Boyunda Kaşıntı Nedenleri

Boyunda Kaşıntı Nedenleri

Pek çok cilt hastalığının belirtisi olan kaşıntının en sık rastlanan nedeni, tıpta “atopik dermatit” adı verilen, kalıtımsal olarak ya da belirli alerjenlerle temas sonucunda görülen cildin verdiği alerjik tepkidir. Atopik dermatit nedeniyle görülen kaşıntı ve döküntüler genellikle ciddi bir sağlık sorununa yol açmamakla birlikte rahatsız edici olabilir. Boyunda kaşıntı nedenleri arasında ilk sırada; kolye ve diğer aksesuarların, alerjiye neden olarak cildi tahriş etmesi gösterilmektedir.

Alerjiler

Yetişkin erkek ve kadınlarda görülebilen atopik dermatitin belirtileri bebekliğin ilk yılında ortaya çıkar. Çocukların yaklaşık %85’i 5 yaşına gelmeden atopik dermatit belirtileri göstermeye başlamaktadır. Giysiler, kullanılan sabun, parfüm, cilde temas eden aksesuarlar, çamaşır deterjanı başta olmak üzere, alerjenle temas sonucu boyun ve çevresinde kaşıntılar oluşabilir.

Ayrıca çok sıcak veya çok soğuk hava kaşıntıların şiddetlenmesine neden olabilir. Hafif dereceli alerjiler bir kaç saat, orta dereceli alerjiler bir kaç gün içinde kendiliğinden kaybolur ve kaşıntı geçer. Bu alerjenlerden uzak durmak kaşıntılardan koruma sağlayacaktır. Kaşıntılara, nefes alma güçlüğü ekleniyorsa alerjik tepki tehlikeli boyutlarda olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Sıcak

Aşırı sıcak ve nemli hava boyun bölgesinde kaşıntıya ve kızarıklığa yol açabilir. İsilik olarak da adlandırılan bu durum ter bezlerinin tıkanması sonucu ısının cildin alt katmanında sıkışması nedeniyle ortaya çıkar. Bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de görülen isilik belirtileri, boynu saran kıyafetlerin genişletilmesi ve oda sıcaklığının düşürülmesi ile hafifletilebilir.

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi boyun bölgesinde de kaşıntılara neden olabilir. Yaşla birlikte vücudun su tutma oranı azalır ve cilt kuruluğu artar.

Bununla baş edebilmek için gün boyu tüketilen su miktarı arttırılabilir ve sentetik kıyafetler yerine cildi tahriş etmeyen pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Kuruyan, kaşıntılı bölgeleri kaşımak bölgenin iltihaplanmasına neden olabilir. Kaşıntıyı hafifletmek için doktorunuzun önereceği merhemleri kullanabilirsiniz.

Bir kaç günden uzun süren ve şiddetlenen boyun kaşıntısı için doktora gitmelisiniz.

Kaynaklar

Boyunda Kaşıntı Nedenleri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Sedef 02 Ağustos 2015 #

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yalnız bir sorum olacak, ucuz parfümlerde kimyasallar var mıdır ve alerjiye sebep olur mu?

Bir Cevap Yazın