Cildin Sıkılaşması İçin Neler Yapılmalı?

Cildin Sıkılaşması İçin Neler Yapılmalı?

Son zamanlarda önemli miktarda kilo verdiyseniz tebrik ediyoruz ancak yeni probleminiz kilo kaybı nedeniyle sarkan cilt olabilir. Ayrıca cilt, yaşla birlikte elastikiyetini kaybederek sarkabilir. Eğer 30’lu yaşlardaysanız ve kilo kaybından sonra sarkık cilt sorunu yaşıyorsanız bunun için bazı yöntemleri kullanarak cildinizi sıkılaştırabilirsiniz. Cildin yaşlılık sonucu sarkması içinse cerrahi müdahalelerin dışında etkili bir çözüm bulunmuyor.

Ölü Hücreleri Temizleyin: Öncelikle cildinizin ilerleyen yaşlarda sarkmasını istemiyorsanız düzenli cilt bakımını alışkanlık haline getirmelisiniz. Cildin sıkılaşması ve daha parlak görünmesi için ilk kural ölü deri hücrelerini düzenli olarak temizlemektir. Bunun için pahalı kozmetik ürünleri almanıza gerek yok.

Bir miktar ılık suya 1 çay kaşığı kaya tuzu atarak parmak uçlarınızla yüzünüze masaj yapabilir veya düzenli olarak kese kullanabilirsiniz. Bu hem kan dolaşımını arttıracaktır hem de ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Masajdan sonra aloe vera özü veya soya proteini içeren bir kremle nemlendirebilirsiniz. Bu doğal ürünler cilde elastikiyetini veren kolajen üretimini arttırır.

Bol Bol Su İçin: Her gün en az 8 bardak su içmek cildin esnekliğini koruması adına çok önemlidir. Vücut için hayati önem taşıyan su sadece cildiniz için değil aynı zamanda sistemin düzgün çalışması ve tüm organlar içinde önemli.

Beslenmenize Dikkat Edin: Sıkı bir diyetle kilo verdikten sonra hem verdiğiniz kiloları geri almamak hem de cilt sağlığınızı korumak için beslenmenize özen göstermeye devam etmelisiniz. Yağlı gıdalardan uzak durarak aldığınız yağ miktarını sınırlandırın. Doymuş yağdan, rafine tahıllardan ve işlenmiş şekerden uzak durun.

Cildi nemli tutmak ve toksinlerin atılmasını sağlamak için yüksek lifli sebzeler ve kepekli tahıllar tüketin. C vitamini ve diğer antioksidanlar cildi sıkılaştırarak toparlanmasına yardımcı olur. Ayrıca antioksidanlar ile kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilirsiniz.

Egzersiz Yapın: Kas kütlesini arttırmak ve kaybedilen yağdan sonra vücudu şekillendirmek için kendinize bir egzersiz programı hazırlayın. Egzersizi düzenli olarak yapabilirseniz vücudunuz kısa sürede şekillenir ve cildiniz kendini toparlamaya başlar.

Estetik Müdahaleler: Eğer uyguladığınız yöntemler cildinizi sıkılaştırmak için işe yaramıyorsa bir plastik cerraha başvurabilirsiniz. Doktorlar, fazla kilo kaybı nedeniyle yaşanan sarkık cilt sorunu için, cildin kendini toplamasına olanak tanımak adına genellikle 6 ay beklemeyi önermektedir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın