cinko-oksit-kremin-cilde-faydalari

Çinko Oksit Kremin Cilde Faydaları

Çinko, eser miktarlarda da olsa vücudumuz için gerekli temel mineraller arasında yer almaktadır. Cildimiz dahil olmak üzere organların fonksiyonu için gerekli enzimlerin salgılanmasına önemli bir rol oynayan çinko, yeni cilt hücrelerinin oluşmasına, onarımına ve bu hücrelerin bakımına yardımcı olur. Çinko oksit kremler antiseptik özelliği ile cilt yüzeyinde bulunan mikropları öldürürken cildin genel görünümünü iyileştirir ve alerjik tepkiler sonucu oluşan cilt tahrişinin azaltılmasına yardımcı olur.

Çinko Oksit Kremin Kullanıldığı Alanlar

Akne Tedavisi: Çinko oksit kremler aknelerin üzerinde direk olarak kullanılabilir ve anti bakteriyel özelliği ile akneye yol açan bakterileri öldürerek cildi sakinleştirir. Yayılma eğiliminde olan aknelerin cildin diğer bölgelerine bulaşmasını önler ve cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Fazla yağı alarak yağın gözeneklerde birikmesini, dolayısıyla yeni akneler için uygun ortamın oluşmasını engeller.

Pişiklere Karşı: Çinko oksit içeren kremler pişik tedavisinde oldukça etkilidir ve kısa sürede tahriş olan cildin normale dönmesine yardımcı olur. Bebek beziyle cilt arasında kalan nemli bölgede uygun üreme ortamı bulan bakteriler bebeklerde pişiğe neden olmaktadır. Bebek bakımı için özel olarak üretilen ve çinko oksit içeren pişik kremleri cilt yüzeyiyle bebek bezi arasında koruyucu bir tabaka yaratarak pişiği engeller.

Güneşten Korunma: Cildin erken yaşlanması, leke ve kırışıklıklara yol açan güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için çinko oksitli kremler kullanabilirsiniz. Cilt tarafından hızla emilen çinko oksit krem cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve ultraviyole ışınlarını keser.

Diğer Kullanım Alanları: Düzenli olarak kullanıldığında melazma belirtilerinde iyileşme sağlayabilir. Cildi sakinleştirici ve iltihabı önleyici özellikleriyle egzama tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca kesik, yanık ve sıyrıklar gibi küçük deri yaralanmalarının tedavisine yardımcı olabilir.

Yan Etkileri

Genel olarak bebekler, çocuklar ve yetişkinler için kullanımı güvenli olarak kabul edilen çinko oksit kremler bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu alerjiler ciltte kaşıntı, kızarıklık, renk değişikliği, batma ve yanma hissi olarak kendini gösterebilir. Ağız yoluyla alınan çinko oksit takviyesinin yan etkileri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynaklar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın