Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı viral ya da bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşabilir. Genellikle soğuk algınlığı ve gribin bir belirtisi olarak ortaya çıkan boğaz ağrısını hafifletmek için bazı doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak soğuk algınlığı nedeniyle oluşmayan bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Acı biber, elma sirkesi, tuzlu su gargarası, adaçayı gibi doğal yöntemler genellikle 1-2 saate boğazı yumuşatır ve ağrıyı hafifletir. Tüm önlemlere rağmen 7-10 gün içinde bir iyileşme göremiyorsanız bir doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Tuzlu Su Gargarası: 250 ml ılık suya 5 gram (1 çay kaşığı) tuz atın. Bu karışımla gün içinde düzenli olarak gargara yaparak şişliği ve ağrıyı hafifletebilirsiniz. Burun akıntınız varsa gargarayı sıklaştırabilirsiniz.

Acı Biber Gargarası: Arnavut biberi tozu, toz acı biber ya da pul biber kullanarak hazırlayacağınız gargara ile boğaz ağrılarını hafifletebilirsiniz. 250 ml’lik bir şişe suya bir çay kaşığı seçtiğiniz biberi atarak iyice karıştırın. Bu suyu gün içinde sık sık gargara yapmak için kullanın. Diliniz biraz yanabilir ancak boğazınız kısa sürede yumuşayacaktır.

Elma Sirkesi Gargarası: 2 yemek kaşığı elma sirkesine 2 çay kaşığı bal, 5-10 damla limon suyu ve yarım bardak ılık su ekleyerek iyice karıştırın.

Boğaz şişliğine ve ağrısına karşı günde 4-5 kez hazırlayacağınız bu karışımla gargara yapabilirsiniz.

Bitki Çayları: Adaçayı, zencefil çayı, nane çayı gibi bitki çayları boğaz ağrısını hafifletir ve kuruyan boğazı yumuşatır. Bu çaylara bal ekleyerek daha etkili olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ballı Çay: Bal ile tatlandırılmış ılık çay tahriş olmuş boğazınızın yumuşamasına yardımcı olabilir. Balın bir diğer faydası ise etkili bir öksürük kesici olmasıdır. Diğer ılık sıvılar da rahatlamaya yardımcı olabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken tüm yiyecek ve içeceklerin ılık olmasıdır. Sıcak çay ya da sıcak çorba halihazırda hassas olan boğazınızı yakabilir ve problemi daha kötü hale getirebilir.

Karanfil Çayı: 1-3 çay kaşığı öğütülmüş ya da toz haline getirilmiş karanfili suya ekleyin ve karıştırın. Ardından bununla gargara yapın. Karanfilin boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri vardır.

Zencefilli Su: Zencefilin mide bozulmasına iyi geldiğini büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Peki, zencefilin boğaz ağrısını da hafifletebileceğini biliyor muydunuz? Sinüsleri açar ve boğazınızın ve burnunuzun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca antiinflamatuar özelliği vardır. En fazla faydayı alabilmek için taze zencefil kullanın.

Yaklaşık 2,5 cm’lik bir taze zencefil kökünü soyun ve doğrayın. Bunu bir fincana koyun ve üzerine kaynar su ilave edin. 3 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve ardından süzüp afiyetle için. Eğer isterseniz bal ya da limon da ilave edebilirsiniz.

Zerdeçal ve Su: Zerdeçal güçlü bir antioksidandır ve bilim adamları zerdeçalın birçok rahatsızlıkla savaşacak gücü olduğunu düşünürler. Boğaz ağrısını hafifletmek için 1/2 çay kaşığı zerdaçal ile 1/2 çay kaşığı tuzu 1 bardak sıcak su ile karıştırın ve ılıdıktan sonra gargara yapın.

Meyan Kökü: Meyan kökü uzun yıllardır boğaz ağrılarını hafifletmek için kullanılmaktadır. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma suyla karıştırılıp gargara yapıldığında etkili olduğunu göstermektedir. 2009 senesindeki bir çalışma hastaların boğaz ağrısını yatıştırdığını ve ameliyat sonrası öksürüğü azalttığını bulmuştur.

Adaçayı ve Ekinezya: Adaçayı ve ekinezya beraber boğaz ağrısı semptomlarının azalmasına yardımcı olabilir. 2009 senesindeki bir çalışmada 154 boğaz ağrısı yaşayan hasta ( herbiri en az 12 yaşında ) izlenmiştir. İlerleyen 3 gün boyunca bu kişiler ekinezya/adaçayı boğaz spreyi ya da tıbbi sprey kullanmıştır. Her iki saatte 2 püf kullanılmış ve günde 10 kereye kadar kullanılmıştır. Sonuçlar boğaz ağrılarını hafifletmede ekinezya/adaçayı spreyinin tıbbi sprey kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Sıvı: Boğaz ağrısını rahatlatmak için yeterli miktarda sıvı tüketmeniz önemlidir. Hatta boğazınızın ağrısını hafifletmek için normalde tükettiğinizden daha fazla sıvıya ihtiyacınız olabilir. Su bu anlamda çok iyidir, ayrıca ılık çay ve çorbalar da iyi bir alternatiftir.

Buhar Cihazı: Eğer bulunduğunuz ortamdaki hava çok kurursa boğaz ağrınız artabilir. Buhar cihazı kullanmak bu kuruluğa bağlı ağrıyı hafifletecektir. Daha basit bir çözüm için kalorifer peteklerinin üstüne yarım kase su koyabilirsiniz. Havayı nemlendirmek için diğer bir seçenek ise kaynattığınız suyu geniş bir tavaya koyarak bulunduğunuz ortama yerleştirmektir. Ancak bulunduğunuz odanın havasının çok nemli olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Buhar cihazları dikkatli kullanılmadığında faydadan çok zarara yol açabilir. Bu sebeple öncelikle bulunduğunuz ortamın nem oranını ölçmeniz gerekmektedir. Nem oranının genellikle %40-50 arasında olması tavsiye edilmektedir. Yani evin nem oranı %40’ın altında ise cihaz kullanılabilir. %50’nin üzerine çıkarsa ise cihaz kapatılmalıdır. Yüksek nem ev içerisindeki bakteri ve küf oluşumunu arttırabilir, %50’nin üzerinde ev tozu akarları daha fazla ürer ki bu da alerjisi olan kişiler için istenmeyen bir durumdur.

Buharlı Banyo: Eğer buhar cihazınız yoksa banyoda ya da sıcak su ile doldurulmuş lavabodan buharı soluyabilirsiniz. Bu yöntem şişliğin azalmasına ve boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Ilık suyla banyonuzu yaparken derin derin nefes alıp verebilirsiniz. Ya da lavaboyu sıcak su ile doldurduktan sonra başınızın üzerini bir havluyla örtüp buharı soluyabilirsiniz.

Tavuk Çorbası: Tavuk çorbası boğaz ağrısının yatışmasına yardımcı olabilir.

Boğaz Pastilleri: Reçetesiz pastiller boğazınızı yumuşatabilir ancak bunların etkisinin geçici olduğunu unutmayın.

Sigara: Boğazınız ağrırken kesinlikle sigara içmeyin ve sigara içilen ortamda bulunmayın. Oturduğunuz odayı sık sık havalandırın.

Öneriler

 • Şekerden kaçının, şeker ağrıyan boğazı tahriş edebilir.
 • Sıcak bir çay hazırlayın ve içilecek ısıya gelmesini beklerken buharın yüzünüze gelmesine izin verin. Çay ılık bir hale geldikten sonra içebilirsiniz.
 • Belirtilen tüm malzemelerden en az miktarlarda kullanın. Çünkü fazla kullanım boğazın tahriş olmasına yol açabilir.
 • Çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun çünkü bu boğazın tahriş olmasına yol açabilir.
 • Yumuşak yiyecekler ve ılık sıvılar tüketin.
 • Hindistan cevizi yağı ve su ile gargara yapın.
 • Tekrarlayan boğaz ağrısı yaşıyorsanız eski diş fırçanızı yenisi ile değiştirin. Diş fırçasında mikroplar yaşıyor olabilir ve bu mikroplar reenfeksiyona yol açabilir.
 • Vücudunuza C Vitamini almak için portakal gibi turunçgillerden tüketin.
 • Bağırmayın çünkü bu boğazınızı daha kötü hale getirebilir. Boğazınızı dinlendirin.
 • İstirahat edin. Bu en hızlı çözüm olmayabilir ama boğaz ağrısına neden olan enfeksiyon ile savaşabilmenize yardımcı olur.
 • Eğer boğaz ağrısı birkaç gün içerisinde geçmiyorsa doktora görünün.Eğer boğaz ağrısı ile beraber boyun tutulması, halsizlik, ateş, öksürük ve kaslarda ağrı varsa beklemeden hemen doktora görünün. Ayrıca evinizde yukarıda belirtilen doğal yöntemleri uygularken nefes almada zorlanma başlarsa, şiddetli ağrı gelişirse, yeterli miktarda sıvı alamaz hale gelinirse, ateş görülürse, semptomlar daha şiddetli ve daha sık hale gelirse doktora görünmeniz gerekir.

Boğaz Ağrısı Riskini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Boğaz ağrısını önlemenin kesin bir yolu olmasa da riski azaltmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

 • Vücudunuzun susuz kalmaması için yeterli miktarda sıvı tüketin.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın. Özellikle etrafınızda hasta olan kişiler varsa daha fazla özen gösterin.
 • Yüzeyleri temiz tutun ve mikroplardan arındırın.
 • Boğaz ağrısına neden olan faktörleri ( sigara, bağırma ya da duman gibi ) belirleyin ve bunlardan kaçının.
 • Sigara ya da diğer tütün ürünlerini tüketmeyin. İkinci el sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.
 • Eğer sizde mononükleoz varsa virüsün başkalarına bulaşmasını önlemek için yeme içme aletlerini başkaları ile paylaşmayın.
 • Soğuk algınlığı ya da diğer bulaşıcı enfeksiyonlar geçirmekte olan kişilerden uzak durmaya çalışın.

Uyarılar

 • Yazımızda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve öneri niteliğindedir. Hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Doğru teşhis için öncelikle doktora görünmek gerekmektedir. Yukarıdaki önerileri de doktorunuza danışabilir ve doktorunuzun uygun gördüklerinden yararlanabilirsiniz.
 • Hamile ve emziren kadınların, ilaç kullanan kişilerin yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi birisini kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekmektedir.
 • Birçok kaynağa göre banyoda ya da sıcak su doldurulmuş lavabodan buharı solumak, buhar cihazları boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ancak bazı kaynaklarda ise buharı içine çekmek önerilmemektedir. Bu sebeple buhar yöntemlerinden bir tanesini kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

,

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. Tolga 27 Aralık 2012 #

  Tuzlu su gargarası boğaz ağrısında gerçekten çok etkili boğazı rahatlatıyor ağrıyı hafifletiyor ama ben yinede pastil ile destek almazsam olmuyor. Bu şekilde boğaz ağrısından daha kısa sürede kurtulabilirsiniz tavsiye ediyorum.

  • Yusuf 24 Mart 2013 #

   Evet tuzlu su gargarası hem boğazda oluşan iltihabı azaltmak hem de ağız içinde oluşan yaraları geçirmek için iyi geliyor. Pastili bilmem ama boğaz ağrısını geçirmek ve varsa öksürüğü azaltmak için bitkisel çaylardan yardım alabilirsiniz. Aşağı yukarı her bitki çayı boğazı yumuşatıyor ve öksürüğü alarak boğazın daha çok tahriş olmasını önlüyor. Örneğin zencefil çayı, okaliptüs çayı, nane limon ve adaçayı gibi çaylar boğaz ağrısına iyi gelir. Üstelik bu çaylar da bulunan vitamin ve mineraller vücuda destek olarak hastalıktan daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir.

 2. burak 28 Mart 2014 #

  Tuzlu su gargarasını denedim ama çok az geçirdi boğaz ağrısını.

 3. Şafak öztürk 10 Nisan 2014 #

  Ben kendimi bildim bileli boğazım şişer bademcik konusunda artık profesör oldum diyebilirim neden derseniz bir yıl içinde 8-10 kere şişen bademciklerim hayat standartlarımı düşürmekle beraber beni en az 5 gün yatırıyor şuanda bademciklerim şiş bu 5. günüm ve en ufak inme yok neredeyse neden aldırmıyosun derseniz ya sigortam olmadı ya da param bir şekilde kısmet olmadı kullandığım antibiyotikler artık hiç bir fayda etmiyorum bitkisel her şeyi denememi rağmen yinede aynı artık istirahat edip kendi kendine geçmesini bekliyorum Allah hepimize şifa versin şifasız hastalıklardan muhafaza eylesin.

  • özgül 04 Kasım 2014 #

   Tonsillit tedavisinde kesin çözüm isterseniz, 10 gün sabah-akşam penisilin 800[iecilline,pronopen] hangisi varsa, 10.günün ertesinde 1.2lik penadur yaptır, penadura her 28 günde bir tane olmak kaydı ile 6 ay devam et sonra senede bir olarak iki doz daha uygula, kalıcı bir çözüm olacaktır…. Geçmiş olsun

 4. uzman 09 Eylül 2014 #

  Aslında çok fazla yöntem var ama burdaki yöntemlerlede bu hastalığı bitirmek mümkün dikkat çekilmesi gereken bir hastalık.

 5. sezgin 01 Ekim 2014 #

  Evet 1 cay kasigi tuz ve 1 cay kasigi karbonata 250 mg suya karistirin iki gun boyunca gargars yapin gercektende iyi geliyorAMA BENİM GİBİ SİGARA İCERSENİZ CABUK GECMESİNİ BEKLEMEYİN.))

 6. sertac artuc 01 Mart 2015 #

  Aşırı derecede boğazı şişen birisiydim askerde o kadar marş söylerdik ki her gün boğazım dolardı ama askerden beri hiç ağrımadı keramet bağırmaktaymış bir de elma sirkesi ile gargarayı öneririm. Allah herkese şifalar versin.

 7. eren 30 Haziran 2016 #

  tuz-su gargarası çok güzel, tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın