Cipralex’in Kilo Alıp Vermede Etkisi

Cipralex’in Kilo Alıp Vermede Etkisi

Cipralex genellikle Essitalopram olarak bilinen bir ilaç türüdür. Essitalopram depresyon ve kaygı bozuklukları tedavilerinde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Cipralex de depresyonda olan hastalar için antidepresan olarak reçete ile satılan bir ilaçtır. Ayrıca Cipralex panikatak tedavilerinde de kullanılır. Bu ilaç bazı insanlarda kilo kaybına neden olurken bazı insanlarda ise kilo alımına neden olur. Cipralex’in yan etkileri hakkında daha detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Cipralex’in Kullanıldığı Durumlar

Cipralex inhibitör olarak görev yapan seretonin maddesini içerir. Depresyon vücudunuzdaki serotonin düzeyiyle ilgili bir hastalıktır. Seretonin eksikliği depresyona neden olur. Cipralex ruh halinizin daha iyi olabilmesi için vücudunuza daha fazla seretonin salgılanmasını sağlar.

Cipralex Kullanımı Sonucu Kilo Kaybı veya Kazancı

Cipralex’in kendi internet sitesine göre bu ilaç depresyon için kısa süreli tedavilerde kullanıldığında, hastaların çoğunda kilo kaybına neden olur. Cipralex kullanımı sonrası kilo alımı meydana gelebilir. Bu ilacın nadir olarak görülen yan etkilerinden biri de iştah azalmasıdır.

Cipralex Kullanımı Sırasında Kilo Alımı

WebMD internet sitesine göre antidepresan ilaçların 6 aydan daha uzun süreli kullanımlarında kilo alımı meydana gelebilir. Cipralex ve bunun gibi antidepresanların iştah ve metabolizma üzerinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Cipralex Kullanımı Sırasında Kilo Kaybı

Bütün insanlar antidepresan ilaç kullanımlarında ilaca karşı farklı tepkiler verebilir. Cipralex kullanımı sonrasında bazı insanlarda iştah azalması ve kilo kaybı gibi yan etkiler görülebilir. Bu tür durumlarda vücudunuzdaki şeker miktarını azaltarak, yağlı yemekler yemeniz önerilir. Ayrıca meyve ve sebze tüketimini de arttırmanız gereklidir. Bu konuda ne yapmanız gerektiği ile ilgili en sağlıklı bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Cipralex İlaç Etkileri

Cipralex kullanımını sırasında kilo alımını tamamen ilaca bağlamak doğru değildir. Mayoclinic internet sitesine göre antidepresan ilaç kullanımının sadece ilk haftasında alınan kilolar kullanılan ilaçlara bağlıdır.

, ,

Cipralex’in Kilo Alıp Vermede Etkisi İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Özge 16 Nisan 2012 #

  Ben 5 gündür kullanıyorum ve değişik duygular içindeyim. Çok mutluyum aslında ama bir anda ne yapacağımı, ne diyeceğimi unutuyorum. Çok fazla bir etkisini görmedim şu anda.

 2. sabiha 22 Nisan 2013 #

  Bende ilacı kullanıyorum iyileştiğimi hissediyorum ama bir sorunum var kilo alıyorum :( gün geçtikçe ne yapmam lazım? ilacı da bırakmak istemiyorum baş dönmelerim bitti kafama hiç bir şey takmıyorum mutluyum :)

 3. Sinan 05 Ocak 2014 #

  İlaç 5 günde etki göstermez minumum 2 yada 3 hafta sonra etkisini gösterir. 5 ay kullandım ilk 2 hafta çok kötü oldum ama dr’um ısrarla devam et dedi. 1 ayın sonunda baktım ki vücudum ilaca alıştı ve rahatlamaya başladı. 4 ayda 6 kilo aldırdı bunu ilaç değilde iştahım gereği olduğunu biliyorum çünkü bayağı iştahım açıldı. Benden tavsiye en az 1 sene kullanın ve de bırakmayı istediğiniz zaman 1 hafta yarım sonra sonra 3 günde bir yarım sonra 5 günde bir yarım sonrada tamamen bırakın. Birden bırakmak isterseniz ilaç eksikliğinden dolayı 1 ay sıkıntı çekersiniz.

 4. leyla 09 Ağustos 2014 #

  Ben 5 yıl kullanıp 15 kilo alınca bıraktım. Her bünyede kilo yapmayabiliyor ama ben de yaptı. Şayet bu sorun olmasaydı uzun yıllar daha kullanabilirdim.

 5. Mustafa 13 Nisan 2016 #

  Benim kafamda aşırı yanmalar vardı, ders çalışamıyordum, çok kötüydüm. Doktor cipralexi önerdi kullanmaya başladıktan 2 veya 3 hafta sonra etkisini gördüm, çok iyi geldi ama çok uykum geliyordu ve iştahım çok açıldı. 3 ayda 20 kilo küsür aldım. İlacı bırakmak istedim ama doktor sıkıntılarımın tekrar başlayacağını söyledi, bende spora başladım, hakkımız da hayırlısı.

 6. Yunus 17 Ekim 2016 #

  İlaçlar benzini biten araba gibidir, benzin koydukça araba gider koymazsan sorunlar tekrar eder. İlaç kullanmak istemiyorsanız beslenme düzeninizi iyi ayarlayın, açık havada egzersiz yapın, erken uyuyun, bütün stresinizi eve girdiğiniz anda bırakın, tatil yapmaya çalışın, eğer bulabilirseniz maddi durumunuz elverirse iyi bir psikolog bulun destek alın. Ancak depresyon gibi bazı rahatsızlıklarda sık tekrarlarma oluyorsa o zaman bu hapları ömür boyu kullanmak zorundasınız sizin beyin yapınızda ki maddeler çabuk deşarj oluyor demektir umarım bu grupta olmazsınız. Şunu da unutmayalım herkesin derdi kendisi için büyük bir fırtınadır. Allah dermansız dert vermesin. Hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın