Boyun Ağrısı İçin Yastık

Boyun Ağrısı İçin Yastık

Eğer işiniz gereği uzun saatler boyunca masa başında oturmanız gerekiyorsa, ne yazık ki boyun ağrısından şikayetçi olmanız yüksek bir ihtimal. Kambur ya da eğri bir biçimde oturuyor olmanız boyun bölgenizde ağrı ve sertleşmeye neden olabilir. Bilgisayar başındayken dik ve doğru bir pozisyonda oturmaya özen gösterin. Boyun kaslarınızı gerecek olan bir başka yanlış da, uyuma pozisyonunuz olabilir. Duruş bozukluklarının yanı sıra kireçlenme ya da artrit gibi sebeplerden ötürü de boyun ağrısı meydana gelebilir. Önemli olan boyun ağrınızın neden kaynaklandığını doğru olarak tespit etmeniz ve buna göre tedavi olmanızdır.

Boyun kaslarınızı rahatlatmanın en iyi yollarından biri boyun ağrınız için en iyi yastığı kullanmaktır. İyi kalitede bir yastıkla yanlış uyku pozisyonundan kaynaklanan boyun ağrınızı büyük ölçüde hafifletebilirsiniz. Aşağıda boyun ağrıları için en ideal yastık hangisidir, bazı ipuçları bulacaksınız.

Boyun Ağrısı için Neden Yastık Almanız Gerekiyor?

Yatakta otururken arkanızı yumuşak yastıklarla mı destekliyorsunuz? Eğer öyleyse, buna hemen son vermelisiniz. Başınız öne eğilmiş biçimde bu şekilde oturmak boyun kaslarınıza son derce fazla yük bindirir. Uyurken kullandığınız yastıklar ne çok yumuşak, ne çok sert ne de fazla yıpranmış olmamalıdır. Eğer kullandığınız yastık omurganızın doğal şeklini almasını sağlamıyorsa, tutulmuş bir boyunla uyanmanız kaçınılmadır. Başınızı doğru şekilde destekleyecek bir yastık seçmeniz şarttır.

Hele boyun ağrılarından şikayetçiyseniz mutlaka iyi kalitede bir yastık kullanmalısınız. Pek çok farklı markanın, boyun bölgesini rahat ettiren ve omurgaya doğru şekli veren yastık çeşitleri vardır. Özellikle boyun ağrısından şikayet edenlere fizyoterapistler de bu yastıkları önermektedir.

Boyun Ağrısı İçin Yastık Çeşitleri

Yastık almaya karar verdiğinizde pek çok markanın pek çok farklı türde yastık ürettiğini görebilirsiniz. Boynunuzu rahat ettirmek istiyorsanız viskoelastik materyalin kullanıldığı (memory foam yastık olarak da satılıyor) ya da fiber dolgulu yastıklardan edinmelisiniz. Bu tip yastıklar özellikle boynun uykuda doğru pozisyonda desteklenmesi için üretilmişlerdir.

Bu tip yastıklardan birini edinirken, kendi yatış pozisyonu alışkanlıklarınızı da dikkat alın. Yüz üstü yatma alışkanlığı olan kişilerle, sırt üstü yatma alışkanlığı olanlar farklı modellerde yastıklarla rahat ediyor olabilirler.

Boyun ağrıları için özel tasarlanmış boyun (cervical / servikal) yastıklarından edinmek de son derece olumlu sonuçlar verir. Bu tipteki yastıklar omurganın şekli dikkate alınarak tasarlanmışlardır. Boynu omurgayla doğru hizada tutmak için birebirdir.

Piyasada ayrıca kendi ihtiyacınıza göre yüksekliğini ve sertliğini ayarlayabileceğiniz şişme yastıklar da satılmaktadır. Ayrıca boyna göre şekil alan rulo ya da U şekilli yastıklar da mevcuttur.

İyi bir yastığın yanı sırsa boyun masajı, boyun egzersizi ya da boyunluk gibi yardımcı öğeleri de boyun ağrınızı dindirmek için kullanabilirsiniz. Tabii profesyonellere başvurmak şartıyla.

Burada bahsedilen boynu destekleyici ve doğru pozisyonda uyumanızı sağlayacak yastıkların fiyat aralığı, malzeme ve ebat farklılıklarına göre, şu an için ortalama 30 TL ile 200 TL arasında değişmektedir.

,

Boyun Ağrısı İçin Yastık İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Gonca 21 Mayıs 2012 #

    Ben aldım kendime ve çocuklarıma. Gerçekten klasik yastıklara göre çok fark ediyor ortopedik yastık.

Bir Cevap Yazın