Dudak Üstü Kırışıklıkları

Dudak Üstü Kırışıklıkları

Dudak üstü kırışıklıkları rahatsız edicidir ve görünümünüzde eksi puan hanenize yazılmaktadır. Bu yazımızda dudak üstü kırışıklıkları ile nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Zamanla dudak üstünde beliren kırışıklıklar yüzünüzün genel olarak yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Yüzünüzün geri kalanında her hangi bir kırışıklık olmasa da dudak sütü kırışıklıkları göz çarptığı için yüzünüzün geneline hakim olmaktadır. Dudak üstü kırışıklığı neden oluşmaktadır ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Dudak Üzerinde Oluşan Kırışıklıkların Nedeni

Yüzümüzde oluşan kırışıklıklar yaşlanmanın ilk belirtileri olarak algılanabilir. Kırışıklıklar genel olarak vücudumuzda bulunan belirli proteinlerin ve asitlerin azalması neticesinde ortaya çıkmaktadır. vücudumuzda doğal olarak bulunan hyaluronik asit, elastin ve kolojen cildimizin elastik olmasını ve kırışıklıkların oluşmasını engellemektedir. Bunlarda yaşanacak azalmalar kırışıkların önünü açmaktadır.

Peki, bu kırışıklar neden özellikle üst dudak bölgesinde oluşmaktadır? Yüzümüzün belirli bölgelerinde bulunan deri diğer bölgelere oranla daha incedir.

Doğal sebeplerin dışında yüzümüzle yaptığımız mimikler ve ifadeler zamanla bu kırışıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun haricinde aşırı güneşe maruz kalma, sigara kullanımı, hava kirliliği, çok kuru hava gibi çevresel faktörlerde dudak üstü kırışıklıkların oluşmasını hızlandırmaktadır.

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Tedavi Yöntemleri

Cildin Nemlendirilmesi

Cildin periyodik olarak nemlendirilmesi üst dudak çevresinde oluşan ya da oluşacak olan kırışıklıkların azaltılması adına atılacak ilk adımlardan biridir. Güzel bir nemlendirici kullanabilir ve gün içinde yeterli miktarda su içerek bu kırışıklıkların daha az görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Yüz Egzersizleri

Düzenli bir şekilde belirli yüz egzersizleri yapmanın dudak üstü kırışıklıklarını azalttığı bilinmektedir. Bu hareketleri düzenli olarak yaptığınızda görünümleri silikleşecektir. Ayrıca badem yağı ve vitamin E yağı kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Cildinizi Koruyun

Herkesin bildiği gibi güneş ışığına çok fazla maruz kalmak cildimize ciddi zararlar vermektedir. Güneşlenecekseniz mutlaka yüksek koruyuculu güneş kremleri kullanın. Güneş sonrası iyi bir nemlendirici ile dudak çevrenize masaj yapın.

Dinlenin

Günde en az 7 saat uyumak cildimiz, vücudumuzun geri kalanı ve ruh sağlığımız için gereklidir. Uyku size tazelik vermekle birlikte cildimizin görünümünde belirli bir iyileştirme sağlayacaktır. Aşırı stres kırışıklıkların oluşumunu hızlandırmaktadır. İyi uyku ve stres yönetimi yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Estetik Cerrahi

Dudak üstü kırışıklıları için bahsi geçen evde tedavi yöntemleri dışında günümüzde estetik operasyonlarda yapılabilmektedir. Yüz gerdirme, botoks, cilt dolguları, peeling ve diğer estetik müdahaleler ile kırışıklıklar giderilebilmektedir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın