Cardura’nın Yan Etkileri

Cardura’nın Yan Etkileri

Cardura içerdiği Doksazosin ile kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu ilaç genellikle hipertansiyon ve iyi huylu prostat büyümesi tedavilerinde kullanılır. Ayrıca Cardura idrar kesesinde bulunan kasları gevşeterek idrar yapmayı da kolaylaştırır. Bazı idrar sorunları için temel tedavi yöntemlerinden birisidir. Cardura kullanımına başlamadan önce olası yan etkiler hakkında daha fazla bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

Cardura’nın Yan Etkileri

Cardura kullanımı baş ağrısı, bel ağrısı, mide ağrısı, kas ağrısı, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtilere neden olabilir. Ayrıca hızlı kap atışı, kalp çarpıntısı, sersemlik hissi, bayılma, ellerde bileklerde veya ayaklarda şişlik gibi yan etkilerde görülebilir.

Her zaman doktorunuzun size verdiği dozajlarda ilaç kullanmaya dikkat edin. Eğer gerektiğinden fazla bir dozaj da bu ilacı kullandıysanız, acil olarak tıbbi yardım almanız gereklidir. Bu ilacın aşırı dozlarda kullanılması sonucu görülen yan etkiler uyuşukluk, uyuşma, bayılma veya istem dışı kasılmalardır. Ayrıca aşırı doz alımı diğer yan etkilerin görülmesine de neden olabilir.

Alerjik Reaksiyon

Alerjik reaksiyonlar genellikle bütün ilaçların kullanımında görülebilen yan etkilerdir. Cardura kullanımı nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yorgunluk

Yorgunluk Cardura kullanımında en sık görülen yan etkilerden birisidir. İlaç kullanımı sonrasında kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Cardura kullanımı nedeniyle kendinizi yorgun hissetmeniz çok ciddi bir durum değildir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi, Cardura kullanan insanların %19’unda görülen önemli yan etkilerden birisidir. Cardura kullanımı sonra baş dönmesi sorunuyla karşılaşırsanız daha yavaş hareket etmeye özen gösterin. Örneğin yatar pozisyondan kalkarken veya doğrulurken dikkatli ve yavaş hareket etmeniz bu hissi azaltabilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın