Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek taşlarının %90’a yakını vücuttan doğal yollarla atılmaktadır. Börek taşının vücuttan daha kolay atılmasını sağlamak ve süreci hızlandırmak için bazı şifalı bitkilerin yardımını alabilirsiniz. Böbrek taşı için şifalı bitkiler yazımızda kullanabileceğiniz bitkiler ve diğer doğal tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Tün dünyada her 10 kişiden biri hayatının bir döneminde böbrek taşı ya da böbrek kumu sorunuyla karşılaşmaktadır ve bu hastaların çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır. Taş dökme sırasında çok şiddetli ağrılar yaşanabilmektedir. Ağrıların şiddetli olması nedeniyle her yıl milyarlarca dolar doktor muayenelerine, ilaçlara ve böbrek taşı operasyonlarına harcanmaktadır. Doktor kontrolünde uygulanacak profesyonel tedavi yöntemleri dışında taş ve kum dökümünü hızlandıracak, ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri de böbrek taşı tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler ve Doğal Ürünler

Su: Böbrek taşı için su içmenizin önerilmesi inanılmaz gibi görünse de su böreklerin sağlıklı çalışması için gereken ana mineraldir. Böreklerinizin kısa sürede temizlenebilmesi için onları su ile çalıştırmanız gerekiyor. Su ile tedavinize günde en az 15 su bardağı su içerek başlayabilirsiniz. Şişe suları daha az tortu bulundurduğu için tercih edilebilir.

Sitrik Asit: Doğal bir asit türü olan sitrik asit vücutta bulunan böbrek taşı gibi sert oluşumların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Limon sitrik asit yönünden güçlü bir ürün olduğu için böbrek taşı tedavisi sırasında bol miktarda tüketilmelidir. Sade limon suyu bazı hastalarda mide yanmasına yol açabileceği için suyla karıştırarak içebilirsiniz.

Sitratlar: Sitratlar ürik asit dengesinin korunmasında ve böbrek taşının oluşumuna yol açan kalsiyum tuzu birikimlerinin azalmasında etkendir. Sitrat yönünden zengin havuç, üzüm, portakal ve sebzelerin taze sıkılmış sularını içerek böbrek taşının oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Lifli Gıdalar: Lifli gıdalar tüketerek sindirim sisteminizi daha hızlı çalıştırabilirsiniz. Bu sayede antioksidanların vücudunuzdan daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Mevsiminde yiyeceğiniz taze meyve ve sebzeler lif yönünden zengindir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi böbrek taşları genellikle hiç bir müdahaleye gerek kalmadan vücuttan atılmaktadır. Bu süreç sırasında yaşanan şiddetli ağrılardan kurtulmak için doktor tavsiyesi ile ağrı kesici kullanılabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın