Dil Yaraları Tedavisi

Dil Yaraları Tedavisi

Dil üzerinde oluşan yaralar küçük olmalarına rağmen yemek yerken, konuşurken hatta nefes alıp verirken şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Dil yaralarının neden oluştuğuna dair net bir bilgi olmasa da yemek alışkanlıkları, özen gösterilmeyen ağız hijyen, sigara içmenin dil yarası oluşturduğu bilinmektedir.

Ağız ve dil yaraları insanlarda çok küçük yaşlardan ileriki yaşlara kadar çeşitli halde görülebilir. Dil üzerinde, yanakta veya dudak içinde oluşabilir. Ortası beyaz etrafı sarı halde yada uçuk şeklinde çıkabilir. Sebebi net olarak bilinmeyen uçuklarda, bulaşıcılık hassas bir öneme sahiptir. Uçuk öpüşme yoluyla bir başkasına geçebilir. Uçuk ve yara oluşumunun pek çok sebebi olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, düzensiz uyku alışkanlıkları, yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak oluşu, stresli geçen birkaç gün ağzınızda yaralar oluşmasına sebep olabilir. Benzer şekilde yediğiniz bir yiyecek de sizde alerjik bir reaksiyona sebep olabilir.

Dilde oluşan yaraların görece 3-6 gün içinde tedaviye yanıt verdiği ve iyileştiği görülür. Tedavi sürecinin hızlanması için öncelikle sigara kullanımının ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra ağzın devamlı hijyenik tutulmasına önem gösterilmelidir. Ağzı her yemekten sonra su ile çalkalamak ve gerekirse ağız çalkalama suları ile temizlemek oldukça faydalıdır. Her yemek sonrası ağzı saf su ile çalkalamak uzun vadede ağız içi yaraların ve dil yaralarının oluşmasının önüne geçer. Diş sağlığınız açısından da diş hekimleri tarafından önerilen bir uygulamadır. Yara tedavisinin beslenme ile de desteklenmesi önemlidir. Bu noktada bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, vücudun direncini arttıracak besinlerin alımı yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Ağız içinde dudaklarda, damakta, dil üzerinde, gırtlağın üst kısmında ve yanak içlerinde oluşan yaraların tam nedeni bilinmemektedir. Bu yaralar genellikle doku yapısını değiştirerek kızarması ve beyaz iltihab noktaları ile kaplanması şeklinde görülmektedir. Ağızda oluşan yaralar sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle oluşan yaralarla karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan yaralar daha çok dudak, burun kenarlarında görülen, halk arasında uçuk tabir edilen veziküller herpetik lezyonlardır.

Dil yaraları dili ısırma, diş fırçası veya kürdan gibi ağza sokulan maddelerden enfeksiyon kapılması gibi nedenlerden oluşabilmektedir.

Kalıtımsal özellikler ve gebelik gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde dil yaralarına neden olmaktadır.

Aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar dil üzerinde tahribat yaratabilir.

Dil Yaraları Tedavisi

Dil üzerinde bulunan yaraların tedavisi bazı antibiyotikler ve ilaçlarla yapılabileceği gibi evinizde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de dil yaraları tedavisi için etkili olmaktadır.

Ağız Gargarası: Eczanelerde bulabileceğiniz antiseptik özellikli ağız gargaraları dil üzerinde bulunan yaranın iltihabının daha da büyümesini engelleyecektir. Ayrıca antiseptik içerikli gargaralar ağızdaki bakteri sayısını dengede tutmaktadır.

Eğer evinizde ağız gargarası bulunmuyorsa ağzınızı tuzlu su ile de çalkalayabilirsiniz. Yeteri kadar çalkaladıktan sonra saf su ile en son tekrar çalkalayın.

Tuz ve Karbonat: Tuz ve karbonat karışımı doğal bir antiseptiktir. Bir tatlı kaşığı tuz ve eşit miktarda karbonatı ılık bir bardak suda karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlamalısınız.

Dil Yarasının İlaçla Tedavisi: Başa çıkmayacağınız kadar ağrınız varsa bir doktorla görüşerek dil yaralarınız için ilaç yazmasını isteyebilirsiniz.

Dil Yaraları Tedavisi İçin Diğer Yöntemler

 • Bir adet aspirini iyice ezerek dil yarasının üstüne koyup erimesini bekleyin.
 • Bir çay kaşığı balı yaraya hafifçe sürün.
 • İçinde sodyum laurik sülfat olan diş macunları dil yaralarına iyi gelmektedir.
 • Dil yarası üzerine limon ve kaya tuzu karışımı uygulamak antiseptik etkisi yaratacaktır.
 • Hidrojen peroksit içerikli ağız gargarası kullanın.
 • Eğer dilinizdeki yaralarda kanama varsa, kanamayı durduymaya yönelik buz ile pres yapmanız faydalı olacaktır. Buzu yaranın üzerinde çok uzun bekletmemeye dikkat edin.
 • Yaranızın tedavi sürecinde çok acı veya fazla baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Beslenmenizde köşeli, sert, kabuklu vb. yiyecekleri tercih etmemeye çalışın. Yaranızı daha fazla tahriş etmeyecek yiyecekleri seçmeye çalışın.
 • Çok soğuk veya çok sıcak içecekler yaranızın tahriş olmasına sebep olacaktır. Bu yüzden ılık içecekler içmeye çalışın.
 • Kafein yaraların iyileşmesini geciktirdiği için kafeinli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun. Sigara, kahve ve çikolata gibi kafein içeren besinlerin tüketilmemesi gerekir.
 • Ağız içi yaraların bir sebebi de vitamin veya demir eksikliğidir. Çoğunlukla hastalarda B vitaminin eksikliği ağızda ve dilde yaralar oluşmasına sebep olmaktadır. Vitamin eksikliğinden kaynaklı yaralarda eksik vitaminin vücuda düzenli olarak alınması ile tedavi süreci daha hızlı gözlemlenmektedir.
 • Dil yaralarınız başka organlarınızın rahatsızlanmasının bir yansıması da olabilir. Bu gibi durumlarda şüphelenilen ilk organ midedir. Midede oluşan mikrop ağız içinde ve dilde sürekli tekrarlayan ve iyileşme göstermeyen yaralara sebep olabilir. Mide mikrobu ağız yaralarına sebep olduğu gibi midede de bir takım hastalıklara (gastrit ve ülser gibi) sebep olabilmektedir.
 • Bunların dışında mide mikrobu midede hiçbir rahatsızlık oluşturmayabilir. Bu durumda tanı konması zorlaşacaktır. Eğer uzun süreli ağız yaralarından şikayetçiyseniz, sorunun mide mikrobunda da olabileceğine ihtimal vererek doktora gidebilirsiniz.

Eğer dilinizi ısırdığınız için yara oluştuysa aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Baskı uygulayın: Eğer dilinizde ısırdığınız yerde kanama varsa öncelikle o bölgeye baskı uygulamanız gerekir. Karşı basınç uygulayarak kan akışını durdurabilirsiniz. Kanama durduğunda yarada pıhtılaşma oluşacaktır. Pıhtılaşma büyük ihtimalle yaradaki iltihaplanmayı da azaltacaktır. Şu önerileri deneyebilirsiniz.
 • Eğer dilinizin altındaki bir bölgeyi ısırdıysanız, ağzınızın üst kısmıyla karşıt bir basınç uygulayın.
 • Dilinizi yanağınıza doğru da baskılayabilirsiniz.
 • Isırdığınız yere bir parça buz koyarak pres yapabilirsiniz. Buzu dilinizin alt ve üst kısımlarında ve yaranızın üzerinde buz erinceye kadar gezdirin.
 • Eğer isterseniz bir parça bez veya kumaşı da yaranızın üzerini baskılamak için kullanabilirsiniz.

2. Yarayı kontrol edin: Kanamanın durmasının ardından, yaranızın oluştuğu yeri ve kesik oluşmuşsa kesiği dikkatle inceleyin. Eğer oluşan kesiğin veya yaranın yüzeysel olduğunu düşünüyorsanız, başka bir tedavi uygulamanıza gerek yok. Zamanla iyileşme gösterecektir. Ancak eğer kesik derinse, bir doktora veya dişçinize göstermenizde fayda var; zira dikiş atmak gerekebilir.

3. Ağzınızı ağız çalkalama suyuyla çalkalayın: Piyasada bulabileceğiniz çeşitli ağız çalkalama sularından biriyle ağzınızı iyice çalkalayın. Bu işlem yarada enfeksiyon oluşmasının önüne geçecektir.

4. Eğer ağız çalkalama suyunuz yoksa tuzlu suyu da kullanabilirsiniz. Tuzlu su ısırılan bölgedeki bakteri oluşumunu kontol altına almayı ve hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır. Tuz yaralı bölgede ozmoz veya hidrasyon sağlayarak yaradaki su moleküllerini absorbe eder ve yaranın kurumasını sağlar. Pek çok bakteri kuru ortamda oluşamaz, bu sebeple tuz yarada oluşabilecek bakterilerin kontrol altına alınabilmesi için önemli bir rol oynar ki bu da ileriki süreçte iyileşmeyi hızlandıracaktır. İdeal karışımı şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Hazırladığınız tuzlu su ile ağzınızı 20-30 saniye çalkalayın ve tükürün.
 • Bu yöntemi özellikle yemeklerden sonra günde 3 kez, 3 gün boyunca uygulayabilirsiniz.
 • Ağzınızı çalkalamak aynı zamanda yemeklerden sonra ağzınızda kalan yemek parçalarının da temizlenmesini sağlar. Bu da enzim aktivitesini etkilediği için yaranızın iyileşme sürecinde daha az acı duymanızı sağlayacaktır.

5. Anti histamin/asit giderici kullanın: Asit giderici kullanmak yaradaki asidi düzenleyeceği için ağzınızın içinde ve çevresinde bakteri oluşmasının önüne geçer. Anti histaminlerin de alerji karşıtı içerikleri olduğu için enfeksiyon oluşumunu kontrol altına alırlar. Bu ikisinin beraber kullanımı sizi başarılı bir iyileşme sürecine götürecektir.

 • Bir miktar difenhidramin ile (Benadryl allergy liquid kullanabilirsiniz-eczanelerde satılıyor) bir miktar asit gidericiyi (magnezyum sütü veya Gaviscon olabilir) karıştırın.
 • Karışımdan ufak bir miktarı ağzınıza alın, 1 dakika boyunca ağzınızı çalkalayın ve tükürün.
 • Bu işlemi günde 1 veya 2 kez yapabilirsiniz.
 • Bu karışımı yaranın üzerine sürülmesi de önerilmektedir. Karışım halinde sürebileceğiniz gibi anti histamin veya asit gidericiyi ayrı ayrı da yaranın üzerine sürebilirsiniz.

6. Alternatif Yöntemler: 4-5 parça buzu bir plastik torba içine koyup yaranızın üstüne koyabilir veya buz torbası ile dilinizi sarabilirsiniz. Bu işlem kanama varsa durduracağı gibi yanma ve acımayı da geçirecektir. Buz torbasını kaldırmadan 10-15 dakika uygulayıp kaldırın. Aralıklı şekilde uygulamazsanız ve buz torbasını çok uzun dakikalar boyunca tutmak o bölgenin uyuşmasına ve yaranızın durumunun daha da kötüleşmesine sebep olabilir. O yüzden buz torbasını uygularken dikkatli olmaya özen gösterin.

7. Bir başka alternatif de aloa vera uygulamaktır. Bir aloa vera yaprağını kesin ve içindeki jel kıvamındaki sıvıyı direk yaranızın üzerine sürün. Aloa veranın genel olarak yaralarda ve tahrişlerde iyi bir tedavi edici özelliği vardır.

8.  Ağız Jelleri: Aynı zamanda acıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için eczanelerde satılan ağız jellerinden (Lignocaine, Benzocaine, Orabase, Anabel ve Oraje gibi) alabilirsiniz. Jeli uygulamadan önce ağzınızı temiz su ile iyice çalkalayın. Jelden 1-2 damlayı bir pamuk yardımıyla yaranızın üzerine sürün. İyileşinceye kadar günde 2-4 kez kullanabilirsiniz.

Not: Tavsiye edilen yöntemleri uygulamanıza rağmen dilinizdeki yaralar iyileşme göstermiyorsa, kanama, şişme ve büyüme gözlemliyorsanız; bunların yanı sıra ateş ve halsizlik durumları oluşursa lütfen zaman kaybetmeden bir doktora görünün. Doğal ve bitkisel çözümlerin yetersiz kaldığı noktada antibiyotik vb. ilaçların tedavisi öngörülebilir. Yaranızda derin yarıklar varsa dikiş atılması söz konusu olabilir. Yarada oluşan derik yarıklarda kanama görülürse ve kanama durdurulamazsa kesinlikle hastaneye gidilmelidir. Sürekli dilinizde ve ağzınızda yaralar oluşuyorsa bu yaraları ciddiye almanız gerektiğine dair bir işaret olabilir. Eğer bu tür yaralar sürekli olarak tekrarlıyorsa, sorununuz bağışıklık sisteminizde olabilir. Bu tip durumlarda size en uygun tanının konulması ve tedavi edilmesi gerekecektir. Sürekli tekrarlayan ağız yaraları Behçet hastalığına da işaret olabilir. Behçet hastalığı, Dr. Hulusi Behçet tarafından, 1939 yılında tanısı konmuştur. Ağız içi yaralarda nedeni bilinmeyen ve tekrarlayan bir hastalıktır. Hastalığının nedeni bilinmez ancak hastalığın oluşumunu tetikleyen etkenlerin, bakteriler ve virüsler olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla doktorunuz Behçet hastalığından şüphelendiyse, uzun araştırmalar yapılması kaçınılmazdır. Yaranızın durumuna göre size en iyi tedaviyi doktorunuz uygulayacaktır.

Kaynak:

,

Dil Yaraları Tedavisi İçin 26 Yorum Yapılmış

 1. Ekrem 09 Eylül 2012 #

  Verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim.

 2. yusuf 23 Kasım 2012 #

  Bal işe yarıyor, öneriyorum.

 3. hamza 09 Mayıs 2013 #

  Merhaba ben yaklaşık 5 sene önce sigarayı bıraktım. Bıraktıktan itibaren ağzımda dilimde yara eksik olmuyor ne yaptıysam ise yaramadı. Acaba sigarayı bıraktığım için mi yaralar oluşuyor?

  • kemal 01 Kasım 2013 #

   Arkadaşım herhangi bir ilaç kullanıyor musun? ilaç yan etkisi olabilir. Özellikle kan ile ilgili ilaçlar.

  • nilüfer 06 Ocak 2015 #

   merhaba ağızda dil yarası çok çıkıyorsa portakal , mandalin ve limon gibi asitli yiyeceklerden bir müddet uzak durmanız gerekebilir.bunlar vucütta salgıladıkları enzimlerden dolayı sürekli ağızda yaralar oluştururlar…

 4. bahar 18 Haziran 2013 #

  Çok teşekkürler valla dilimde şişti dil yarasından dil kanseri filan olursun diyorlar böyle bir şey var mı?

 5. selinay 03 Temmuz 2013 #

  Çok teşekkürler.

  • hilal ozdemir 12 Ocak 2014 #

   Sizinkiler ne kadar sürede geçti ve ne kullandınız.

 6. kemal 01 Kasım 2013 #

  Selamün aleyküm arkadaşlar, ben yaklaşık 1 yıl önce sigarayı bıraktım ağzımda sürekli yaralar çıkıyordu. Bunu sigarayı bıraktığıma bağlıyordum ama öyle değilmiş sonunda yaraların kullandığın nootropil isimli kan ilacının yan etkisi olduğunu anladım. Bir sitede fazla kan verimliğinin dildeki yaralara sebep olabileceği yazıyordu, doğruymuş. İlacı kestim yaralar bitti çok şükür. Herkes kendinin doktoru olmalı. Belki benim gibi olar başkaları da vardır, bilginize.

 7. mustafa 28 Aralık 2013 #

  Ben 2.5 yıldır çekiyorum bu yaraları bademcik ameliyatından sonra başladı ameliyattan sonra sigarayı bıraktım doktor burnun kapalı ameliyat olman lazım diyor ama burnum daki sorun önceden de vardı. Çok çaresizim.

 8. hilal 11 Ocak 2014 #

  En etkili olanı hangisi ve ne kadar zamanda geçiyor canım acıyor yemek yiyemiyorum daha ne kadar çekeceğim bu acıyı.

 9. leyla 05 Mart 2014 #

  Merhabalar benim dilimin altında küçük dil gibi ucu beyaz yara var, çok canım yanıyor neden olabilir bilmiyorum.

 10. sedat 20 Mart 2014 #

  Arkadaşlar dil yarasında kanser olma ihtimal yüksektir. o yüzden KBB doktoruna görünmenizi tavsiye ederim gerektirirse o zaten önerir size bunları.

 11. oguzhan 24 Mart 2014 #

  Merhaba dilimin sağ alt yanında uçukladı yanlız 1 haftayı geçti ilaç ve gargara yaptım yanlız nafile geçmiyor. Sizce bu kadar uzun sürmesi normal mi?

  • hamit 03 Nisan 2015 #

   Sigarayı bırakalı 2.5 yıl oldu ve ağzımdaki yaralardan bir türlü kurtulamıyorum. Bu 3. sigarayı bırakışım ve her seferinde ağzımda yaralar meydana geldi. Sigara içtiğimde yaralar kayboluyor ama artık içmek istemiyorum. Yaralar için ne olur bir çare.

 12. aslıhan 26 Nisan 2014 #

  Ben gazlı diş gargara kullandım ağız yara oldu hiç geçmiyor ne yapmak gerekiyor?

 13. aslıhan 26 Nisan 2014 #

  Benim dil beyaz oldu ne yapmak gerekiyor? Cevap veriniz? Dil beyaz için hangi dil doktora gitmek gerekiyor?

  • salam 01 Haziran 2016 #

   Dut yaprağını kaynatıp soğuduktan sonra gargara yap günde 4 kere.

 14. aslıhan 29 Nisan 2014 #

  Benim dil beyaz oldu dil beyaz doktor hangisine gitmek gerekiyor? Cevap bekliyorum.

 15. hediye 05 Mayıs 2014 #

  Ben bir ilaç kulandım ama etkisi 10 dk. bir geçiyor yemek yerken dilim ve boğazım ağrıyor kullandığım ilaç boğaz pastil alıyorum.

 16. oğuzhan 22 Mayıs 2014 #

  Ben 5 yıldır dil yarası var hiçbir doktor çözüm bulamadı farklı illere gittim ama çözüm yok anlamıyorlar doktorlar.

 17. Zekeriya 14 Mart 2015 #

  arkadaşlar yıllardır dil yarası çeken birisi olarak son birkaç aydır keşfettiğim yöntem olarak önerim dilinizi (düzenli fırçaladığınız ve gargara yaptığınız halde çıkıyorsa) yara çıkacağını hissettiğiniz anda yara olacak bölgeye “Kenacort” sürerek koruma altına alınız.
  Allah’a çok şükür birkaç aydır bu yöntem çok işe yaradı…

 18. Şebnem 20 Nisan 2015 #

  Bugün sağ kök dişime dolgu kaplama yaptırırken, dilimin alt kısmı makinaya değdi ve az da olsa canım yandı. Eve gelip dilime baktığımda biraz fazla yarılmış gibiydi, nasıl geçer acaba? Korkuyorum, yarın olsun doktorumu arayacağım hemen.

 19. osman 28 Haziran 2015 #

  Zeytin ağacı yapraklarının yeni sürgünlerini toplayıp buzdolabında poşette muhafaza ederek hergün sabah, öğle ve akşam bir avuç içi olacak şekilde çiğnenmek suretiyle öz suyu tüm ağız içinde 15 dakika gezdirilir. Sonra bir bardak su içilir ve bundan sonra en az yarım saat hiçbi rşey yenilmeden beklenir ve bu tedavi 1 ay devam ettirilirse her türlü ağız ve dil yarası, ne kadar ağır olursa olsun evelAllah şifa bulur iyileşir. Geçmiş olsun.

 20. sahin 15 Temmuz 2015 #

  Karadut şurubunun faydasını gördüm, günde 3-4 defa 3-4 damla yaraya değdirerek için. Biraz yaktı ama geçirdi çok sükür.

 21. denendi.kesin çözüm. .. 22 Eylül 2015 #

  dilde papillerin uzaması ve tat alma tomurcuklarının patlaması,dilde Paslı ve siyah tüylü bir görünümün oluşması hepsinin tıpta kesin bir tedavisi olmadığı söyleniyor. Ancak bende tüm bu bulgular vardı ve en sonunda dudak kremi olarak piyasada satılan MARSEILIALS ve NEUTROGENA isimli markaların sade yani meyveli olmayan unisex balmumu kremlerinden küçük parçaları kopararak dildeki hasarlı bölgelere günde üç öğün bir hafta kullandım.bunu yaptıktan sonra 30 dakika birşey yiyip içmeden kremi sürdükten 5 dakika sonra dili ağız içerisinde katlama hareketleri ile hareket ettirmek gerekiyor. Ayrıca bundan sonra bol bol siyah çay içip ağızı eczanelerde satılan ADVANCE WHİTE 3 SHADES WHITER isimli diş macunu ile fırçalayın. İnanın ağzınız ve diliniz eskisinden bile daha sağlıklı olacak. Ayrıca bu dudak kremlerini hemaroid için de kullanabilisiniz.hızla iyileştiğini göreceksiniz.geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın