Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Düşük tansiyon, diğer adıyla “Hipotansiyon” aynı yüksek tansiyonda olduğu gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Düşük tansiyonun ilk belirtileri sık sık baş dönmesi ve bazen bayılmadır. Düşük tansiyonun başlıca nedeni yetersiz ve düzensiz beslenme olarak gösterilirken bazı diğer sağlık sorunları kan basıncı değerlerinin normalin altında çıkmasına neden olabilir. Eğer hipotansiyon başka bir hastalık nedeniyle görülmüyorsa sodyum ve B12 vitamini yönünden zengin bir beslenme ile belirtileri en aza indirilebilir.

Sodyum: Yüksek tansiyon hastalarına sodyum (tuz) tüketimi nasıl sınırlandırılıyorsa düşük tansiyona sahip olanlar için sodyum yönünden zengin bir beslenme verilebilir. Eğer tansiyonunuz çok düştüyse tuzlu bir ayran içerek değerleri kısa sürede normale yaklaştırabilirsiniz. Ancak fazla tuz tüketimi kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabildiği için sodyum yönünden zengin bir diyet uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

B12 ve Folik Asit: Yetersiz B12 vitamini ve folik asit alımı belirtileri arasında düşük tansiyonunda olduğu anemi hastalığına yol açabilmektedir. Sinir ve kan hücrelerinin gelişimi için hayati önem taşıyan B12 vitamini midede protein ile birleşir ve kan yoluyla emilir. En iyi B12 vitamini kaynakları et, yumurta ve sür ürünleridir. Folik asit ise yeni kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Folik asit yönünden zengin besinler arasında ıspanak, börülce ve karaciğeri sayabiliriz.

Magnezyum: Kemik yapısı ve vücudumuzda meydana gelen 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonda kullanılan magnezyum aynı zamanda kan basıncı üzerinde de oldukça etkili bir mineraldir. Ispanak, lahana gibi sebzeler ve kaju fıstığı, badem, soya fasulyesinden günlük olarak almanız gereken magnezyumu büyük oranda sağlayabilirsiniz.

Karbonhidratlar: Yemek yedikten sonra tansiyon düşmesi yaşanıyorsa buna “postprandiyal hipotansiyon” denir. Genellikle yaşlılarda, otonom sinir bozukluğu bulunanlarda ve Parkinson hastalığı olanlarda görülen postprandiyal hipotansiyon ağır bir öğün ve aşırı karbonhidrat tüketimi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu tip kan basıncı düşmesini engellemek için patates, makarna, pirinç ve ekmek tüketiminin sınırlandırılması tavsiye edilmektedir.

Diğer Beslenme Tavsiyeleri: Başta diyabet hastaları olmak üzere düşük kan şekeri düşük tansiyona neden olabilmektedir. Susuz kalırsanız ve kan hacminde azalma yaşanırsa kan basıncı düşmeye başlar. Bunu engellemek için gün içinde tükettiğiniz suyu arttırabilir ve aşırıya kaçmamak koşuluyla elektrolit içeren sporcu içeceklerinden tüketebilirsiniz. Ayrıca kafein içeren yeşil çay gibi içecekler kan basıncını kısa sürede (geçici olarak) yükseltmenize yardımcı olabilir.

Düşük Tansiyon İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

 • Tuz bakımından daha zengin bir yeme programı seçin. Ancak fazla tuz tüketimi de çeşitli sağlık problemlerine yol açabileceği için diyetinizi planlamadan önce doktorunuza danışın.
 • Bol bol alkolsüz içecek tüketin.
 • Alkollü içecek tüketiminizi sınırlandırın.
 • Sıcak havalarda ve grip ya da nezle gibi hastalıklara yakalandığınızda daha fazla sıvı tüketin.
 • Kan dolaşımını düzenlemek için düzenli egzersiz yapın.
 • Uzun saatler boyunca ayakta durmaktan kaçının. Eğer ayakta durmanız gerekiyorsa da sık sık hareket edin.
 • Tatsız, üzücü ve korkutucu durumlardan kaçınmaya çalışın.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmayın.
 • Gece kafein tüketiminden kaçının.
 • Uzandıktan ya da oturduktan sonra kalkacağınız zaman dikkatli olun ve aniden ayağa kalkmayın. Yataktan çıkarken de önce yatağın kenarında birkaç dakika oturun, ardından ayağa kalkın.
 • Uzun süre sıcak suya maruz kalmayın. Yani uzun uzun sıcak suyla duş almayın ya da spa merkezlerinde çok fazla zaman geçirmeyin. Eğer başınız dönerse oturun. Banyoda böyle durumlarda oturabileceğiniz, banyo için uygun olan sandalyelerden bulundurun.
 • Daha düşük porsiyonlar tüketin ve sık sık yiyin. Karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Yemekten sonra dinlenin. Yemeklerden önce tansiyon düşürücü ilaçlar içmekten kaçının.
 • Kekik suyu tüketimi, stres sonucu ortaya çıkan bir düşük tansiyon varsa melisa çayı, karabaş otu, kedi otu tüketimi düşük tansiyona iyi gelebilir. Ancak diğer tüm bitkisel tedavilerde olduğu gibi burada da önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 • Eğer ciddi bir düşük tansiyon gözlemlenir ve bu da şoka neden olursa acilen müdahale edilmesi gerekir çünkü hemen müdahale edilmezse ölüme dahi neden olabilir. Eğer etrafınızda şok belirtileri ya da semptomları görünün birisi varsa hemen ambulans çağırın. Uyku hali, kafa karışıklığı, şok kötüleştikçe kişinin bayılmadan oturamaması, şokun devam etmesi ile beraber kişinin bilincini kaybetmesi, soğuk ve terli cilt, zayıf ve hızlı nabız, hızlı nefes alıp verme şok belirtileri arasında sayılabilir.
 • Eğer yukarıda belirtilen yöntemleri uygulamanıza rağmen problemde bir azalma gözlemlenmiyorsa mutlaka doktora görünün.
 • Doktorunuz kullanmış olduğunuz ilaçların düşük tansiyona neden olduğunu saptarsa alternatif bir tedavi uygulayabilir ya da dozda değişiklik yapabilir. İlaç tedavisi sırasında düzenli olarak tansiyonunuzu ölçmenizde ve değişiklikleri not etmenizde fayda vardır. Eğer ilaç tedavisi sebebiyle yan etki gözlemliyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Düşük tansiyon probleminin altında hormonsal problemler gibi başka nedenler yatıyor olabilir. Bunu da yine doktorunuz saptayacak ve gerekli tetkiklerin yapılmasını isteyecektir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın