Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir

Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir?

Dudak yaraları ya da dudak çatlakları, küçük olsalar da konuşurken, yemek yerken, soğuk havada veya bir şey içerken ağrıya neden olabilir. Dudaklar sürekli nemli olduğu için bu yaraların iyileşme süreci vücudun diğer bölgelerinde oluşan yaralara göre daha uzun sürebilir. Sivilce, dudak ısırması, enfeksiyon veya diğer nedenlerle oluşan dudak yaralarının tedavisi için E vitamini yağı, aloe vera jeli, bal ve limon gibi doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak geçmeyen ve iltihaplanan yaralar için bir doktora görünmek en doğrusu olacaktır.

Dudak Yaraları İçin Doğal Çözümler

E Vitamini Yağı: Dudak üzerinde bulunan yaralara düzenli olarak E vitamini yağı sürmek hem yaranın geçme süresini kısaltır hem de dudakların daha parlak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. E vitamini yağını direkt olarak yaraya sürebilirsiniz. Eczanelerde bulabileceğiniz E vitamini kapsülleri de aynı işlevi görecektir.

Zeytinyağı: Akne nedeniyle oluşan yaralar için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yaraya günde 2 kez zeytinyağı sürerek neden olduğu ağrıyı ve hassasiyeti azaltabilirsiniz. Zeytinyağını sürdükten sonra yarım saat bir şey yiyip içmeyin.

Aloe Vera Jeli: Cilt yaraları tedavisinde en etkili doğal ürünlerden biri olan aloe vera jeli yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar. %100 aloe vera jeli bulabilirseniz etkisini daha çabuk gösterecektir ancak aloe vera içeren bakım ürünleri de işinizi görebilir.

Bal ve Limon: Bal ve limon karışımı ile dudaklarda çıkan yaraları tedavi edebilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı balı (organik olması daha etkili bir çözüm sunacaktır) 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile karıştırın ve yaranın üzerine sürüp 10 dakika bekletin. Yara henüz kurumamışsa limon suyu biraz yakabilir.

Vazelin, Dudak Kremi ve Bebek Yağı: Öncelikle temiz bir bez parçasını ılık suda ıslatın ve bu bezi suyunu sıkmadan dudaklarınızın üzerine koyup biraz soğuyuncaya kadar bekleyin. Ardından bezi tekrar suya batırın, sıkın ve parmaklarınızla basınç uygulayarak dudaklarınızın üzerinde hareket ettirin. Son olarak bezi soğuk suyla ıslatın ve dudaklarınızın üzerinde birkaç saniye bekletin. Sonra da parmak uçlarınızla hafif hafif vurarak dudaklarınızı kurutun. Bu işlemler sona erdikten sonra ince bir tabaka halinde vazelin sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Ardından kalın bir tabaka şeklinde nemlendirici dudak kreminizi sürün.

Ağrılı Çatlamış Dudaklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Çatlamış, kuru ve dokununca acıyan dudaklara kuru ve soğuk havalarda sıkça rastlanabilir. Sizin için derlediğimiz yöntemleri uygulayarak tekrar yumuşak dudaklara kavuşabilirsiniz.

 • Yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Vücudunuz susuz kaldığında genellikle ilk olarak dudaklarınızda etkisi görülür.
 • Dudaklarınız çatladığında dudaklarınızı yalamaktan ya da dudaklarınızı yolmaktan kaçının. Her ikisi de durumun kötüleşmesine yol açacaktır. Dudaklarınızı yalama anlık bir rahatlama getirse de, tükürük yok olduğunda dudaklarınızı kurutacaktır. Dudaklarınızdaki deriyi yolmak ise kanamaya, enfeksiyona ya da uçuğa yol açabilir. Eğer dudaklarınızı yalama ya da yolma isteği duyarsanız hemen bir dudak nemlendiricisi sürün. Bir şeyler içtikten ya da ağzınızı çalkaladıktan sonra dudak nemlendiricisini tazeleyin.
 • Tuz ya da şekerle, ya da az miktarda zeytinyağı ile karıştırılmış şekerle dudaklarınıza nazikçe masaj yapabilir, bu şekilde ölü derinin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak dudaklarınızı ovalarken sert hareketlerden kaçınmalısınız. Çünkü sert hareketler durumu daha da kötüleştirebilir.
 • Dudaklarınızı nemlendirin. Ancak nemlendirmek için ne kullandığınız önemlidir. Örneğin vazelin gibi ürünler geçici olarak dudaklarınızı iyi hissetmenizi sağlar, ama aslında dudaklarınızın daha fazla kurumasına neden olabilir. Sonuç olarak sürekli uygulama ihtiyacı duyarsınız. Bu sebeple balmumu, shea tereyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da diğer doğal nemlendiriciler içeren ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. İçerisinde telaffuz edemediğiniz bir sürü malzemeler bulunan ürünleri tercih etmeyin.
 • Dudaklarınızı nemlendirmek için ruj kullanmayın, ruj kurutabilir. Altına koruyucu bir merhem sürmeniz gerekir.
 • Dudaklarınıza az miktarda hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı ya da kakao yağı sürmek dudaklarınızı nemlendirip yumuşatırken daha fazla hasara karşı da koruyacaktır.
 • Eğer dudaklarınız çok çatlaksa ve gülerken acıyorsa evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bunlardan bazıları salatalık dilimlerini 10 dakika boyunca dudaklarınıza sürmek, dudaklarınıza bir miktar aloe vera jeli ya da az miktarda bal sürmektir.
 • Ticari cilt ürünlerinin aşırı kullanımından kaçının.
 • Bazı kişilerin florür alerjisi vardır ve bu sadece dudakları etkilemekle kalmaz ağızda diğer tahrişlere de yol açabilir. Bu sebeple florür içermeyen diş macunlarını deneyip herhangi bir fark olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Kış aylarında ısıtıcılar sebebiyle hava kurur. Bu sebeple nemlendirme cihazlarından kullanabilirsiniz. Bu odadaki havayı nemlendirecek ve sonunda dudaklarınızı da nemlendirecektir.
 • Tuzlu yiyecekleri yemekten kaçının. Çünkü bunlar dudaklarınızı yalama isteğini arttıracaktır.
 • Eğer uyandığınızda dudaklarınız kuru ve çatlaksa bunun sebebi uyurken ağzınızın açık olması olabilir. Yatış pozisyonunuzu değiştirip düzelme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burnunuz tıkalı olduğunda ağzınızdan nefes alıp vermek de kuru ve çatlak dudaklara yol açabilir. Burun tıkanıklığını gidermek burnunuzdan daha fazla nefes almanıza yardımcı olabilir. Eğer uyurken ağzınızın açık kalmasına engel olamıyorsanız yatmadan önce dudaklarınıza iyi bir merhem uygulayabilirsiniz.
 • Güneş cildinize zarar verdiği gibi dudaklarınıza da zarar verebilir. Dudaklarınız güneşten yanabilir ve acır. Güneşten zarar görmüş dudaklara aloe uygulamak yanmış cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. En az 15 SPF özellikli bir dudak merhemi kullanın.
 • Bazı vitaminler sağlıklı bir cilt ve dudakların korunması için gereklidir. Bunlar A, B, C, B2 ve E Vitaminleridir. Çatlak dudaklardan kaçınmak için bu vitaminlerden yeterince aldığınıza emin olun.
 • Herhangi bir ürünün içeriğine hassasiyetiniz ya da alerjiniz olup olmadığını saptayın. Kuru ve çatlak dudakların nedeni ürünlerde yer alan bazı içeriklere verilen negatif reaksiyonların sonucu olabilir.
 • Dudaklardaki çatlaklar kullanmış olduğunuz bir ilacın yan etkisi olabilir. Eğer böyle olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşün.
 • Eğer ağrılı dudakların nedeni yukarıda belirtilenlerden birisi değil gibi görünüyorsa, daha ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Evde uyguladığınız tedaviye rağmen yara 7-10 gün içinde geçmediyse iltihaplanmaması için bir dermotoloğa gitmenizi tavsiye ederiz. Doktor yaranın nedenine bağlı olarak direkt yara üzerinde kullanabileceğiniz kremler ya da ağız yoluyla alınacak ilaçlar reçete edebilir. Dudak yaralarının tedavisinde, hem günlük hayatı etkilememesi hem de yara geçtikten sonra iz kalmaması için erken davranmanın önemli olduğunu unutmayın.

Uyarı: “Dudak yaralarına ne iyi gelir” yazısı çeşitli kaynaklardan, sadece bilgilendirme amaçlı olarak derlenmiştir. Dudak yaraları ve diğer sağlık sorunları için en doğru bilgiyi ve uygun tedavini yöntemini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın