Diş Ağrısına Pratik Çözüm

Diş Ağrısına Pratik Çözüm

Diş ağrısı asit veya bakterilerin diş minesine ulaşması nedeniyle meydana gelir. Eğer dişleriniz çok hassas değilse bu geçici bir durum değildir ve dişinizi tamamen kaybetmemek için en kısa sürede bir dişçiye gitmelisiniz. Dişçiye gidene kadar ağrı kesiciler yerine karanfil, buz ve tuz gibi pratik çözümlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Karanfil: Geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Bir parça pamuğa 3-4 damla karanfil yağı damlatın ve yanağınızla ağrıyan dişinizin arasına yerleştirin. Eğer karanfil yağı yoksa kurutulmuş karanfilleri ağrıyan diş çevresine koyabilir ya da çiğneyebilirsiniz. Uyuşturucu etkisiyle yarım saat içinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Tuz: Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuz koyarak iyice karıştırın. Bu suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Yutmayın ve gün içinde ağrının durumuna göre tekrarlayın.

Buz: Ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye dışarından buz uygulamak ağrıyı hafifletecektir.

Buzu uygularken parmaklarınızla hafifçe bastırmanız daha etkili olacaktır.

Ilık Su: Ilık suyla ağız çalkalamak diş minelerine ulaşan bakterileri ve yemek artıklarını geçici olarak temizlemenize yardımcı olabilir.

Suyun çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin. Ağzınızı çalkaladıktan sonra tükürün. İçine bir miktar tuz ekleyebilirsiniz.

Sakinleşin: Sürekli ağrıyı düşünmek ağrınızın artmasına neden olabilir. Sakinleşmek için derin nefes alabilir, papatya çayı gibi sakinleştirici özelliği bulunan bir bitkisel çay içebilirsiniz. Çayın çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Diş ağrısına pratik çözüm önerileri sizi 2-3 saat rahatlatacaktır. Ağrı kesiciler bu süreci uzatabilir ancak kalıcı bir çözüm için mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.

, ,

Diş Ağrısına Pratik Çözüm İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. su 25 Şubat 2014 #

  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  • berna 09 Ağustos 2014 #

   Teşekkürler bilgileriniz için.

 2. safa 26 Ekim 2014 #

  Çok sağolun, tuz yöntemini uyguladım, ağrı hafifledi.

 3. Merve 11 Aralık 2014 #

  DİŞİNOL harika birsey. eczaneden alabilme imkanınız varsa hemen alın, uyusturuyor dişi ve o zonklamalar, ağrı hiç bir şey kalmıyor fiyatı da çok uygun 2 tl. Dişcilerin de uyguladığı bir ilaçmış pamukla ağrıyan yerde tutuyorsun ve hemen geçiriyor siddetle öneriyorum. Doktora gitmeden ağrınızı alır, sonra rahat rahat dokdora gidebilirsiniz.

 4. akif inan 25 Aralık 2014 #

  tuz yöntemini uyguladım çok iyi geldi.

 5. velit şen 20 Mart 2015 #

  Ağrıyan dişlerinize anestol sürerek, uyuşukluk sağlayabilir ve ağrıyı dindirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın