Dolgudan Sonra Diş Ağrısı

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı

Tamamen kaybedilmemiş dişler için kullanılan “dolgu” uygulaması dişin eski şekline kavuşmasını sağlayarak çürümeyi durdurur ve dişin çiğneme fonksiyonunu geri kazandırır. Sadece dolgu değil, dişe yapılan diğer uygulamalardan sonra bir süre diş ağrısı yaşamak normaldir. İyileşme ve dolguya alışma döneminde hassas olan diş çok sıcak, çok soğuk gıdalar ve içecekler nedeniyle ağrıyabilir ya da sızlayabilir. Aynı şekilde tatlı içecek ve yiyecekler, dolgunun havayla temas etmesi, çiğnerken uygulanan basınç ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar 1-2 hafta sürebilir.

Dolgu ve Diş Ağrısı

Dolgu yaptırdıktan hemen sonra yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederseniz ağrı riski önemli oranda azalır. Yemek yerken dolgu bulunan dişinize hemen yüklenmeyin. Sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınmaya çalışın. Diş bakımınızı aksatmadan yapın. Doktorunuz dolgunun büyüklüğüne ve bulunduğu dişe göre ağrı kesici önerebilir.

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Türleri

Dolgu Çevresinde Ağrılar: Eğer dolgu çevresinde ağrı yaşıyorsanız bu dolgunun tam oturmadığının bir işareti olabilir. Bunun için tekrar doktora gitmek gerekebilir.

Isırırken Görülen Ağrılar: Dolgu uygulamasından kısa bir süre sonra, anestezinin etkisi geçtiğinde bir şey yerken keskin ve yoğun bir ağrı yaşıyorsanız bu durum dolgunun şeklinde bir soruna işaret edebilir.

Sızlama: Dolgudan sonra dişinizi kullanmadığınız anlarda sızlama yaşıyorsanız bu normaldir. Bu hafif ağrılar ve sızlamalar 1-2 haftaya kadar kendiliğinden geçer.

Sürekli Ağrılar: Eğer dolgu dişin köküne kadar iniyorsa ağrılar 1-2 hafta boyunca sürekli görülebilir. Bu ağrılar dişin kökünde ve çevresinde bulunan dokuların artık sağlıklı olmadığının bir belirtisi olarak görülebilir. Bu durumda köprü uygulamasına gidilebilir.

Dolgu sonrası yaşanan diş ağrıları eğer ortada başka bir sorun yoksa 1-2 hafta kadar sürer ve yavaş yavaş kendiliğinden geçer. Hafif ağrılar ve sızlama normaldir ve dolgu yaptıranların büyük çoğunluğunda görülür. Israrlı ağrılarınız varsa, ağrılar uykusuzluğa neden oluyorsa ve dolgudan sonra 20 gün geçmesine rağmen devam ediyorsa tekrar doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sigara kullanıyorsanız elinizden geldiğince azaltın
 • Çok sıcak çay veya çok sıcak içecek içmeyin
 • Sert şekerleme ve dişe yapışan diğer tatlılardan tüketmeyin
 • Dolguyu takip eden bir kaç gün yumuşak besinler yemeye çalışın
 • 1 hafta kadar lokmaları çiğnerken dolgu bulunan dişinize yüklenmeyin
 • Günlük diş bakım rutininizi aksatmayın
 • Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın
 • Anti bakteriyel ağız gargarası kullanın
 • Tuzlu suyla gargara yapmak ağrınızı kısa sürede azaltacaktır

, ,

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı İçin 15 Yorum Yapılmış

 1. hasan 23 Ocak 2014 #

  Merhaba arkadaşlar ben 1 ay önce dolgu yaptırdım.ancak yemek yerken çatalın dolguma değdiği zaman çok şiddetli sızlama yapıyor yani içim ürperir gibi oluyor bunun nedeni nedir. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • resul 09 Nisan 2015 #

   Dolgu yapımı esnasında tam olarak sinirlerin köreltilmemesi durumunda gözükür fakat bir süre sonra geçiyor, bende aynı durumdan muzdarip olmuştum.

 2. Zafer 02 Nisan 2014 #

  Çatal bıçak metal şeyleri dişinize değdirmemeye çalışın aksi halde çürümeye yol açar ve ağrısını daha çok arttırır dolguyu yeni yaptırdıysanız 1 .2 hafta hassas davranın o bölgeye sıcak soğukdan kaçının ve bol bol fırçalayın ağız bakım suyu kullanmayı ihmal etmeyin geçmiş olsun.

 3. Özlem 02 Temmuz 2014 #

  Ben bugün kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım, ağrılarım var dolguya dokunuyorum sızlıyor, ağrıyor öğleden beri 2. ağrı kesici ilacım. Ağrılar normal mi yoksa tekrar gitmem gerekiyor mu?

 4. İbrahim 04 Temmuz 2014 #

  Üç gün önce dolgu yaptırdım. Herhangi bir ağrı yaşamıyordum sadece dişimin arasına bir şey kaçmış hissiyle dilimle çıkarma refleksi gösterdiğimde rahatsız ediyordu ancak bu sabah hafif sızlama var. İlk günler sızlama yokken 3 gün sonra sızlama ortaya çıkması normal mi?

 5. kemal 25 Temmuz 2014 #

  Evet normal bende dolgu yaptırdım 2 gün oldu hala sızlama var kesiliyor yeniden sızlıyor geçer 1-2 haftaya.

 6. Rabia 05 Ekim 2014 #

  Ben 5 gün önce dolgu yaptırdım. Doktor sinirlerimin açıkta olduğunu ve ağrı yapabileceğini söyledi. İlk iki gün ufak sızlamalar dışında ağrım olmadı. Ancak 2.günden sonra aşırı şekilde ağrımaya başladı günde en az 2 ağrı kesici içiyorum. Ayrıca ağrıyan dişimin hizasında çenemde de bir ağrı var. Dokununca artıyor. Sizce normal mi yoksa bir an önce doktora mı gitmem gerekiyor?

 7. zeynep 24 Ocak 2015 #

  Merhabalar ben bir kaç ay once dolgu yaptırdm ağrım falan yoktu çok kücük bir kırık ve oluşturdgu cürük vardı. Kanal açılmasın diye gittim dolgu yaptırdım, başıma dert açtım diyebilirim, soğuk-sıcak şeyler canımı yakıyor, diş etimde tatlı acı kaşıntılar mevcut ve şu an sanırım hava alıyor. Yediğim hiçbir şeyden tat alamıyorum ağri yapıyor ne yapmalıyım ? Bir de çürüğün derin olmasına rağmen sinirler ölmedi dişimi kaybetmek istemiyorum.

  • Dr. Sinem 21 Nisan 2015 #

   Çünkü sert bir şeyi o dişe batırmamalısınız, dikkatli yemeğe özen gösterin:)

   • yunus yılmaz 13 Eylül 2015 #

    dr.sinem yaklaşık bir ay önce çürük dişime dolgu yaptırdım ama bugun lerde çok ağrıyor, ne yapmalıyım?
    -dişlerimi fırçaladım,
    -tuzlu su ile gargara yaptım,
    -ağrı kesici içtim,
    ama halen ağrıyor.

 8. gülhan 25 Şubat 2015 #

  Merhaba ben 8 ay önce dolgu yaptırdım. Yaptırdığım günden beri sürekli dişlerim sızlıyor. Çok sıcak bir şey de içemiyorum cok soğuk da, şimdilerde ağrısı daha da arttı. Ne yapılabilir?

 9. necdet zafer 02 Kasım 2015 #

  Dis dolgusu yaptırdım, dolgudan 2-3 gün sonra ağrı olmaya başladı, acaba çürümüş diş temizlenmedi mi?

 10. Zekeriya 27 Aralık 2015 #

  Merhaba. Ben tam 1 ay önce kanal tedavisi ardından dolgu yaptırdım. Ancak son 2 gündür dişimin olduğu bölgede feci bir şekilde ağrı var üstüne basarken ya da oynatırken çok ağrıyor, evde yapabileceğim bir tedavi yöntemi var mı?

 11. Gamze 11 Şubat 2016 #

  Dün dişime dolgu yaptırdım. Hiçbir sey yemedim, sadece sıcak olmayan çorba icerek geçiştirdim. Fakat bugün bir şeyler yedim. Dolgu olan dişimle ciğneme yaparken, ağrı desem değil, sızı desem değil, tuhaf ama şiddetli bir hassasiyet hissettim. Bu geçici bir durum mu acaba, bilen söyleyebilir mi?

 12. Merve 03 Nisan 2016 #

  Merhaba ben 4 gün dolgularımı yenilettirdim. İlk iki gün ağrım yoktu fakat dün ve bugün ağrılarım zonklama tarzında olmaya başladı. Sadece dolgu olan dişim değil, yandakiler de ağrıyor. Yirmilik dişlerimin çıkacağını söylemişti doktorum. Onun ağrısı mı? Bir de yeni aldığım diş fırcası çok sert, onun da etkisi var mıdır? Ama dolgu olan dişimde nabız atar tarzda ağrı var. Kanal tedavisi yaptırmak istemiyorum sizce kanal tedavisi şart mı?

Bir Cevap Yazın