Diş Etlerinin Çekilmesi

Diş Etlerinin Çekilmesi

35 yaş sonrası pek çok kişinin yaşadığı bir sorun olan diş etlerinin çekilmesi hastalığın başlangıç safhasında fark edilip diş hekimi tarafından profesyonel yöntemlerle tedavi edilirse dişlerde ve ağızda herhangi bir yapısal bozukluğuna yol açmadan giderilebilen bir hastalıktır. Diş etlerinin çekilmesi diş çevresinde ve çene kemiğine oturduğu bölgede bulunan dokuların zararlı bakterilere maruz kalması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Buralarda oluşan bakteri kümeleri dişin deri altında bulunan kısmını çevreleyen dokunun fonksiyonlarına yitirmesine ve dişin çene kemiğindeki yuvasında kemik erozyonuna neden olur.

Diş etlerinin çekilmesi genel olarak iki farklı prosedür ile tedavi edilebilmektedir. Birinci herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan dişi çevreleyen doku ve diş arasına çeşitli aletlerle müdahale edilerek burada bulunan ölü dokular ve bakteriler temizlenir. Bu tedavi yöntemi, orta derecedeki diş eti çekilmesi vakalarında kullanılan bir yöntemdir. Ölü doku ve bakteriler temizlendikten sonra diş etleri bu temizlenen boşluğa doğru çekilir ve dişin çevresini tekrar sağlıklı doku kaplar.

Diğer tedavi yöntemi ise ilerlemiş vakalarda uygulanan ve diş etlerinin cerrahi müdahale ile kaldırılıp ölü dokunun çene kemiğine kadar olan kısımlarda temizlenmesi işlemidir. Çene kemiğinde erozyona yol açan bakterilerde bu işlem sırasında temizlenmektedir. Daha sonra açılan diş etleri kapatılarak dikilmektedir. Bu iki operasyonda da ana amaç bakteri ve ölü dokuları mümkün olduğunca temizleyerek diş yuvalarında ve çene kemiğindeki kayıpların önüne geçmektir. Eğer bunlar durdurulmazsa çene kemiğindeki kemik kaybı artarak diş yuvaları aşınacak ve sağlıklı dişler düşme durumuna gelecektir.

Diş etlerinin çekilmesi pek çok insanın yaşadığı bir sorun olmasına karşın toplumumuzun büyük bir kısmı halen diş ve ağız bakımına gereken önemi göstermemektedir. Düzenli yapılan ağız bakımı baktelerin sayısının artmasının ve kümleşmelerin önüne geçerek diş eti çekilmesine neden olan ortamın oluşmasını engelleyen en önemli faktördür. Çünkü zararlı bakteriler gün içinde tükettiğimiz gıda ürünleri ve içeceklerden beslenmektedir.

Ağzımızda biriken bu artıkları diş fırçası, iyi bir diş macunu, antiseptik gargara suyu ve diş ipi ile periyodik olarak temizlediğimizde bakterilerin beslenme kaynağını keserek diş ve diş etlerimizi koruyabiliriz.

Diş eti rahatsızlıkları çoğunlukla çok yavaş bir seyir izlediğinden fark edilmesi çok zor ve geç olabilir. Diş etlerinin çekilmesi diş kökleri ve çene kemiğinde erozyonun çok ileriki aşamalarında fark edilebilir ve ciddi müdahalelere gerek duyulabilir. Diş hekimine yılda en az iki kere muayene olmak diş eti sorunlarının ilk aşamalarında belirlenmesi çok daha kolay tedavi yöntemleriyle giderilebilmesini sağlayacaktır. Diş etlerinin çekilmesi tedavi edildikten sonra hastalara düzenli ağız bakımı açısından büyük görevler düşmektedir. Tedavinin tam olarak başarılı olabilmesi için diş ve ağız bakımını her zamankinden daha özenli yapmalısınız.

,

Diş Etlerinin Çekilmesi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. arzunur 09 Haziran 2011 #

    Merhaba. Ben 43 yasinda yurt disinda yasayan bir bayanim. 15 yildir kemik erimesi var ozellikle belimde ve bu arada dis etlerimde hizla bir cekilis var. Buradaki dis doktorum elinden geleni yaptiginisoyluyor ama bir turlu yavaslatamiyor. Sizden ricam bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz, bilgi verebilirmisiniz ? Ne yapmam lazim, ne kullanmam lazim. Umarim dikkate alir cevap verirsiniz. Tesekkur ediyorum.

Bir Cevap Yazın