Cilt Tipine Göre Evde Hazırlayabileceğiniz Kolay Yüz Maskeleri

Cilt Tipine Göre Evde Hazırlayabileceğiniz Kolay Yüz Maskeleri

Çoğu ev yapımı yüz maskesi aşağı yukarı mutfakta her zaman bulabileceğiniz 1-2 doğal ürünle hazırlanabilmektedir. Bu maskeler cildin daha yumuşak olması, temizlenmesi ve pürüzsüz görünmesi için kullanılabilir ve pahalı kozmetikler ya da profesyonel cilt bakım uygulamaları gibi bütçe ayırmanız gerekmez. Kolay yüz maskeleri ile yağlı ciltlerdeki fazla yağı alabilir, kuru cildi nemlendirebilir ve sivilce, kırışıklık oluşumunu azaltabilirsiniz.

Kuru Cilt Tipi: Kuru ciltler için hazırlanacak yüz maskeleri yüzü ölü cilt hücrelerinden temizlerken kızarıklığa yol açmayacak ürünlerden hazırlanmalı. Çünkü kuru ciltler yağlı ciltlere oranla daha hassas bir yapıya sahiptir. Cildinizi nemlendirmek için ihtiyacınız olan malzemeler zeytinyağı, bal ve 1 yumurta sarısı. 3-4 kaşık zeytinyağını 3 çay kaşığı bal ve yumurta sarısı ile iyice karıştırarak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi çıkarmak için ılık veya soğuk su kullanabilirsiniz.

Kuru ciltler için diğer bir maske de bulması her zaman kolay olmayan avokado ile hazırlanıyor. Biz yine de bu maskenin tarifini de verelim. 1 çorba kaşığı soyulmuş avokadoyu, yarım yemek kaşığı bal ve 2-3 tane toz haline gelinceye kadar ezilmiş bademle iyice karıştırın. Yüzünüze eşit miktarda dağıtarak sürdükten sonra 20-25 dakika bekletin. Bu maskeyi cildinizin pH değerini dengelemek için elma sirkeli durulamaya suyuyla çıkartabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipi: Siyah nokta ve sivilce oluşumuna yatkın yağlı cilt tipi için evde hazırlayacağınız maskeler fazla yağı almaya yönelik olmalıdır. Bunun için hem C vitamini bakımından zengin hem de yağı alan limon, greyfurt veya portakaldan yararlanabilirsiniz. Bu meyvelerin herhangi birinden taze olarak sıkacağınız 2 yemek kaşığı suyu 2 yumurta akıyla iyice karıştırın. Yıkadığınız yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Aynı etkiyi 5-6 tane ezilmiş çilekle hazırlayacağınız kolay yüz maskesiyle de yakalayabilirsiniz.

Normal Cilt Tipi: Normal cilt tipi için evde hazırlanan maskeler cilt gözeneklerinin temizlenmesine ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Maskeyi hazırlarken ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde; 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı elma suyu ve 1 adet yumurta akı. Tüm malzemeyi iyice karıştırın ve yüzünüze eşit miktarda sürüp 10 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için soğuk su kullanabilirsiniz. Elma suyu yüzünüzü ölü hücrelerden temizlerken yumurta akı gözenekleri sıkılaştırır ve zeytinyağı cildinizi nemlendirir.

Karma Cilt Tipi: Kuru ve yağlı bölgelerden oluşan karma cilt tipi için kullanılan maskeler yağlı bölgelerdeki fazla yağı alırken kuru bölgeleri daha fazla kurutmamalıdır. Bu cilt tipi için kullanılabilecek yüz maskesini 3-4 yemek kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile hazırlayabilirsiniz. İkisini karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Yaşlanmanın Etkilerine Karşı: Küçük kırışıkları azaltmak ve cildi kırışıklıklara karşı daha dayanıklı hale getirmek için yine kolay maskeleri kullanabilirsiniz. Bunun için hazırlayabileceğiniz en kolay maske muz maskesi. Bir adet muzu kaşıkla kasede püre kıvamına gelinceye kadar iyice ezin. Göz kenarlarına ve ağız kenarlarında oluşan kırışıklıklara sürdükten sonra 15-20 dakika bekletin. Maskeyi ılık suyla temizleyin ve maske çıktıktan sonra gözeneklerin kapanması için soğuk suyla yüzünüzü tekrar yıkayın.

Diğer Kolay Maske Tarifleri

Yağlı Ciltler İçin Yumurta Maskesi

Yağ üretimini azaltmaya yardımcı yumurta maskesi için gereken malzemeler; 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı limon ve yarım bardak yulaf ezmesi. Yulaf ezmesi dışında kalan malzemeleri bir kase içinde iyice karıştırın. Daha sonra karışıma yulaf ezmesini ekleyin ve tekrar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın ve ardından nemlendirici sürün.

Kuru Ciltler İçin Muz Maskesi

Cildinizi kolayca nemlendirmek için en iyi maskelerden biri muz maskesidir. 1 adet orta boy muzu kaşıkla iyice ezin. 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Tüm yüzünüze, boynunuzda dahil olmak üzere sürün ve 15 dakika bekletin. Maskeyi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Cildi Yenileyen Salatalık Maskesi

Kabuğunu soyduğunuz 1 adet orta boy salatalığı blendera atın. Daha sonra salatalığı bir su bardağı yağsız yoğurt ve yarım su bardağı yulaf ezmesi ile karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Doğal Parlaklık İçin Yoğurt Maskesi

1 çorba kaşığı sütü 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın ve üzerine 2 yemek kaşığı taze portakal suyu ekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve 40 dakika bekletin. Maskeyi çıkardıktan sonra yüzünüze bir kaç kez soğuk su vurun. Havluyla kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Orta Yaş Üzeri İçin Bakım Maskesi

8 adet üzümü çatalla ezin. Üzüm kabuklarını ve suyunu 1 yemek kaşığı taze portakal suyu, 1 yemek kaşığı elma suyu ile karıştırdıktan sonra bir parça pamukla yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekletip suyla durulayabilirsiniz.

, ,

Cilt Tipine Göre Evde Hazırlayabileceğiniz Kolay Yüz Maskeleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Seyma 08 Aralık 2012 #

    Denedim, çok işe yarıyor. Tavsiye ederim.

    • bioaskım 10 Haziran 2015 #

      hangisini denedin

Bir Cevap Yazın