Duodenum Ülseri

Duodenum Ülseri, Duodenal Ülser Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Duodenal ülser genellikle onikiparmak bağırsağında bakteriler nedeniyle enfeksiyon meydana gelmesi ile oluşan bir ülser türüdür. Duodenum ülseri tedavisinde 4-8 hafta süresince asidi azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Asit bastırıcı ilaçlara ek olarak enfeksiyon bulunan bölgenin iyileşmesi için 1 hafta boyunca antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Duodenum ülseri bazen romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlar neticesinde oluşabilmektedir. Eğer bu tip ilaçları uzun süre kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz duodenum ülseri oluşumunu engellemek için size asit azaltıcı ilaçlar verebilirler.

Duodenal Ülserin Nedenleri

Midemiz normalde yiyecekleri sindirmek ve bakterilerle mücadele etmek için belirli oranlarda asit salgılar. Bu asit yemeklerin parçalanması için kullanılır. Ancak bu asidin mide zarını ve onikiparmak bağırsağı çeperine zarar vermemesi için mide ve onikiparmak bağırsağı mukoza salgısı ile bir bariyer oluşturur. Yani yemekler asitle çözünürken ve bakteriler ortadan kaldırılırken mide zarı ve onikiparmak bağırsağı bu aside karşı korumalıdır.

Mukoza salgısı ile sindirim sistemi için gerekli asit arasındaki denge bozulduğunda mide ve onikiparmak bağırsağı aside karşı korumasız hale gelir. Ülserde bu dengesiz durum yüzünden asidin mide veya onikiparmak bağırsağında yarattığı yaralar sonucunda oluşmaktadır. Bu asit koruma dengesinin bozulmasının nedenleri arasında şunları sayabiliriz;

H. Pylori Bakterisi: Midede bulunan spiral tipte bir bakteri türü olan H. Pylori mide ve onikiparmak bağırsağında oluşan ülserlerin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Eski adıyla Campylobacter pylori’dir.

Enfeksiyon Giderici İlaçlar (Aspirin Dahil): Pek çok farklı nedenle kullanılan aspirin, ibuprofen, diclofenac gibi enfeksiyon giderici ilaçlar bazı durumlarda mideyi aside karşı koruyan mukus tabakasının incelmesine yol açabilmektedir. 20 duodenum ülseri vakasının 1’i bu nedenle olmaktadır.

Duodenal Ülserin Diğer Nedenleri: Nadir de olsa duodenum ülseri Zollinger-Ellison sendromu adı verilen mide asidinin normalden fazla üretildiği rahatsızlık sonucu oluşmaktadır. Diğer faktörler arasında sigara kullanımı, stres, aşırı alkol tüketimi gösterilebilir.

Duodenal Ülser Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Yazımızın başında da belitttiğimiz gibi duodenal ülser tedavisinde asidi düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan en çok bilinenleri esomeprazole, lansoprazole, omeprazole, pantoprazole ve rabeprazole’dir. Bu tedavi yöntemi 10 duodenum ülserinin 9’unda etkili olmaktadır. Ancak az bir bölümü olsa da bazı hastalarda ilacın kesilmesiyle beraber ülser kısa sürede tekrar oluşmaktadır.

Bakteri nedeniyle meydana gelen duodenum ülseri tedavisinde öncelikle enfeksiyonun temizlenmesi gerekir. Eğer enfeksiyon temizlenmeden asidi azaltan ilaçlar kullanılırsa bu ilaçlar bırakıldığında ülserin tekrar oluşma ihtimali yüksektir. Bu sebeple öncelikle bakteriyi temizlemek için antibiyotik kullanılması gerekir.

Bu yazı  hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın