Çok Uyumak Baş Ağrısı Yapar mı?

Çok Uyumak Baş Ağrısı Yapar mı?

Baş ağrılarınız, cumartesi ve pazar günü gibi haftanın diğer günlerine oranla daha çok uyuduğunuz izin günlerinde meydana geliyorsa nedeni fazla uyumak olabilir. Fazla uyku nedeniyle görülen baş ağrıları yataktan kalkar kalkmaz etkisini gösterir ve gün boyu devam edebilir. Uyku sırasında vücutta meydana gelen kimyasal değişimler, serotonin seviyesindeki dalgalanmalar baş ağrısının başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir.

Fazla Uyku ve Baş Ağrısı

Davranış değişiklikleri ve hücre onarımından sorumlu, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen “serotonin” aynı zamanda beynin öğrenme, hatırlama ve uyku sırasındaki fonksiyonlarını düzenler. Çok uyumak ise serotonin seviyesini olması gerekenden daha fazla yükselterek zonklayan baş ağrısına yol açabilir.

Çok uyumanın neden baş ağrısına yol açtığı konusundaki bir diğer teori ise normal dışı uyku döngüsüdür. Vücut, normal bir uyku süresinde tüm uyku döngülerini tamamlayarak kendini yeni güne hazır hale getirir.

Bu uyku döngüleri tamamlandıktan sonra uyumaya devam edilirse vücut yeni bir döngüye geçer ve bu döngü tamamlanmadan uyandığınızda derin uykudan uyanmış olursunuz. Derin uykudan bir anda uyanmak ise gün boyu devam eden bağ ağrısına neden olabilir.

Çok uyuma sonrası baş ağrısının nedeni uyku apnesi olabilir. Uyku sırasında uyku apnesi nedeniyle yeterli miktarda oksijen alamamak uyku sırasında ya da hemen kalktıktan sonra baş ağrısına yol açabilir.

Uyku sonrası baş ağrısını önlemek için;

  • Uyuduğunuz odayı havalandırın
  • Öğle uykusunun yarım saati geçmemesine özen gösterin
  • Baş ucunuza bir bardak su koyun ve gece uyanırsanız için
  • Odanın havası çok kuruysa nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz
  • Uyandıktan sonra yüzünüzü ve gözlerinizi soğuk suyla yıkayın
  • Yatmadan 1 saat önce bilgisayar ekranına ve televizyona bakmayı bırakın
  • Kahve ve diğer kafeinli içecek tüketimini sınırlandırın
  • Beyinde kan dolaşımının artmaması için uyurken başınızı yukarda tutun
  • Uyumadan önce rahatlatıcı fiziksel egzersizler yapabilirsiniz

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın