Ciltte Kırmızı Noktalar

Ciltte Kırmızı Noktalar

Yüzde veya vücudun başka bölgelerinde küçük kırmızı noktaların görülmesi genellikle bir alerjik reaksiyonun sonucudur. Cildiniz deterjana, ağır kimyasallar içeren ev temizlik ürünlerine, sabuna, şampuana tepki verebilir. Alerjiye bağlı kızarıklıklar çoğunlukla alerjene maruz kaldıktan 1-2 saat sonra ortaya çıkar ve yine bir kaç saat içinde kendiliğinden (eğer alerjen ortadan kaldırılırsa) geçer. Kırmızı noktalarla birlikte kaşıntı, cilt kuruluğu ve pullanma görülebilir. Ciltte görülen inatçı, yayılan ve geçmeyen kırmızı noktalar ise akne, gıda alerjisi, böcek ısırığı, uyuz, kızamık gibi diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Ciltte Görülen Kırmızı Noktalar

Alerjiler dışında ciltte görülen kırmızı noktaların nedenleri aşağıdaki bazı rahatsızlıklardan biri olabilir.

Akne: Cilt yüzeyinde bakterilerin birikmesiyle görülen akneler başlangıç aşamasında küçük kırmızı nokta şeklindedir.

Kurdeşen: Genellikle gıda alerjileri nedeniyle çocuklarda görülen kurdeşen tek tek veya gruplar halinde, vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızı noktalara neden olabilir.

Böcek Isırıkları: Bazı böcek ısırıkları sivrisinek sokması gibi tek bir noktada değil ısırılan bölgede ve çevresinde noktalar halinde görülebilir. Noktaların bulunduğu bölgeler kaşınabilir ve 1-2 saat içinde kendiliğinden geçer. Eğer kaşıntı geçmediyse ve ısırılan bölge şişmeye devam ediyorsa doktora gitmeniz gerekebilir.

Kızamık: Kızamık, vücudun enfeksiyona maruz kalmasından 10-12 gün sonra ortaya çıkar ve genellikle yüz bölgesinden başlayarak vücut geneline yayılır. Tedavisi için doktor kontrolü gerekir.

Uyuz: Cilt üzerinde küçük kırmızı noktalar veya erinin pul pul olması uyuz belirtileri arasındadır. Genellikle parmak aralarında parmakların iç kesimlerinde başlar. Tedavisinde çeşitli kremler kullanılır.

Zona Hastalığı: Kaşıntılı cilt lekeleri zona hastalığı belirtileri arasındadır. Zonanın erken belirtileri arasında ağrı, kaşıntı, yanma ve kaşınan bölgelerde karıncalanma bulunur. Tedavisi için doktor muayenesi gereklidir.

Güneş Alerjisi: Diğer alerjenler gibi güneş ışığı da bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak cildi korumaya yardımcı olur.

Yukarıda yer alan cilt sorunları cilt yüzeyinde görülen küçük kırmızı noktaların genel nedenleri arasında ilk sıralarda gelmekle birlikte geçmeyen ve yayılan kırmızı noktaların nedenini öğrenmek için doktor muayenesi gerekebilir.

,

Ciltte Kırmızı Noktalar İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Berat 05 Ağustos 2014 #

    Benim göğüs tarafında kollarımda sırtımda küçük kırmızı noktalar var acaba bu ne?

Bir Cevap Yazın