Dümdüz Saçlar İçin Yöntemler

Dümdüz Saçlar İçin Yöntemler

Son yılların modası olan düz saçlar dalgalı ve kıvırcık saçlara sahip olan bazı insanlar için elde edilmesi gereken bir özellik gibi algılanmaktadır ve bunun sonucu olarak üretilen saç düzleştirici cihazlar oldukça popüler hale gelmiştir. Peki, saç düzleştirici kullanmadan dümdüz saçlar elde etmenin bir yolu yok mu? Bu yazımızda öncelikle dümdüz saçlar için düzleştirici olmadan evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulacaksınız. Bu yöntemlerden sonra ise saç düzleştiricisi ile saçınızı nasıl düzleştirebileceğinizi madde madde sizlerle paylaşacağız.

Dümdüz Saçlar İçin Yöntemler

Kurutma Makinesi ile Saç Düzleştirme

Bu yöntemi uygulayabilmeniz için saç fırçası, havlu, saç kurutma makinesine ihtiyacınız olacak. Makine ile saçlarınızı kuruturken saçları kökünden dışarı doğru fırçalayın. Isı doğal bir düzleştirici vazifesi görecektir.

Kimyasal Saç Düzleştirici Kremler ile Saç Düzleştirme

Bazı eczanelerde kimyasal saç düzleştirici kremler bulabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin uzun süreli kullanımı saçlara oldukça fazla hasar vermektedir.

Saç Fırçası Yardımıyla Saç Düzleştirme

Saçınızı yıkayın ve nemlendiricinizi uygulayın. Eğer saçınız çok kuruysa nemlendiriciyi 2-3 dakika kadar saçınızda bekletin. Saçınızın düzleşmesine ve parlamasına yardımcı olabilecek ürünleri tercih edin. Elma suyu sirkesinin iyi bir nemlendirici olduğunu ve saçınızı düzleştirmeye hazırlayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer saçınız temizse şampuanlayıp kremlemek yerine sadece ıslatmanız da yeterli olacaktır. Yumuşak bir havlu yardımıyla saçlarınızı nazikçe kurulayın. Ancak kurulama sonunda saçınız hala nemli olmalıdır. Ardından saçınızın kıvrılmasına engel olacak bir serum uygulayın. Saçınızın buklelerini arttıracak ürünleri kullanmaktan kaçının. Kuru ve ılık bir yere gidip saçlarınızın kurumasını bekleyin. Eğer dışarıda yağmur yağıyorsa içeride uygun bir yer bulun. Eğer dışarısı nemliyse, dışarı çıktığınız an terlemeye başlıyorsanız saçınızın içeride kurutun. Düz bir fırça ile saçlarınız tamamen kuruyana kadar saçlarınızı fırçalayın. Saçınızın uzunluğuna ve kalınlığına göre bu işlem 30 dakika ile 1 saat arası vaktinizi alabilir. Saçınızın bir kısmını fırçalarken diğer bir kısmının kıvırcık halde kurumasına izin vermeyin ve saçınızı eşit bir şekilde fırçalamaya özen gösterin. Saçınız tamamen kuruduktan sonra işlemin başında kullandığınız serumdan bir miktar uygulayarak saçınıza istediğiniz şekli verin.

Saçlarınızı Sararak Saç Düzleştirme

Saçlarınızı yıkayın ve nemlendirin. Saç düzleştirme özelliği olan nazik şampuan ve saç kremlerini tercih edin. Saçlarınıza bukleler kazandıracak ürünlerden kaçının. Yağlı saçlar için olan ürünlerin içerisinde saçlarda bukle oluşumuna yol açacak bileşenler bulunur. Bu sebeple bu tür ürünlerden de kaçının. Saçınızdaki fazla suyu bir havluyla alın. Büyük bigudiler edinin ve saçlarınızı bigudilerin çevresine dolayın. Bu süre boyunca saçınızın ıslak kalmasına özen gösterin. Eğer bazı bölgeler kurumaya başlarsa ıslatın. Bigudilere sardığınız saçınıza düzenleyici losyon ya da köpük sürün. Bu ürünler saçınızın düz bir şekilde kurumasına yardımcı olur ve kıvırcık hale gelmesine engel olur. Saçınızın tamamen kurumasını bekleyin ve tamamen kurumadan bigudileri çıkarmayın. Saçınız tam olarak kuruduktan sonra bigudileri çıkarın ve saçınızı tarayın.

Saç Düzleştirici Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda dümdüz saçlar için tavsiye ettiğimiz yöntemleri kullanarak saç düzleştirici almadan tasarruf etmeniz mümkün. Ancak saç kesiminiz düz saçlara göre yapıldıysa bu zahmetli ve vakit alan çözümler yerine hesaplı bir saç düzleştirici almanız hayatınızı büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Bunun için ilk yapmanız gereken saçınızın yapısına uygun olan ve kullanım kolaylığı sunan bir düzleştirici edinmenizdir. Ardından aşağıdaki adımları izleyerek dümdüz saçlara sahip olabilirsiniz:

 • Saçınızın yapısına uygun bir şampuanla saçınızı yıkayın ve ardından nemlendiricinizi uygulayın.
 • Ardından önce havlu ile saçınızdaki fazla suyu alın ve arkasından saç kurutma makinesi ile saçınızı kurutun.
 • Isıya karşı koruma sağlayan bir saç spreyini tüm saçınıza sıkın. Ancak saç köklerinize uygulamaktan kaçının çünkü bu uygulama saçınızın yağlı görünmesine yol açabilir.
 • Saçınızı eşit parçalara ayırın.
 • Saç düzleştiricisini doğru dereceye getirin. Saçınızın tipine göre kullanmanız gereken derece değişebilir.
 • Doğru tekniği uygulayın, ilk seferde düzleşmese de üzülmeyin ve bir kez daha üzerinden geçin, düzleştiriciyi düz bir şekilde uygulayın, düzensiz ve sarsıntılı hareketlerden kaçının.
 • Eğer buhar çıkarsa ya da saçınız cızırdarsa hemen durun. Bunun anlamı saçınızın tamamen kurumamış olmasıdır. Saç kurutma makinesini çalıştırın ve saçınız tamamen kuruduktan sonra tekrar saç düzleştiricisini kullanmaya başlayın. Nemli saça düzleştirici uygulamanın saçınıza çok zarar vereceğini ve saçınızı kötü bir duruma getireceğini unutmayın.
 • Saçınızın tamamını düzleştirdiğinizi düşündüğünüzde aynanın karşısına geçip kontrol edin. Eğer dalgalı kalan bir yer görürseniz üzerinden geçin.

Uyarılar

 • Bazılarının saç düzleştirme için kullandığı tehlikeli bir diğer yöntem de ütüdür. Bunu elinizde ve yüzünüzde kalıcı izler bırakabilecek yanıklara davetiye çıkarttığı için asla tavsiye etmiyoruz. Saçlarınız doğal haliyle kesinlikle yüzünüzü yakmanıza değmeyecek kadar güzel.
 • Saçınız ıslak ya da nemliyken asla saç düzleştirici kullanmayın. Bu şekilde saçınıza çok fazla zarar verirsiniz.
 • Saçınızın yağlı görünmesini istemiyorsanız çok fazla saç serumu kullanmayın.
 • Eğer o gece saçınızı yıkamayacaksanız saç spreyi kullanmayın, çünkü saç spreyinin tüm gece saçınızda kalması saçınız için iyi değildir.
 • Saç düzleştiricisini çok fazla kullanmak saçınıza zarar verir. Bu sebeple aşırı kullanımdan kaçının.
 • Her kullanım sonrası saç düzleştiricisini kapatın ve fişini prizden çekin.
 • Bir parçasının üzerinden birçok kez geçmeyin, çünkü bu da saçınıza zarar verir.

Dümdüz Saçlar İçin Yöntemler İçin 21 Yorum Yapılmış

 1. gizem 09 Mart 2012 #

  Çok ama çok teşekkür ederim, kesinlikle deneyeceğim.

 2. lale 21 Haziran 2013 #

  Ben tam anlayamadım nasıl yapılacak. Lütfen deneyen arkadaşlar yazarsa sevinirim. Saçımızı yıkadıktan sonra nasıl fırçalamamız lazım? Hisselere ayırarak mı yoksa tam anlayamadım. Cevap verirseniz çok teşekkürler.

 3. Mİray 26 Ağustos 2013 #

  Yaptım ve oldu. Saçlarım sanki kendiliğinden düzmüş gibi duruyor. Birde argan yağı kullanırlarsa muhteşem olacak. Çok teşekkürler.

  • sevgi 18 Nisan 2014 #

   Ya ben tam anlamadım da anlatır mısın?

  • yağmur sena 11 Mayıs 2014 #

   Bu işlemi yapan bana detay verebilir mi acaba ben bu malzemeleri nereden bulabilirim ve maliyeti ne kadar?

 4. emel 17 Aralık 2013 #

  Argan yağı nasıl sürülecek veya durulanacak mı.

 5. cemile 29 Aralık 2013 #

  Ya en güzeli saç düzleştiricidir onu yapmak en iyisi.

 6. ayten 05 Ocak 2014 #

  Saçların çok kötü durumda saç düzleştirici saçlarımın kırılmasına neden oldu, saçların çok sağlıksız.

 7. hilal 05 Şubat 2014 #

  Off olmuyor ki :-(

 8. melek 05 Şubat 2014 #

  Saç kurutma makinesi ile yaptım da saçlarım kabarıyor. Bir de benin saçlarım kalın telli ondan olabilir mi sizce? Ben düzleştirici kullanmadan nasıl düz hale getirebilirim?

  • kübra 13 Kasım 2014 #

   Evet benim saçlarım da kalın telli ve kabarıyor, o yüzden tek çözüm `saç düzleştirici`.

 9. alex 08 Haziran 2014 #

  Umarım işe yarar ihtiyacım var çünkü.

 10. mira 30 Ağustos 2014 #

  Saç fırçası derken nasıl olması gerekiyor?

 11. nilsu 04 Mart 2015 #

  Saçlarım dümdüz oldu. Çok teşekkür ederim :)

 12. hira 20 Nisan 2015 #

  Arkadaşlar ikinci yöntemi deneyen var mı kurutma makinesi kullanmadan yapılanı ve varsa sonuç ne?

 13. nur 22 Nisan 2015 #

  çok güzel denemenizi tavsiye ederim.

 14. gozom 14 Haziran 2015 #

  Bence ütü en iyi çözüm, hem de daha az kırık.

 15. beren 25 Ekim 2015 #

  Arkadaslar elma sirkesini deneyen var mı, sonuc nasıl oluyor?

 16. gizem 30 Ekim 2015 #

  Bigudi saçları dahada kıvırcık hale getirmez mi ve saç köpüğünü bigudileri sarmadan önce mi sürmeliyiz, cevaplarsanız çok mutlu olurum.

 17. dilan 16 Kasım 2015 #

  Arkadaşlar elma sirkesi kullnan var mı ve sonuç nasıl?

 18. çiğdem 23 Ocak 2016 #

  Düzleştirici saçı yakabiliyor, fön makinesi kabartıyor, sirke kokutuyor, saç kremi düzleştirmeye birebir ama çok kullandığında saça zarar veriyor.

Bir Cevap Yazın