Çocuklar İçin İştah Açıcı Doğal Ürünler

Çocuklar İçin İştah Açıcı Doğal Ürünler

Çocuklarda iştah kaybı yemeğe ilginin azalması, öğünlerin tam olarak bitirilememesi ve çocuğunuza yemek yedirmenin iyice zorlaşmaya başlamasına neden olmaktadır. Çocuklarda iştah kaybı ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler ve mineraller tam olarak karşılanmadığı için sindirim sistemi problemlerinden bağışıklık sistemi sorunlarına kadar pek çok rahatsızlık yaşanabilmektedir. Kilo kaybı, enerji azlığı, yorgunluk ve bitkinlik hali uzun süren iştahsızlık sonucunda yeterli beslenememe sonucunda ortaya çıkabilecek diğer sorunlardır. İştah kaybı yetersiz fiziksel aktivite olmamasından, ruh halinden ve bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durum dışında değerlendirilebilecek olan yemek seçme çocuğunuzun yaş alması ile birlikte düzene girecek ve iştahı normal düzeye erişecektir. Diğer iştah kaybı durumlarında ise iştah açıcı doğal ürünler hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuklar İçin İştah Açıcılar

Çocuğunuzu beslemekte, öğünlerini bitirmesini sağlamakta zorluk çekiyorsanız bu durum için doğal bazı ürünlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin tarçın, çemenotu, kekik, kuşdili ve kantaron gibi bitkilerin iştah açıcı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu gibi bitkiler doğal olduklarından çocuğunuzun iştahı için herhangi bir tehlike oluşturmazlar.

Ayrıca bu bitkilerin çeşitli mide rahatsızlıkları ile sindirim sistemi sorunlarına iyi geldikleri bilinmektedir.

Taze meyveler çocuklarınız öğünlerini tam olarak bitirmiyorsa onların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alabilecekleri ve pek azının geri çevireceği bir besin kaynağı olabilir. Eğer meyve yemek istemiyorsa meyve dilimlerini değişik, eğlenceli şekillerde keserek meyve yemeyi bir oyun haline dönüştürebilirsiniz. Bazı meyvelerin taze sıkılmış sularını yaz günlerinde iyice soğutarak onun hem serinlemesini hem de vitaminini almasını sağlayabilirsiniz.

Vitamin eksikliğinin çocuklarda iştah azalmasına yol açtığı bilinmektedir. Demir, çinko ve diğer minerallere duyulan ihtiyaç nedeniyle çocuklarda iştah azalmasını önlemek için bazı durumlarda multivitamin takviyesi kullanmak gerekebilir.

Ancak multivitaminlerin çocuğunuzun iştahını gereğinden fazla açmasını ve aşırı kilo almasını istemiyorsanız bu gibi besin takviyelerini mutlaka bir beslenme uzmanı ya da doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar çocuklarda geçici iştah azalmasına yol açabilmektedir. Böyle durumlarda hastalığın geçmesiyle birlikte genellikle iştah normale döner. Çocuklarda iştah kaybının bir diğer önemli nedeni de strestir.

Okulda ya da evde yaşanan stres iştahın azalmasına yol açabilir. Böyle durumlarda onu fiziksel aktivitelere ya da sosyal aktivitelere yönlendirerek stresini azaltabilirsiniz.

Yukarıda çocuklar için iştah açıcı doğal ürünler ve diğer yöntemler ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştım. Çocuklarda iştah kaybı genellikle geçicidir ve günlerin ilerlemesiyle bu sorun kendi kendine çözülür. Ancak uzun süreli iştah kayıplarında bir uzman kontrolünde besin takviyeleri kullanabilirsiniz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın