Çok Esnemek Neyin Belirtisidir?

Çok Esnemek Neyin Belirtisidir?

Kandaki oksijen düzeyinin az olması çok esnemeye neden olabilir. Genellikle can sıkıntısı ve uyku ile ilişkilendirilen esneme dakikada 1’den fazla gerçekleşiyorsa “aşırı” sayılabilir. %90 uykusuzluk nedeniyle ortaya çıkar ancak uykunuzu almanıza ve dinlenmenize rağmen aşırı esniyorsanız bu epilepsi veya diğer bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Vazovagal Reaksiyon

Vazovagal reaksiyon aşırı esneme için kullanılan bilimsel bir terimdir. Esneme kan damarlarında bulunan “vagus” sinirinin beyne oksijen seviyesinde sorun olduğunu iletmesi ile gerçekleşir. Vazovagal reaksiyon genellikle kalp ve damar hastalıklarının bir belirtisi olarak ortaya çıkar ve ciddiye alınmalıdır.

Ancak esneme yorgunluk ve uykusuzluğun bir sonucu olarak da görüldüğü için yeterli uyku aldığınızda bile meydana gelen aşırı esnemelere dikkat etmeniz gerekir.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Belirtisi aşırı esneme olan 2 kardiovasküler hastalık vardır; kalp krizi ve aort diseksiyonu. Kalp krizi kalbin bir bölümüne yeterli miktarda oksijen taşınamaması nedeniyle oluşurken aort diseksiyonu aort çevresinde ve aortta kanama varsa meydana gelir.

Eğer herhangi belirli bir neden olmaksızın aşırı esnediğinizi düşünüyorsanız gerekli testler ve doğru tanı için doktora gitmelisiniz. Doktor il olarak uyku alışkanlıklarınızı incelemek isteyebilir. Fiziksel muayene sonra kan testi gerekebilir. Bu testlerle kandaki oksijen seviyesi ölçülür.

Kan seviyesinin uykusuzluk veya uyku kalitesi nedeniyle düşüp düşmediğinin belirlenmesi için bir uyku merkezinde uyku sırasındaki beyin dalgaları, göz hareketleri, nabız ve kas aktivitesini ölçtürmek gerekebilir.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın