-pin VGA’lık ya da 29-pin VGA’lık çıkışına monte edilmiş olacak. Eğer şanslıysanız onun hemen yanında ikinci bir port daha olacak. En yeni makinelerde normal bir HDMI girişi bulmanız bile mümkün olabilir.

Video outputu için bağlantı seçin, eğer bilgisayarınızın HDMI çıkışı varsa bilgisayarınızı ve TV’nizi basit bir şekilde bağlayabilirsiniz. Eğer bu port yoksa, birkaç karar almanız gerekecek. Eğer bilgisayarınızın tek video çıkışı varsa, bu sadece TV tarafından kullanılamaz. Bu sebeple yeni bir görüntü kartı almak isteyebilirsiniz. Aldığınız görüntü kartını uygun olan porta yerleştirdikten sonra verilen talimatlar doğrultusunda yüklemeyi tamamlayın. Eğer tekli ya da ikili kartla VGA çıkışını kullanmak niyetindeyseniz bunları birbirine çeviren bir aparata daha ihtiyacınız olacak. Bu aparatın fiyatı neredeyse TV için kolayca kullanılabilecek giriş düzeyi bir görüntü kartı kadar. Eğer durum böyleyse, görüntü kartınızı DVI ve HDMI portları olan yeni bir taneyle değiştirmeniz daha akıl kârı. Fakat eğer seçiki portunuz DVI ise, gayet ucuz bir kablo ile bunu HDMI’a çevirip bunu rahatça kullanabilirsiniz.

HDMI kabloyu TV’nizden PC’nize bağlayın. Eğer gerekliyse doğru adaptörü ve çeviri kabloyu bilgisayarınıza takın. Bilgisayarınız HDMI çıkışına sahip değilse, kabloları ses kartı çıkışına da bağlamanız gerekir.

Bilgisayarınızı açın ve Denetim Masası’ndan görüntü ayarlarını düzenleyin. HDMI TV’nizin kullanım kılavuzu TV’nin desteklediği çözünürlük seviyelerini listelemiştir. Ayarlar kısmından çözünürlük seçimini yapın. Daha sonra Gelişmiş sekmesine tıklayıp Yenileme Hızını girin. Eğer ikinci monitör olarak HDMI TV kullanıyorsanız, aynı zamanda bunun nasıl kullanıldığını da görüntü kartınızdaki bilgilere göre konfigüre etmelisiniz. Çoğu artlar bir klon ya da ayna modu önerirler. Bu modlarda iki monitör de aynı şeyi gösterir. Alternatif olarak, “gelişmiş seçenekler”den de iki monitörün farklı şeyler göstermesi ayarlanabilir.

Bilgisayarınızı yeninden başlatın. Artık Değişiklikler kaydedilmiş durumdalar ve siz de dev ekranda filmin tadına varabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın