Ciltte Kırmızı Noktalar

Ciltte Kırmızı Noktalar

Yüzde veya vücudun başka bölgelerinde küçük kırmızı noktaların görülmesi genellikle bir alerjik reaksiyonun sonucudur. Cildiniz deterjana, ağır kimyasallar içeren ev temizlik ürünlerine, sabuna, şampuana tepki verebilir. Alerjiye bağlı kızarıklıklar çoğunlukla alerjene maruz kaldıktan 1-2 saat sonra ortaya çıkar ve yine bir kaç saat içinde kendiliğinden (eğer alerjen ortadan kaldırılırsa) geçer. Kırmızı noktalarla birlikte kaşıntı, cilt kuruluğu ve pullanma görülebilir. Ciltte görülen inatçı, yayılan ve geçmeyen kırmızı noktalar ise akne, gıda alerjisi, böcek ısırığı, uyuz, kızamık gibi diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Bu yazımızda ciltteki kırmızı noktaların ve kırmızı lekelerin nedenlerine değinecek, bu kırmızı nokta ve lekeler hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Ciltte Görülen Kırmızı Noktalar ve Kırmızı Lekeler

Alerjiler dışında ciltte görülen kırmızı noktaların ve kırmızı lekelerin nedenleri aşağıdaki bazı rahatsızlıklardan biri olabilir.

Akne: Cilt yüzeyinde bakterilerin birikmesiyle görülen akneler başlangıç aşamasında küçük kırmızı nokta şeklindedir.

Kurdeşen: Genellikle gıda alerjileri nedeniyle çocuklarda görülen kurdeşen tek tek veya gruplar halinde, vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızı noktalara neden olabilir.

Böcek Isırıkları: Bazı böcek ısırıkları sivrisinek sokması gibi tek bir noktada değil ısırılan bölgede ve çevresinde noktalar halinde görülebilir. Noktaların bulunduğu bölgeler kaşınabilir ve 1-2 saat içinde kendiliğinden geçer. Eğer kaşıntı geçmediyse ve ısırılan bölge şişmeye devam ediyorsa doktora gitmeniz gerekebilir.

Kızamık: Kızamık, vücudun enfeksiyona maruz kalmasından 10-12 gün sonra ortaya çıkar ve genellikle yüz bölgesinden başlayarak vücut geneline yayılır. Tedavisi için doktor kontrolü gerekir.

Uyuz: Cilt üzerinde küçük kırmızı noktalar veya erinin pul pul olması uyuz belirtileri arasındadır. Genellikle parmak aralarında parmakların iç kesimlerinde başlar. Tedavisinde çeşitli kremler kullanılır.

Zona Hastalığı: Kaşıntılı cilt lekeleri zona hastalığı belirtileri arasındadır. Zonanın erken belirtileri arasında ağrı, kaşıntı, yanma ve kaşınan bölgelerde karıncalanma bulunur. Tedavisi için doktor muayenesi gereklidir.

Güneş Alerjisi: Diğer alerjenler gibi güneş ışığı da bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak cildi korumaya yardımcı olur.

Ayrıca kişide güneş alerjisi olmasa da cildin aşırı derecede UV ışınlarına maruz kalması da kızarıklığa, hassasiyete, ciltte lekelenmeye ve ağrıya yol açabilir.

Purpura Hastalığı: Küçük kan damarları zayıfladığında ve sızıntı yapmaya başladığında ciltte kırmızımsı eflatun lekeler ortaya çıkar. Bu durum konjenital rubella sendromu, vaskülit gibi durumların semptomu olabilir.

Doğum İzleri: Hemanjiyom ya da doğum izleri çocuk doğduktan sonra cildinde görülen lekelerdir. Bazı durumlarda doğar doğmaz değil de ilerleyen yıllarda da gelişebilir.

Hava Şartları: Çok soğuk ve kuru hava ciltte, özellikle yüz bölgesinde, kırmızı lekelere yol açabilir. Bazı kişiler ılık bir banyo sonrası soğuk bir yere girdiklerinde yüzlerinde bu tür lekeler oluştuğunu gözlemlemişlerdir.

Hijyenik Olmayan Durumlar: Kirli giysileri giymek ya da yorucu bir aktivite sonrası yıkanmamak ciltte kırmızı lekeler oluşmasına yol açabilir. Hijyenik bir rutini olmayan kişilerin vücudu virüs ve bakterilere maruz kalacak, vücudun bunlardan arındırılmaması ise ciltte lekelere ya da isiliğe neden olabilecektir.

Yorucu Öksürük ve İlgili Bölgedeki Travmalar: Yorucu öksürükler ya da ilgili bölgede meydana gelecek travma kılcal damarların kanamasına ve cildin altındaki mukoza zarının içerisine sızmasına yol açabilir. Bunun sonucunda ise ilgili alanda küçük kırmızı ya da mor noktalar ya da lekeler oluşabilir. Bu lekeler vücudun diğer bölgelerine de yayılabileceği gibi en fazla bacaklarda görülmektedir.

Bebek Bezi İsiliği: Bazen bebeklerde bebek bezi isiliği oluşabilir. Çok fazla antibiyotik kullanımı, alerjiler ya da enfeksiyonlar bu tür lekelerin meydana gelmesine yol açabilir. Bu lekeler can yakıcı olabilir, özellikle bez değiştirilirken bebek rahatsız olur.

Yukarıda yer alan cilt sorunları cilt yüzeyinde görülen küçük kırmızı noktaların ve kırmızı lekelerin genel nedenleri arasında ilk sıralarda gelmekle birlikte geçmeyen ve yayılan kırmızı noktaların nedenini öğrenmek için doktor muayenesi gerekebilir.

Ciltteki Kırmızı Noktalar ve Kırmızı Lekeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Kırmızı noktalar zararsız olabileceği gibi lösemi gibi ciddi rahatsızlıkların da işareti olabilir.
 • Kırmızı noktalar bir anda ortaya çıkabilir ya da uzun bir periyot sonunda gelişebilir. Bu tamamen altında yatan rahatsızlığa bağlıdır.
 • Kırmızı lekeler çok küçük ya da çok büyük olabilir, vücutta küçük bir bölgeyi ya da büyük bir alanı kaplayabilir.
 • Kırmızı lekeler kaşınabilir ya da ağrılı olabilir. Renkleri ise pembe, kıpkırmızı ya da eflatuni kırmızı olabilir.
 • İğne ucu büyüklüğündeki kırmızı noktalar derinin altındaki kan damarlarının parçalanması sonucu ortaya çıkmış olabilir ve menenjit gibi hayatı tehdit eden bir durumun habercisi olabilir. Eğer sizde ya da bir başkasında kırmızı lekelerle beraber boyun sertleşmesi, yüksek ateş, nefes almada zorlanma, kanlı dışkı, yüzde ya da dilde şişme görülüyorsa acil bir şekilde doktora gitmeniz gerekmektedir.
 • Eğer kırmızı noktalar kalıcıysa ya da semptomlar hakkında endişeleriniz varsa yine acilen doktora görünmeniz gerekmektedir.

Uyarı: Yukarıda yer alan bilgiler hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

,

Ciltte Kırmızı Noktalar İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Berat 05 Ağustos 2014 #

  Benim göğüs tarafında kollarımda sırtımda küçük kırmızı noktalar var acaba bu ne?

  • Yardimci 16 Ağustos 2016 #

   Bu sıcaktan oluşan kırmızlıklar, eğer soğukta da oluyorsa kızamık olabilir.

 2. Berrak 04 Eylül 2016 #

  Kollarımda güneşte bir süre kaldıktan sonra kırmızı küçük noktacıklar çıkmaya başlıyor, acaba bu alerji mi?

 3. Rüya kassap 30 Nisan 2017 #

  Karnımda ve kollarımda kırmızı lekeler var, büyümeye de başlıyor, ne olabilir?

Bir Cevap Yazın