Catering Menüsü Nasıl Hazırlanır?

Catering Menüsü Nasıl Hazırlanır?

Eğer ilk defa bir organizasyon için catering yapıyorsanız catering menüsü hazırlamak sizin için en zor aşama olacaktır. Her şeye rağmen yemek pişirmeyi biliyor olabilirsiniz, ancak fiyatlardan zamana ve hatta harcayacağınız enerjiye kadar işinizi etkileyecek diğer her şeyle ilgili de birçok şey öğrenmeniz gerekir. Bunların yanında müşteri memnuniyetini de unutmamak gerekir. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın, yaptığınız işte başarılı olmak için müşterilerin pozitif yönde belirtecekleri görüşlerini almanız çok önemlidir.

Catering Menüsü Hazırlama

Müşterinizle menü gereklilikleri üzerine görüşmeler yapın. Müşteriler her ne kadar menü ile ilgilenmediklerini ve tüm menü seçimini size bıraktıklarını söyleseler de beğenebilecekleri ve onların görüşleri ile aynı yönde olan seçimler yapmanız gerekir. Bu görüşmelerde gelecek konuklar ile ilgili diyet kısıtlamaları veya tercih edilen birtakım yiyecekler olup olmadığını da öğrenin.

Yapacağınız yemeğin miktarını kararlaştırın. Kaç konuk geleceğini öğrenin ve konuklara tam bir yemek mi yoksa sadece atıştırmalık yiyecekler mi sunulacağını öğrenin. Eğer tam olarak bir yemek sunumu yapılacaksa seçeneklerin bol olması açısından çeşitli yemekler yapın.

Birkaç çeşit tabak hazırlayın. Eğer karışık yiyeceklerden oluşan tabaklar sunmak istiyorsanız biraz tuzlu yiyecekler ve biraz da tatlı ekleyin. Hatta mümkünse biraz soğuk ve biraz da sıcak yiyeceklerden oluşan bir karışık tabak hazırlayın. Eğer tam bir yemek sunuyorsanız değişik seçenekler içeren tabaklar hazırlamalı ve bu şekilde sunum yapmalısınız.

Özel diyetleri göz önünde bulundurun. Özellikle de vejetaryen ve düşük kalorili yiyeceklere menünüzde yer verin.
Pratik faktörleri hesaplayın, özellikle de ideal menünüz için gerekli olacak zaman ve para faktörlerini. Menünüzde yer alan yemeklerin gereklerine göre araçlar ve diğer malzemeleri edinin.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın