Cilde İyi Gelen Meyveler

Cilde İyi Gelen Meyveler

Genel sağlığımız açısından önemli olan vitamin ve mineralleri almak cildimiz açısından da gerekli. Bu nedenle tükettiğimiz gıdalar cildimizin esnekliğini koruması, doğal parlaklığında görünmesi ve sağlıklı olması açısından büyük önem taşıyor. Vitamin kaynağı olan meyveler cildi güzelleştirmek için iyi birer yardımcı. Cilde iyi gelen meyveler arasında C vitamini içeren turunçgiller, avokado, papaya, muz, çilek ve kavun geliyor. Tüketmemeniz gerekenler arasında ise sigara, kafeinli içecekler ve alkol sayılabilir.

Yüksek E vitamini içeren meyvelerin arasında yer alan avokado sağlıklı bir cilt için yemeniz gerekenler arasında. E vitamini cilt hücrelerini yenileyerek çevresel etkenlerin yarattığı hasarı en aza indirmenize yardımcı olur. Sağlıksız beslenme ve alkol tüketimi cilde zararı bilinen serbest radikallerin artmasına neden olurken E vitamini ise bu serbest radikallerle mücadele ederek cildin taze görünmesini sağlar.

Sağlıklı protein, lif ve karbonhidrat kaynağı olan muz cilde iyi gelen meyveler arasında ilk sıralarda. Her muz yaklaşık olarak 30 mg magnezyum içeriyor. Düzenli ve yeterli miktarda magnezyum alımı da kan dolaşımını düzenlemekte. Kan dolaşımınızın artması ise daha canlı görünen bir cilde sahip olmamızı sağlıyor.

A vitamini kaynağı olan kavun cildin nemlenmesini ve esnekliğini korumasını sağlayan meyvelerden. A vitamini eksikliğini cildin kısa sürede kurumasından ve kırışıklıkların artmasından anlayabilirsiniz.

Cildin esnekliği koruması için diğer önemli vitamin ise C vitamini. Bu nedenle içeriğindeki yüksek C vitamini ile sağlıklı bir cilt için tüketilmesi gereken meyveler arasında çilek de var. 10 çilek ortalama olarak 80 mg C vitamini içeriyor. Bu da yaklaşık olarak günlük almanız gereken C vitamininin %25’i.

Tropikal bir meyve olan papaya ise A, E ve K vitamini yönünden zengin. K vitamini hücrelere oksijen taşıyan hemoglobin üretimi için gerekli. Hücrelere yeterli miktarda oksijen taşınamaması hücrenin sağlığı ve görevini yerine getirebilmesi açısından önemli.

Cildi yenilemek için doğal maskeler yazısında cilt tazeliğini korumak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için doğal karışımlı maskeleri inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın